31 tydzień ciąży, to dla wielu kobiet czas, kiedy czują się tak zmęczone, że najchętniej nie wychodziłyby z łóżka. Z drugiej strony ciągłe leżenie też jest dokuczliwe, więc co właściwie ze sobą począć?

Do porodu już coraz bliżej i choć dolegliwości może być co nie miara, warto wykrzesać z siebie jeszcze trochę sił, zwłaszcza, że aktywność fizyczna i zachowanie względnej kondycji zwiększają szanse na lżejszy poród.

Co się dzieje z dzieckiem w tym tygodniu?

Na tym etapie ciąży w rozwoju dziecka nie należy się już spodziewać spektakularnych zmian. Mały organizm jest niemal całkowicie ukształtowany i teraz jedynie doskonali już istniejące organy (na przykład wciąż trwa szczególnie intensywny rozwój mózgu), rośnie i nabiera masy. Już teraz jego waga przekracza półtora kilograma, a długość czterdzieści centymetrów. Coraz pewniejsze są też naturalne odruchy, które będą niezbędne po przyjściu na świat. Chociażby coraz częstsze ssanie kciuka w rzeczywistości jest nauką, jak po narodzinach właściwie ssać pierś matki. Świetnie pracują już wszystkie zmysły, dzięki czemu coraz łatwiej o interakcję z ukrytym w brzuchu mamy dzieckiem.

Stosunkowo najsłabiej rozwinięte są płuca, które potrzebują jeszcze trochę czasu (około trzech tygodni) zanim będą całkiem zdolne do samodzielnej pracy. Na szczęście przy obecnym rozwoju medycyny przedwczesny poród w trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży stanowi już dość małe zagrożenie dla życia dziecka. Zresztą, samo dziecko z każdym dniem jest coraz lepiej przygotowane do życia, a jego układ odpornościowy nieustannie się rozwija, by efektywnie chronić przed chorobami.

Większość substancji odżywczych, tlenu, przeciwciał i innych niezbędnych składników transportowanych jest z organizmu matki za pomocą trzech dużych naczyń krwionośnych ukrytych wewnątrz pępowiny. O tym jak duży jest ten przepływ, niech świadczy, że w trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży pępowina ma już około centymetra średnicy, a do porodu może poszerzyć się jeszcze dwukrotnie!

Rozwój emocjonalny dziecka jest już na tyle zaawansowany, że maluch często współdzieli z matką jej emocje, zarówno te pozytywne, jak i negatywne. Zdenerwowanie, radość, agresja lub strach to także element nauki dziecka i na pewno przyczyniają się do budowy jego przyszłego usposobienia. Trzeba jednak pamiętać, że także emocje, które przywykliśmy nazywać złymi, w pewnej mierze są potrzebne do wykształcenia się pełnej świadomości.

Jak zmienia się Twoje ciało w 31 tygodniu ciąży?

W 31 tygodniu ciąży w organizmie kobiety trwają te same procesy co w tygodniach poprzednich. Brzuch nieustannie rośnie, a co za tym idzie przyrasta waga. Niestety nasilają się też wszelakie dolegliwości związane z przemęczeniem i naciskiem rozciągniętej macicy na inne narządy. Dlatego wciąż trwają, a nawet nasilają się kłopoty z hemoroidami, zgaga, zaparcia, problemy z oddychaniem i koncentracją, obrzęki i bóle.

Bardzo dotkliwe bolesności, a także przykre drętwienie nóg mogą być spowodowane rwą kulszową wywołaną przez nacisk macicy na nerw kulszowy. Ulgę może przynieść zmiana pozycji, ciepłe okłady, rozciąganie się lub delikatne kołysanie biodrami.

Objawem, który może wystraszyć przyszłą mamę są pojawiające się u niektórych kobiet kłopoty ze wzrokiem. Zwiększona objętość krwi w krwiobiegu, a jednocześnie odwodnienie i zmiany hormonalne są przyczyną, przez którą w trzecim trymestrze zdarza się pogorszenie ostrości widzenia. O mroczkach przed oczami, czy podwójnym widzeniu warto powiedzieć lekarzowi, ale na szczęście, w większości przypadków są to problemy, które po porodzie całkiem ustępują.

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży, na skórze kobiety mogą pojawiać się przebarwienia. Jest to bardzo powszechny objaw wywołany zwiększoną ilością estrogenu. Typowe jest pojawienie się plamek w okolicach nosa, policzków, czoła i górnej wargi, które szczególnie uwidaczniają się w kontakcie z promieniami słonecznymi.

Niezależnie od różnych dolegliwości natury zdrowotnej duży brzuch to również utrudnienie w zwykłym poruszaniu się i utrzymaniu prawidłowej postawy. W końcowych tygodniach ciąży, podczas chodu kobiety charakterystycznie kołyszą się na boki co wynika z rozluźnienia więzadeł miednicy i rozszerzenia bioder. Spieszymy uspokoić wszystkie panie przywiązane do swojej gracji, że stan ten jest przejściowy.

31 tydzień ciąży – o czym powinnaś wiedzieć?

U mam, u których stwierdzono brak antyciał toksoplazmozy, 31 tydzień ciąży to dobry moment na powtórzenie badania. Toksoplazmoza zwana czasem chorobą brudnych rąk, jeśli pojawi się podczas ciąży może być bardzo niebezpieczna dla płodu, dlatego regularne wykonywanie badań jest niezwykle ważne.

Podobnie rzecz się ma z kontrolnymi badaniami moczu i krwi, które mogą między innymi wykryć tendencję do anemii. Jeśli sytuacja będzie tego wymagała lekarz zaleci uzupełnienie minerałów i żelaza odpowiednio dobranymi suplementami.

Przy tej okazji warto przypomnieć o ważnej roli jaką odgrywa odpowiednio dobrana dieta. Kobieta w ciąży je dla dwojga, co nie oznacza, że powinna jeść za dwoje. Posiłki powinny być częste, nie nazbyt obfite i różnorodne. Nie powinno zabraknąć warzyw, owoców, ryb i pełnoziarnistych zbóż. Co ciekawe, dobór diety ma nie tylko bezpośredni wpływ na zdrowie matki i jej płodu, ale też, już na etapie ciąży, kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe dziecka. Będzie to procentowało przez całe życie mającego się narodzić człowieka.

Mimo wszystkich uciążliwości związanych z ciążą nie wolno zapominać, że ten stan, jeśli tylko wszystko przebiega prawidłowo, nie musi być powodem ograniczeń. Na przykład chodzenie na basen, choć niesie ze sobą pewne ryzyko pojawienia się infekcji, może przynieść nie tylko chwilową przyjemność, ale w sposób bardziej długotrwały, przez odciążenie kręgosłupa pozytywnie wpłynąć na ulżenie w dolegliwościach. Tak samo jest z seksem – jeśli ciąża nie jest zagrożona, nie ma powodu by z niego rezygnować, a wręcz przeciwnie – wyzwalane podczas stosunku endorfiny bardzo pozytywnie wpływają na dziecko.

Tymczasem poród zbliża się nieubłaganie, a trzydziesty pierwszy tydzień ciąży, może być ostatnim dzwonkiem, żeby rozpocząć przygotowania domu na przyjęcie nowego mieszkańca. Wyszykowanie pokoju i wyprawki dla dziecka to nie tylko konieczność, ale też duża przyjemność, zwłaszcza, jeśli mama może liczyć na wsparcie partnera, rodziny i przyjaciół. Wspomnijmy przy okazji, że czynności te wcale nie muszą wiązać się z wielkimi wydatkami. Wiele ubranek i sprzętów używa się bardzo krótko, tak, że nie zdążą się zniszczyć, jeszcze inne nie są używane wcale, ponieważ z jakiegoś powodu nie pasowały dziecku. Takie rzeczy często są odkładane, dlatego warto popytać w rodzinie i wśród znajomych, czy nie mają czegoś, co mogłyby się przydać mającemu się narodzić maluszkowi.

Czytaj więcej: 32 tydzień ciąży – kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj