fot. whitepress.com

Jak wynika z badań EZOP II przeprowadzonych w latach 2017–2021 aż 26,46% Polaków zmagało się kiedykolwiek w życiu z zaburzeniami natury psychicznej. Jednocześnie zaledwie 14,9% kobiet i 9,3% mężczyzn decyduje się sięgnąć po pomoc specjalisty. Tymczasem podobnie jak przy chorobach ciała, tak i przy dysfunkcjach sfery emocjonalnej – wczesne rozpoznanie problemu zwiększa szansę na szybkie odzyskanie równowagi. Bezpieczną (choć nie zawsze łatwą) drogę pomoże Ci wytyczyć psycholog online. Nie będzie to więc samotna walka. W całym procesie terapeutycznym stale będziesz mieć zapewnione wsparcie.

Kiedy psycholog online może Ci pomóc?

Lęk o przyszłość towarzyszy Ci od przebudzenia, a także utrudnia spokojny sen? Wyzwania życia prywatnego i zawodowego wywołują u Ciebie trudny do opanowania stres? Samotność coraz bardziej Ci doskwiera, wpływając na poczucie własnej wartości? Żadna z tych sytuacji nie jest naturalnym stanem emocjonalnym, na który musisz się godzić.

Utraty balansu psychicznego doświadcza coraz więcej osób. Być może i Ty musisz zmagać się każdego dnia z ogromną ilością bodźców napływających z wielu stron. W przypadku niemowląt i małych dzieci nerwowość, płaczliwość i trudność w skupieniu uwagi po dniu pełnym wrażeń określa się mianem przebodźcowania. Wraz z wiekiem, wbrew pozorom, system nerwowy nie uodparnia się na natłok danych do przetworzenia. Pozornie sobie z tym radzisz. Pozornie, bo właśnie przygnębienie, lęk, stres i bezsenność mogą być objawami wołania psychiki o pomoc.

Z pewnością nie bagatelizujesz bólu serca, migren czy duszności. Dlaczego więc ignorujesz sygnały wysyłane przez umysł? Warto, aby każdemu symptomowi mogącemu świadczyć o utracie równowagi emocjonalnej, przyjrzał się psycholog online: https://www.twojpsycholog.online/. Pomoże on nie tylko w opanowaniu stresu, lęków czy samotności, ale też wesprze w zrozumieniu i przepracowaniu:

  • stanów depresyjnych,
  • kryzysu w związku,
  • problemów seksualnych,
  • trudności adaptacyjnych w nowym środowisku (np. po emigracji),
  • ograniczeń wynikających z niepełnosprawności,
  • przeciążenia wywołanego całodobową opieką nad chorym członkiem rodziny,
  • perfekcjonizmu,
  • bólu po śmierci bliskiej osoby,
  • traumy,
  • zaburzeń snu i żywienia,
  • problemów wychowawczych.

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Psychoterapia online jest cennym wsparciem w odzyskiwaniu równowagi, podobnie jak sesje prowadzone w gabinecie. Może być nawet skuteczniejsza. Potwierdzają to badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Zurychu. Podzielono wówczas grupę 62 pacjentów zmagających się z depresją na tych leczonych zgodnie z tradycyjną formułą oraz tych odbywających sesje online. Jak się okazało – objawy depresji złagodzono u 53% pacjentów odbywających sesje online, podczas gdy podobne efekty zauważono u 50% pacjentów leczonych w gabinecie. Jeszcze bardziej wyraźne efekty potwierdzające skuteczność terapii przez internet, zauważono po upływie trzech miesięcy od zakończenia badania. Wówczas aż 57% pacjentów korzystających ze wsparcia online było wyleczonych, podczas gdy ci, którzy korzystali z sesji w gabinecie, byli zdrowi w 40% przypadków.

Tak wysoka skuteczność terapii przez internet to wynik komfortowych warunków jej prowadzenia. Nie musisz opuszczać bezpiecznego otoczenia własnego domu. Możesz zanurzyć się w ulubionym fotelu, przykryć kocem i rozmawiać o swoich trudnościach z kubkiem herbaty w dłoniach.

Jeśli trwasz w stanie, który odbiera Ci energię, by wyjść z domu czy się ubrać, to właśnie ta forma pomocy może okazać się najodpowiedniejsza dla Ciebie.

Kiedy na terapie online może być za późno?

Niestety nie zawsze terapia z psychologiem online jest odpowiednia. Jeśli zaczynasz czuć, że nie chcesz obudzić się następnego ranka, jeśli zaczynasz się okaleczać, by zagłuszyć rozpacz – wówczas sięgnij po pomoc medyczną. Natomiast w przypadku, gdy kryzys w związku doprowadza do stosowana względem Ciebie przemocy fizycznej – skontaktuj się ze specjalistą w Twojej okolicy. Są to bardzo poważne problemy, które wymagają natychmiastowej interwencji. Za późno już na proces terapeutyczny rozłożony w czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj