fot. stock.adobe.com

Leczenie uzależnienia to często trudny proces, który wymaga sporo wsparcia od bliskich oraz profesjonalnej pomocy. Jedną z najczęściej proponowanych opcji wyjścia z nałogu jest terapia grupowa, która ma na celu pomóc pacjentom zrozumieć ich problem poprzez poznanie osób, które znajdują się w podobnej sytuacji. Uczestnicy wzajemnie się wspierają i motywują do dalszej pracy nad sobą. Jakie znaczenie ma terapia grupowa w leczeniu uzależniania? Odpowiadamy!

Jak terapia grupowa wpływa na leczenie uzależnień?

Terapia grupowa leczenia uzależnień polega na systematycznych spotkaniach różnych osób, które borykają się z problemem nałogu. Nie pozostają oni jednak sami, ponieważ podczas spotkań towarzyszy im profesjonalny psychoterapeuta. Ten rodzaj terapii pomaga zrozumieć problem, jakim jest uzależnienie oraz daje możliwość podzielenia się swoją historią z innymi członkami grupy, dzięki czemu nie czują się oni odosobnieni i mogą liczyć na wsparcie oraz zrozumienie.

Leczenie uzależnień wymaga czasu, jednak możliwość uczestniczenia w sesjach grupowych daje pacjentom nadzieję, pomaga w socjalizacji i znalezieniu ukojenia.Podczas tego rodzaju terapii można uczyć się na swoich i cudzych błędach. Pod okiem terapeuty uczestnicy starają się radzić sobie z lękiem, poczuciem odrzucenia oraz różnego rodzaju problemami społecznymi, które wynikają z ich nałogu. W przeciwieństwie do terapii indywidualnej, podczas grupowej uczestnik może poczuć się częścią drużyny walczącej o ten sam cel. Jest to symboliczny sposób na odzwierciedlenie przynależności do rodziny.

Niezależnie od tego, z jakim uzależnieniem boryka się uczestnik terapii grupowej, uzyska on wsparcie terapeuty oraz reszty uczestników. To nie tylko sposób leczenia, ale także możliwość rozwoju, ponieważ uczestnicy dają sobie informacje zwrotne, które mogą być pozytywnym bodźcem do zmiany – która często jest celem terapii.

Profesjonalne leczenie uzależnienia – kim jest instruktor ds. terapii uzależnień?

Aby terapia grupowa leczenia uzależnienia przyniosła pozytywne rezultaty, powinna być przeprowadzona przez profesjonalistę. Osobę, która odpowiednio zaplanuje cały proces oraz będzie wiedzieć, z jakimi problemami radzą sobie jej podopieczni. Chcąc – już jako terapeuta – rozwijać się zawodowo właśnie w tym kierunku, należy uzupełnić swoją wiedzę, by lepiej radzić sobie z pacjentami borykającymi się z problem uzależnienia. Terapeuta może więc udoskonalić swój warsztat pracy, by jeszcze lepiej poprowadzić grupę, np. przechodząc kurs uzupełniający na instruktora ds. terapii uzależnień. Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/ksztalcenie-jednoroczne/instruktor-ds-terapii-uzaleznien.

Instruktor ds. terapii uzależnień to osoba, która zna odpowiednie strategie terapeutyczne oraz potrafi wesprzeć swoich podopiecznych w tej trudnej drodze, jaką jest wyjście z nałogu. Terapia grupowa uzależnień ma kluczowe znaczenie w całym procesie, dlatego mówi się o niej, że jest jedną z lepszych form terapii – odpowiednio przeprowadzona może bowiem pomóc uczestnikom wyjść z nałogu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj