fot. elements.envato.com

Ciąża zaczyna się po etapie kilkudniowej wędrówki komórki jajowej przez jajowody w kierunku macicy, następuje wielokrotne powiększenie jaja w postaci podziałów. Gdyby jajo na tym etapie podzieliło się kompletnie na dwie części mielibyśmy do czynienia z ciążą mnogą, jednojajową.

Ciąża i jej etapy

Kolejny etapem jest przejście dalej dzielącego się jaja do macicy, gdzie zostaje zawieszone w płynie wypełniającym jamę macicy. Dzieje się to w okresie 14-21 dnia cyklu miesiączkowego, gdy śluzówka macicy jest pod wpływem działania hormonów: progesteronu i estrogenu. Około 7 dnia po jajeczkowaniu, tj. po 21 dniu cyklu, następuje zagnieżdżenie jaja w macicy. W tym momencie ciąży można wyróżnić już główną masę komórkową dającą życie płodowi, a także zewnętrzną  masę komórkową, z której powstaną błony płodowe. Tak zagnieżdżony embrion będzie dojrzewać w łonie matki i będzie czerpać energię z glikogenu i białka znajdujących się w komórkach błony macicy.  Ten sposób odżywania się, będzie stosowany przez kilka pierwszych tygodniu, do czasu powstania krążenia płodowego i łożyska (narząd, za pomocą którego następuje wymiana substancji pomiędzy ciałem dziecka a matki). Na tym etapie ciąży zarodek przekształca się w płód.

Ciąża
Ciąża (fot. Shutterstock)

Progesteron i estrogen na etapie ciąży pełnią bardzo ważną rolę. Beż odpowiedniego stężenia tych hormonów ciąża nie mogłaby być utrzymana i zostałaby wydzielona z organizmu wraz z miesiączką. Na ogól ciąża trwa 40 tygodni. Około 30 tygodnia ciąży, kobieta może odczuwać pierwsze skurcze maciczne. Przed samym porodem stają się one częstsze i dłuższe oraz powtarzają się co 10-15 minut. Na tym etapie ciąży następuje pęknięcie błon płodowych, konsekwencją czego jest odejście wód płodowych. Od tego momentu zaczyna się właściwa faza porodu – matka przez czynne parcie wspomaga wyjście dziecka na świat. Po urodzeniu naczynia pępkowe zaczynają się kurczyć, a łożysko zostaje wydalone z ciała kobiety.

Poród Naturalny

Proces porodu nie został jeszcze w pełni odkryty przez naukowców. Wiadomo, że ściany macicy w odpowiedzi na rozciąganie kurczą się. Podejrzewa się, iż skurcze powodowane są przez gwałtowny spadek progesteronu odpowiadającego za kurczliwość macicy. Prawdopodobnie pierwsze skurcze pobudzają mechanicznie szyjkę macicy, co z kolei stymuluję przysadkę do wytwarzanie oksytocyny – hormonu intensyfikującego skurcze mięśni macicy. Ciężko jednak stwierdzi, które z tych przyczyn w największym stopniu powoduje poród.

Laktacja

Laktacja po porodzie następuje w wyniku wydzielania się różnorakich hormonów powodujących powiększanie się tkanki tłuszczowej piersi oraz sutków. Najważniejszym hormonem odpowiedzialnym za laktację jest prolaktyna, wytwarzana przez przysadkę. Podczas ciąży działanie tego hormonu blokowane jest przez estrogen i progesteron. Dopiero po porodzie, gdy stężenie tych hormonów spada, możliwy jest wzrost wydzielania prolaktyny wyhamowujący wydzielanie mleka. Karmienie piersią staje się możliwe dopiero pod wpływem ssania dziecka, które pobudza organizm matki do wydzielania oksytocyny uwalniającej przepływ mleka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj