Obraz autorstwa senivpetro na Freepik.com

Golenie niepożądanego owłosienia to jedna z rutynowych czynności higienicznych, wykonywana zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Niestety, wiele osób doświadcza podrażnień oraz nieestetycznych krostek po goleniu. Dlatego też, warto poznać sposoby, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia.

Czym są podrażnienia po goleniu?

Podrażnienia po goleniu obejmują szereg dolegliwości, z którymi ma się do czynienia najczęściej bezpośrednio po użyciu maszynki. Skóra staje się przeważnie zaczerwieniona, a na dodatek mogą pojawić się na niej niewielkich rozmiarów stany zapalne. Niekiedy, początkowo małe grudki przekształcają się w bolesne i większe krosty po goleniu. Podrażnieniom mogą towarzyszyć również świąd oraz uciążliwe pieczenie naskórka. Powoduje to chęć drapania skóry, co może doprowadzić jedynie do nasilenia zmian. Częste i nieprawidłowo leczone podrażnienia po goleniu mogą skutkować nadkażeniem bakteryjnym zmian oraz pogorszeniem stanu skóry. Staje się ona szorstka, chropowata i nieprzyjemna w dotyku.

Gdzie podrażnienia pojawiają się najczęściej?

Zaczerwienienie, a także krosty po goleniu mogą pojawić się wszędzie tam, skąd było usuwane niechciane owłosienie. Wydaje się jednak, że najbardziej narażone na wystąpienie podrażnień są pachy, twarz oraz okolice bikini. Dzieje się tak dlatego, że skóra tych obszarów jest najbardziej wrażliwa. Nieco rzadziej ma się do czynienia z zaognioną i swędzącą skórą na nogach. Niemniej jednak, nawet tam mogą pojawić się krosty po goleniu, zwłaszcza jeśli czynność ta jest wykonywana często.

Jakie są przyczyny podrażnień po usuwaniu niechcianych włosków?

Podrażnienia po goleniu powstają często na skutek pośpiesznego i niestarannego usuwania zbędnego owłosienia. Łatwo wówczas o ścinanie wierzchniej warstwy naskórka, a nawet o bolesne skaleczenie. Kolejną przyczyną podrażnień oraz krostek jest używanie zabrudzonej maszynki bądź takiej, która posiada stępione ostrze. O pojawienie się niepożądanego zaczerwienienia i stanów zapalnych nietrudno także wówczas, gdy nie zadba się o dostateczną higienę dłoni oraz obszaru, z którego usuwa się owłosienie. Błędem, który może skutkować podrażnieniem jest także niedostateczne nawilżanie skóry. Krostki po goleniu zdecydowanie częściej występują u osób, które nie stosują regularnie peelingów oraz balsamów.

Co można zrobić, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się podrażnień i krostek po goleniu?

Zarówno podrażnienia, jak i krosty po goleniu wcale nie muszą się pojawiać, jeżeli zadba się o odpowiednie postępowanie przed i po usuwaniu niechcianych włosków. Przede wszystkim należy zatroszczyć się o dobrą jakość sprzętu, którego się używa. Maszynki jednorazowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do jednorazowego użycia. Błędem jest zatem kilkukrotne sięganie po tę samą maszynkę, zwłaszcza jeżeli leżała niedbale pozostawiona w łazience. Najprawdopodobniej stanowi ona siedlisko bakterii i chorobotwórczych grzybów. Prawidłowym postępowaniem będzie kupno nowej maszynki bądź wymiana ostrza. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia podrażnienia po goleniu, dobrze byłoby unikać golenia na sucho. Niektóre osoby decydują się na takie rozwiązanie w pośpiechu, ale jest ono wyjątkowo ryzykowne. Zdecydowanie wygodniej, a przede wszystkim bezpieczniej będzie golić zwilżoną skórę, na którą zaaplikowało się wcześniej specjalny żel bądź piankę.

Jak pozbyć się uciążliwych podrażnień po goleniu?

Nawet jeżeli podejmie się działania mające na celu zminimalizowanie ryzyka podrażnienia po goleniu, nie zawsze da się uniknąć zaczerwienienia czy krostek. Przydatna będzie zatem wiedza na temat radzenia sobie z tymi niepożądanymi problemami. Z pomocą może przyjść wyrób medyczny Sudocrem, po który bez obaw mogą sięgać nawet osoby z wyjątkowo wrażliwą i delikatną skórą. Preparat ten, swoje dobroczynne działanie zawdzięcza głównie zawartości tlenku cynku, który słynie z właściwości przeciwzapalnych oraz przyspieszających regenerację naskórka. W celu złagodzenia podrażnienia po goleniu, należy nanieść niewielką ilość środka na osuszoną skórę, a następnie starannie ją wmasować. Aby zniwelować krosty po goleniu, można też przemyć skórę naparem na bazie rumianku lekarskiego, który wykazuje miejscowe działanie przeciwbakteryjne i łagodzące. Kolejne golenie należy przeprowadzić dopiero, gdy skóra się zagoi.

Źródła:

Sikorska M., Nowicki R., Wilkowska A., Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, Polskie Czasopismo Alergologiczne 2015, s.151-157

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj