Ospa wietrzna to dokuczliwe schorzenie, które może doprowadzić do pojawienia się blizn na skórze. Z pewnością pęcherzyków nie wolno drapać, bo wówczas możemy się spodziewać trwałego śladu. Jednak w przypadku dzieci bardzo trudno jest wyjaśnić aby tego nie robiły, skoro tak silnie i nieustannie wszystko je swędzi, a nawet gdy choroba wystąpi u osoby dorosłej to ciężko się powstrzymać i rozdrapywanie zdarza się przez sen. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na ospę wietrzną.

Domowe sposoby na ospę wietrzną i swędzenie

Istnieje szereg zaleceń i domowych porad, które pomogą nam zminimalizować dokuczliwy objaw. Leczenie samego wirusa opiera się najczęściej na podawaniu leków przeciwwirusowych i wzmacniających. Dodatkowo zaleca się odpoczynek i dbanie o siebie aby ospy nie przeziębić. Więc co może pomóc złagodzić uporczywe swędzenie?

1. Zasypki – pudrowe lub w kremie nakładaj punktowo na zmiany 2-3 razy dziennie. Taka warstwa złagodzi uczucie świądu i pomoże przetrwać dziecku ciężki czas choroby.

2. Nasiadówka/ okłady – jeśli dziecko nie jest uczulone wykorzystaj rumianek i jego właściwości łagodzące (rumianek jest jednym z najsilniejszych alergenów!). Przygotuj nasiadówkę – do ciepłej wody dodaj rumianku i kąp w tym dziecko. W przygotowanym wcześniej naparze możesz moczyć ręcznik i delikatnie okładać skórę dziecka.

3. Bawełna – zarówno pościel w jakiej dziecko będzie spać jak i piżama powinny być wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów – najlepiej z bawełny. Skóra wówczas lepiej oddycha i szybciej się goi, a dodatkowo odczuwany świąd jest znacznie mniej dokuczliwy. Pościel i piżamę warto zmieniać co 2-3 dni, zawsze gdy dziecko się spoci, pomoże to w uniknięciu bakteryjnych zakażeń skóry.

4. Leki – może nie jest to do końca domowa metoda jednak podawanie leków przeciwhistaminowych minimalizuje dokuczliwe objawy. Warto podawać je szczególnie przed snem aby dziecko mogło wypocząć.

5. Wapno – warto podawać dziecku również dostosowaną do wieku dawkę wapna musującego. Pomoże w złagodzeniu swędzenia.

6. Preparaty odkażające – niektóre osoby polecają spryskiwanie zmian na skórze preparatami o działaniu odkażającym, które nie zawierają alkoholu takimi jak Octanisept czy Prontosan. Takie postępowanie skonsultuj z pediatrą.

7. Pianka PoxClin CoolMousse – nakładana na krostki powoduje ich odkażanie i dodatkowo łagodzi uczucie swędzenia.

8. Obcinamy paznokcie – gdy tylko się zorientujesz, ze twoje dziecko ma ospę przytnij mu króciutko paznokcie i dbaj aby takie pozostały przez cały okres trwania choroby. Wówczas trudniej będzie mu rozdrapać zmiany skórne i przenosić pod paznokciami wirusy na zdrowe partie skóry.

9. Kąpiel – dawniej odradzano kąpiele dzieci z ospą, dziś natomiast zaleca się stosowanie krótkich kąpieli w celu złagodzenia swędzenia. Do wanny wlewamy ciepłą wodę, uważając aby nie była nadmiernie gorąca i dodajemy kilka kryształków nadmanganianu potasu. Ma on działanie odkażające i powoduje wysuszanie krostek. Pomocne będą również kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej w proporcjach 1 łyżeczka na litr wody bądź też dodanie do wody rozgotowanego siemienia lnianego. Wskazane jest również stosowanie mydła odkażającego. Właściwa kąpiel nie powinna zajmować dłużej niż 10 minut. Po jej zakończeniu delikatnie osuszamy skórę dziecka, nie szorując. Zakażenie gronkowcem lub paciorkowcem może spowodować wystąpienie powikłań. Zachorowanie na ospę osłabia odporność organizmu na wiele tygodni, stąd po niej często dochodzi do zapalenia płuc.

10. Picie – w czasie ospy powszechna jest gorączka dlatego konieczne jest pilnowanie aby dziecko wypijało możliwie jak najwięcej płynów każdego dnia, aby chronić się przed odwodnieniem.

11. Leki na gorączkę – jeśli temperatura przekracza poziom 38,5 stopnia podajemy leki na zbicie temperatury. Dawkowanie zgodne z tabelą podaną na opakowaniu leku przeznaczonego dla dzieci. Istnieje bezwzględny zakaz podawania dzieciom aspiryny.

12. Clemastinum – zmniejsza świąd i działa uspokajająco.

Tematy podobne do „sposoby na ospę wietrzną”:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj