Planujesz zajść w ciążę i chcecie z partnerem rozpocząć staranie się o dziecko? Jeśli tak, to zanim się za to weźmiecie, powinniście oboje przejść szereg badań, które nie tylko podpowiedzą wam, jak i jest wasz stan zdrowia, ale także ułatwią wam spłodzenie potomka. To bardzo ważne! Oto, jakie badania przed ciążą należy wykonać.

Badania przed ciążą dla kobiet

Kobieta planująca zajść w ciążę musi się najpierw udać do ginekologa. On przeprowadzi wstępną kontrolę i oceni stan organizmu. W trakcie wizyty możesz go zapytać o wszelkie nurtujące cię kwestie oraz poprosić o skierowanie cię na dalsze badania przed ciążą. Jednym z najważniejszych badań jest wykonanie testów na obecność chorób zakaźnych jak HIV, różyczki, WZW typu B, toksoplazmozy, ospy wietrznej i cytomegalii. Oprócz tego zaleca się także wykonanie morfologii, badanie moczu oraz profilu nerkowego. Warto również sprawdzić poziom hormonu tarczycy, gdyż często bywa, że to własnie ona bywa przeszkodą do zajścia w ciążę. Ponadto lekarz może też zalecić badanie grupy krwi wraz z partnerem, aby wykluczyć konflikt serologiczny. Przed zajściem w ciążę dobrze też zadbać o zęby, gdyż w jej trakcie mogą się osłabić i psuć.

Badania dla mężczyzn

Badania przed ciążą musi przejść także mężczyzna. To w końcu od niego wiele zależy, czy uda się zajść w ciążę czy nie. Mężczyzna powinien więc sprawdzić stan swojego nasienia i także wykonać badanie na obecność chorób zakaźnych, morfologię oraz badanie moczu. Jeśli męczą cię jakieś niesprawdzone dotąd dolegliwości, warto sprawdzić i wyeliminować ich przyczynę, gdyż każde schorzenie może wpłynąć na powodzenie w kwestii starania się o dziecko. Jednak badania to nie wszystko! Przyszły tata powinien także przyjmować odpowiednie suplementy diety oraz dbać o zdrowe odżywianie się i produkty poprawiające jakość nasienia. Warto jeść produkty zawierające dużo witaminy C i E oraz cynk, magnez i selen. Należą do nich: pomidory, szpinak, zielona herbata, owoce cytrusowe i oleje roślinne.

Ile kosztują i gdzie wykonać badania przed ciążą?

Wszystko zależy, czy chcesz zrobić badania prywatnie czy na NFZ. Badania przed ciążą wykonywane prywatnie będą kosztować od 10 do około 70 zł w zależności od rodzaju badania. To samo dotyczy badań mężczyzn.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj