Istnieje pewna grupa warzyw oraz owoców, które na pierwszy rzut oka mogą zdawać się jedynie zbędną przekąską, która nie zawiera żadnych wartościowych składników odżywczych. Do takiej grupy zaliczyć można ziemniaki, które od lat budzą sporo kontrowersji. Prawdopodobnie nie jedna osoba w dzieciństwie usłyszała od swoich rodziców: ” zjedz mięso i surówkę, a kartofle możesz zostawić”.

Okazuje się jednak, że zdanie to nie do końca jest uzasadnione, gdyż ziemniaki posiadają sporo istotnych mikro- oraz makroskładników, które są niezbędne w codziennej diecie. Warzywo to zaliczane jest do gatunku roślin z rodziny psiankowatych. Rozwój oraz tworzenie krzyżówek różnych gatunków tego warzywa zaowocowało powstaniem bardzo wielu odmian ziemniaka. Jednak jego pierwotna odmiana występowała w Ameryce Południowej, skąd trafiła później do Europy oraz innych części świata. Obecnie największymi producentami ziemniaka są Indie oraz Chiny, które produkują niemal 1/3 światowych zasobów w to warzywo. Co warto zatem wiedzieć o tej kontrowersyjnej skądinąd roślinie?

Skład

100 gram ziemniaków to niestety dosyć spora wartość energetyczna wynosząca około 85 kcal. Ta sama ilość warzywa zawiera  w sobie również 1.8 gram błonnika, 20 gram węglowodanów, 1.71 gram białka oraz 0.1 gram tłuszczu. Jeżeli chodzi o witaminy to 100 gram ziemniaków posiada 7.4 mg witaminy C, 2.2 µg witaminy K, 0.01 mg witaminy E, 2 IU witaminy A, 9 µg kwasu foliowego, 0.019 mg ryboflawiny, 1.312 mg niacyny, a także 0.01 mg tiaminy. Ta sama ilość warzywa zawiera również 328 mg potasu, 40 mg fosforu, 20 mg magnezu, 8 mg wapnia, 0.3 mg żelaza oraz 5 mg sodu.

Ziemniaki na odporność

Okazuje się, że są one znakomitym źródłem witaminy C, której zbawienne działanie jest szczególnie istotne w okresie jesiennio-zimowym oraz wiosennym , kiedy to notuje się największą liczbę przeziębień. Porcja obiadowa składająca się z 3 ziemniaków średniej wielkości zawiera około 50 mg tej witaminy, a warto przypomnieć, że dzienne zapotrzebowanie na nią to około 60 mg. Widać zatem, że w codziennej diecie to ważny element pozwalający dostarczyć do organizmu wiele cennych składników. Warto również wspomnieć, że ziemniaki, które leżakują w piwnicy przez okres kilku miesięcy tracą pewne ilości zawartej w nich witaminy C.

Ziemniaki na krew i układ trawienny

Spoglądając na skład ziemniaków nie można przeoczyć wysokiej zawartości potasu. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny za stabilizację ciśnienia krwi oraz za kondycję naczyń krwionośnych. Potas pomaga również kontrolować poziom sodu, który również może być powodem zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Ziemniaki zawierają również błonnik, który wspiera układ trawienny oraz usuwa nadmiar złego cholesterolu z krwi. Mikro oraz makroelementy występujące w ziemniakach pomagają również w zaparciach, a także na biegunkę. Warto również zwrócić uwagę, że ziemniaki są źródłem magnezu oraz wapnia – pierwiastków które wspierają pracę serca oraz mięśni.

Ziemniaki a nowotwory

Badania wykazały, że  ziemniaki o barwnym miąższu posiadają liczne właściwości zdrowotne, między innymi przeciwrakotwórcze. Cecha ta jest podyktowana zawartymi w ziemniakach antocyjanami oraz związkami fenolowymi. Zarówno jedne jak i drugie zapobiegają rozwojowi chorób na tle sercowo-naczyniowym, ale co najważniejsze  – neutralizują wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie różnego rodzaju nowotworów. Związki te nie ulegają neutralizacji po pieczeniu ziemniaków w wysokiej temperaturze oraz po dłuższym przechowywaniu. Warto więc, aby wszyscy którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwory regularnie spożywali ziemniaki o barwnej strukturze miąższu.

Zobacz także: Koper włoski – właściwości lecznicze

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj