fot. elements.envato.com

Enzymy wątrobowe bada się aby zaobserwować zmiany aktywności tych enzymów we krwi. Zmiany, często świadczą o zmianach patologicznych zachodzących w narządach. O niewydolności narządu można wnioskować nie tylko w przypadku wzrostu, ale także w przypadku spadku aktywności niektórych enzymów surowicy.

Badanie stężenia enzymów wątrobowych pozwala przede wszystkim na zdiagnozowanie chorób wątroby. Do enzymów wątrobowych należą: AspAT, AIAT, GGTP. Badanie aktywności takich enzymów jak AspAT i AIAT jest przydatne również w rozpoznaniu chorób mięśnia sercowego, chorób tarczycy, trzustki, uszkodzeń mięśni. Obniżenie stężenia enzymów AspAt oraz AIAT nie ma znaczenia diagnostycznego, natomiast ich podwyższenie wymaga dalszej diagnostyki. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że wątroba pełni w naszym organiźmie bardzo ważną rolę. Najczęściej sygnałem ostrzegawczym powinien być dla nas wzrost aktywności i stężenia wytwarzanych przez nią enzymów. Zlekceważenie tych objawów może okazać się bardzo niebezpieczne. Badaniem, które pozwala na oznaczenie enzymów wątrobowych  są próby wątrobowe. Jest to badanie biochemiczne krwi, które najczęściej wykonywane jest w celu sprawdzenia prawidłowego funkcjonowania wątroby lub stwierdzenia jej choroby. Badanie jakim są próby wątrobowe polega na oznaczeniu wskaźniku enzymów oraz bilirubiny (główny barwnik żółci) w osoczu. Jeśli wyniki znacznie odbiegają od normy, może to oznaczać zaburzenia w pracy wątroby lub świadczyć o początku choroby.

Enzymy wątrobowe – próby wątrobowe

Z wyników badań prób wątrobowych możemy się dowiedzieć co przekroczenie danych norm może oznaczać dla naszego organizmu.

  1. ALAT – Aminotrasferaza alaninowa, GPT, ALT
  2. Normy ALAT to 5-40 U/l (jednostek na litr).

Wartości wyższe od podanych powyżej mogą świadczyć o przewlekłym lub ostrym stanie zapalnym wątroby, żółtaczce mechanicznej lub mononukleozie.

  1. AspAT – Aminotransferaza asparaginianowa, GOT, AST
  2. Norma dla kobiet to 7 – 34 U/l, dla mężczyzn 8 – 46 U/l.

Wyższy poziom enzymów może świadczyć o marskości wątroby, stanie zapalnym wątroby lub o żółtaczce.

  1. ALP – Fostaza alkaliczna, Fa, Falk, FAL
  2. Norma wynosi 30 – 120 U/l.

Poziom tego enzymu znacznie wzrasta podczas chorób wątroby i dróg żółciowych takich jak : marskość wątroby, zapalenie wątroby, zapalenie dróg żółciowych lub gruźlica wątroby. Wartość wyższa od normy może świadczyć o takich chorobach jak : nowotwór, niewydolność serca, choroby nerek czy kości.

  1. GGTP – Gamma – glutamylotransferaza, GTT
  2. Norma dla kobiet to 10 – 66 U/l, dla mężczyzn 18 – 70 U/l.

Podwyższony poziom może świadczyć o niedrożności dróg żółciowych lub o nadużywaniu alkoholu.

  1. LDH – dehydrogeneza mleczanowa, LD
  2. Norna wynosi 120 – 240 U/l.

Wyższy poziom enzymu może świadczyć o zapaleniu wątroby, choroby dróg żółciowych lub zapaleniu mięśnia sercowego, chorobach nowotworowych ewentualnie stanie po zawale serca.

  1. CHE – Cholinesteraza
  2. Norma 1200 – 3700 U/l.

Zwiększony poziom jest charakterystyczny w stanach rekonwalescencji po przebytych chorobach wątroby. Natomiast zmniejszony poziom może występować przy marskości wątroby i jej przewlekłym stanie zapalnym.

Bilirubina – normy

  1. Norma całkowita – 0,2 – 1,1 mg/dl (3,42 – 20,6 umol/l)
  2. Bezpośrednia – 0,1 – 0,3 mg/dl (1,7 – 5,1 umol/l)
  3. Pośrednia – 0,2 – 0,7 mg/dl (3,4 – 12 umol/l).

Podwyższony poziom bilirubiny świadczy o tym, że wątroba pracuje nieprawidłowo.

Zobacz także: Wątroba – poznaj najważniejsze funkcje i cechy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj