Rukiew wodna zawiera ponad 50 ważnych witamin i minerałów. Znajduje się w niej więcej wapnia niż w mleku, więcej kwasu foliowego niż w bananach, więcej witaminy C niż w pomarańczach i więcej witaminy E niż brokułach. Sprawdź, dlaczego warto ją włączyć do swojej diety!

Spowalnia starzenie skóry

Światło słoneczne rozkłada elastynę i kolagen w skórze. We wspomnianej roślinie znajdują się izotiocyjanian i witamina C. Stymulują produkcję kolagenu. Chronią również przed rozpadem kolagenu i elastyny. Dzięki temu rukiew wodna prowadzi do młodszej, zdrowszej i bardziej elastycznej skóry. Ponadto zmniejsza cellulit i wygładza zmarszczki.

Zmniejsza ryzyko raka okrężnicy

Jako zielone warzywo liściaste i warzywo krzyżowe, rukiew wodna znajduje się wysoko na liście pokarmów o właściwościach przeciwnowotworowych. Znajduje się w niej dużo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Co ważne, zawiera mało kalorii, tłuszczu, węglowodanów i sodu. Zmniejsza ryzyko raka wątroby, płuc i piersi.

Rukiew wodna: uwzględnij ją w swojej diecie!

Wspomniane warzywo zawiera duże ilości żelaza, niespotykanego w warzywach i niezbędnego do przekształcania energii znajdującej się w pożywieniu. W ten sposób zmniejsza ryzyko anemii. Żelazo jest niezbędne do produkcji energii i transportu tlenu w organizmie. Odgrywa ważną rolę w tworzeniu hemoglobiny w krwinkach czerwonych i mioglobiny w komórkach mięśniowych. 

Większość z nas wie, że kwasy tłuszczowe omega-3 znajdują się w łososiu, tuńczyku i makreli. Co ciekawe, zawarte są również w rukwi wodnej, głównie w postaci kwasu alfa-linolenowego (ALA). Dodając wspomniane warzywo do codziennej diety, zmniejszysz ryzyko chorób serca. Pamiętaj o tym szczególnie wtedy, gdy rzadko jesz ryby.

Rukiew wodna: właściwości przeciwzapalne

Wspomniane warzywo kapustne słynie z właściwości przeciwwirusowych i przeciwbakteryjnych, które łagodzi stan zapalny. Badania wykazały, że rukiew wodna zmniejsza obrzęk i chroni przed uszkodzeniem tkanek. Pomaga neutralizować wolne rodniki, chroniąc organizm przed spustoszeniem. Zawarte w niej przeciwutleniacze wzmacniają naszą odporność. Wpływają też pozytywnie na wzrok. Pomagają również utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi.

Obniża ciśnienie krwi

Wapń, magnez i potas, odgrywają kluczową rolę w regulacji poziomu ciśnienia we krwi. Rukiew wodna jest bogata we wspomniane minerały, dzięki czemu zmniejsza ryzyko nadciśnienia. Dodatkowo wpływa pozytywnie na naczynia krwionośne. Pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi, blokuje agregację płytek we krwi, a nawet łagodzi dysfunkcję śródbłonka. W ten sposób chroni przed chorobami układu krążenia.

Rukiew wodna: wspiera skórę, włosy i paznokcie

Prezentowane warzywo krzyżowe zawiera składniki odżywcze, które wpływają pozytywnie na zdrowie włosów, paznokci i skóry. Dzięki dużej zawartości wody rukiew wodna chroni przed odwodnieniem organizmu.

Stosuje się ją często w leczeniu zapalenia stawów, bólów ucha, egzemy, świerzbu, brodawek i trądziku. Warto jednak pamiętać, że nie ma wystarczających dowodów medycznych, potwierdzających jej działanie w tym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj