Skurcze i sztywnienie mięśni to objawy stwardnienia rozsianego, który dotknie prędzej czy później każdego chorego. Jak sobie z nimi poradzić?

Spastyczność, inaczej kurczowość, to nadmierne napięcie mięśni, w wyniku którego sztywnieją one i trudno nimi poruszać i zaczynają one nieprawidłowo reagować na bodźce. Skurcze te zdarzają się wszystkim chorym na stwardnienie rozsiane, atakując różne grupy mięśni i powodując ogromny dyskomfort oraz bóle.

Spastyczność w SM

Skurcze mięśni u osób chorych na stwardnienie rozsiane mogą przybrać zarówno postać drobnej niedogodności lub ogromnego bólu. Bywają przypadki, gdy epizody spastyczne są przydatne pacjentowi, bo niektórzy z nich mają słabe mięśnie nóg i ich zesztywnienie umożliwia im chodzenie. Jednak jeśli bóle pojawiają się często i rośnie ich natężenie, należy nauczyć się sobie z nimi radzić. Bóle mogą mieć zarówno charakter stałego i tępego uczucia w mięśniu, jak i ostrego kłucia w momencie skurczu. Niezależnie od rodzaju, jeśli ból zaczyna przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu, należy skonsultować się z lekarzem.

Sposoby na bóle spastyczne w SM

W związku z tym, że bóle spastyczne mogą przyjmować tak różne postaci i mieć różne natężenie, różne są również sposoby ich zwalczania. Pierwsza grupa sposobów na zmniejszenie dyskomfortu związanego ze spastycznością to metody oparte na ruchu, czyli fizjoterapia i ćwiczenia. Pacjent może wykonywać pod kontrolą fizjoterapeuty ćwiczenia rozciągające, aktywizujące oraz wzmacniające. Kolejna metoda to delikatne masaże, które pacjent może wykonywać samodzielnie. Polegają one właściwie na dotykaniu lub uciskaniu skurczonego mięśnia. Już to może przynieść ulgę. Dobrze działają tez techniki relaksacyjne oparte na ćwiczeniach oddechowych. Bardzo ważnym elementem przeciwdziałania spastyczności jest unikanie nadmiernego ogrzewania organizmu. Druga grupa metod walki z bólami spastycznymi to farmakoterapia. U niektórych pacjentów metody oparte na ćwiczeniach nie przynoszą rezultatów i konieczne jest zażywanie leków. Dobiera je lekarz indywidualnie do każdego przypadku. Badania pokazują, że na wszystkich pacjentów z SM świetnie działają leki na bazie konopi indyjskich. Są pacjenci, którym pomóc może zaś tylko elektrostymulacja kurczących się mięśni, albo leczenie chirurgiczne.

Zobacz także: Elektryczne skutery dla niepełnosprawnych >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj