Ból gardła bywa dokuczliwy. Dzieci najczęściej w jego obliczu stają się marudne, gorzej śpią, mniej jedzą. Objaw ten występuje powszechnie w przypadku infekcji wirusowych. O ile z młodszą pociechą udamy się za każdym razem do pediatry, o tyle starszemu dziecku, szczególnie w pierwszym etapie możemy spróbować pomóc z zastosowaniem domowych sposobów. Zawsze warto również korzystać z naturalnych metod wspierając leczenie farmakologiczne.

Jakie znamy domowe metody na poradzenie sobie z bólem gardła u dziecka?

1. Płukanka z soku z buraka – do jednej szklanki świeżego soku z buraków dolewamy stołową łyżkę octu. Taką mieszanką płuczemy gardło od 6 do nawet 10 razy w ciągu dnia. To z pewnością metoda dla co najmniej kilkuletnich dzieci. Ulga pojawia się już chwilę po zastosowaniu.

2. Napar z szałwii – działa odkażająco i przeciwzapalnie. Zioła możemy nabyć w sklepie zielarskim lub aptece. Przygotowujemy napar, którym płuczemy gardło w 3-godzinnych odstępach czasu. Metoda dla dzieci co najmniej kilkuletnich, które są w stanie wypłukać gardło.

3. Tymianek – działa odkażająco oraz antyoksydacyjnie. Istnieje co najmniej kilka metod jego wykorzystania. Pierwszą z nich jest przygotowanie balsamu, którym będziemy nacierać skórę szyi : 2 łyżki tymianku należy wsypać do szklanego naczynia, zalewamy je jedną szklanką oliwy lub oleju. Wstawiamy do garnka z gorącą wodą i delikatnie podgrzewamy przez 15 minut. Następnie należy przelać przez gazę do butelki lub słoika. Takim balsamem smarujemy szyje i owijamy ciepłym ręcznikiem lub szalem. Innym sposobem wykorzystania tymianku jest płukanka – 1łyżkę ziół wsypujemy do szklanki, zalewamy wrzątkiem, przykrywamy i odstawiamy na 10 minut. Następnie przecedzamy, dodajemy łyżeczkę oliwy i mieszamy. Bierzemy do ust łyk ciepłego płynu, chwilę przytrzymujemy, płuczemy gardło i wypluwamy.

4. Ciepłe napoje – z pewnością dziecku w bólu gardła ulgę przyniosą ciepłe napoje. Możemy przygotowywać herbatę, wodę z sokiem z malin, jednak wszystko powinno być ciepłe, nie gorące ale przyjemnie kojące dla gardła.

5. Unikamy podawania dziecku kwaśnych napojów oraz dań, gdyż mogą one potęgować nieprzyjemne objawy w obrębie gardła.

6. Twaróg – twaróg łagodzi ból gardła u dziecka jeśli wykonamy z niego okład. Ogrzej twaróg w temperaturze pokojowej, owiń w ręcznik, następnie otul przygotowanym kompresem szyję dziecka i całość delikatnie obwiąż szalikiem żeby nie spadała. Kompres pozostawiamy na około 3 godziny, po czym zdejmujemy, opłukujemy szyję dziecka ciepłą wodą i dokładnie osuszamy.

7. Rumianek, kwiat lipy – to kolejne dwa zioła z których możemy przygotować napar i podawać dziecku do płukania gardła. W takim łagodzeniu objawów bólu gardła niezwykle istotna będzie systematyczność.

8. Inhalacje z szałwii – obecnie stosuje się już inhalatory – nebulizatory, jednak dawniej inhalacja polegała na przygotowaniu gorącego płynu o leczniczych właściwościach i wdychaniu jego oparów. W miseczce umieszcza się 2 łyżeczki szałwii i zalewa wrzątkiem, następnie należy wdychać opary raz ustami, raz nosem. Można zamknąć się z dzieckiem w kuchni i zagotować taki napar na kuchence, nieuniknione będzie wdychanie oparów.

9. Płukanie gardła wodą z solą – sprawdzi się u nieco starszych dzieci. Ma właściwości antybakteryjne i łagodzi ból. Woda powinna być ciepła, nie zimna ani gorąca, do szklanki dodajemy 2 łyżeczki soli kuchennej i płuczemy gardło kilka razy w ciągu dnia.

10. Nawadnianie – bardzo ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu, dla zminimalizowania objawu bolącego gardła. Podawaj dziecku ciepłe napoje w różnej postaci, może również zjeść rosół, a z pewnością zmniejszy się podrażnienie gardła.

11. Nawilżanie powietrza – jeśli masz taką możliwość skorzystaj ze specjalnego urządzenia, które utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach, jeśli nie warto powiesić ceramiczny nawilżacz na grzejniku, postawić obok niego miskę z wodą lub rozwiesić mokre ręczniki, zbyt suche powietrze może bowiem potęgować ból gardła.

Zobacz: Jak sprawdzić i dbać o jakość powietrza w domu i mieszkaniu?

12. Zadbaj aby dziecko nie miało kontaktu z dymem tytoniowym, który może powodować silne podrażnienia gardła, a w czasie infekcji jeszcze silniejsze. Nie pal w domu, ani nigdy przy dziecku i nie pozwalaj na to nikomu.

13. Lizaki na ból gardła – ta forma może spodobać się kilkulatkom, które nie wezmą jeszcze tabletki do ssania, a specjalny lizak poza tym że będzie smakował przyniesie ulgę w nieprzyjemnej dolegliwości.

14. Olejek sosnowy, eukaliptusowy, z mięty pieprzowej – możesz wykorzystać je do inhalacji, również przyniosą ulgę.

15. Syrop z cebuli – przez jednych znienawidzony przez innych ukochany, jednak z pewnością odpowiednio przygotowany na bazie cebuli i miodu przynosi ulgę zarówno w bólu gardła jak i kaszlu.

Czytaj również: Co stosować na zapalenie gardła?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj