Strona główna Układ Pokarmowy Jak funkcjonuje wątroba?

Jak funkcjonuje wątroba?

1073
0
UDOSTĘPNIJ
Wątroba
Wątroba (fot. Shutterstock)

Wątroba to z jednej strony największy organ w ciele człowieka, z drugiej – jeden z najbardziej funkcjonalnych. Zachodzi w niej ponad 500 przemian chemicznych, które są niezbędne do funkcjonowania całego organizmu, a większość jej zadań jest ściśle wyspecjalizowanych.

Wątroba i jej najważniejsze cechy

Poza tak licznymi procesami chemicznymi, wątroba jest wyspecjalizowana w blisko 5000 procesach, od których zależy życie człowieka. Umiejscowiona jest tuż pod płucami, w górnej części jamy brzusznej. Jest to organ także bardzo mocno ukrwiony. Jednocześnie jednak ma bardzo dużą wrażliwość na ból. Z powodu swojego bardzo małego unerwienia, o wszelkich chorobach wątroby i dolegliwościach, organizm informowany jest bardzo późno. To prowadzi często do sytuacji, gdy o zmianach na wątrobie dowiadujemy się, kiedy zaszły nieodwracalne zmiany. Na szczę, w górnej części jamy brzusznej. Jest to organ także bardzo mocno ukrwiony. Jednocześnie jednak ma bardzo dużą wrażliwość na ból. Z powodu swojego bardzo małego unerwienia, wszel, w górnej części jamy brzusznej. Jest to organ także bardzo mocno ukrwiony. Jednocześnie jednak ma bardzo dużą wrażliwość na ból. Z powodu swojego bardzo małego unerwienia, o wszelkich chorobach wątroby i dolegliwościach, organizm informowany jest bardzo późno. To prowadzi często do sytuacji, gdy o zmianach na wątrobie dowiadujemy się, kiedy zaszły nieodwracalne zmiany. Na szczęście z mniejszymi dolegliwościami, wątroba doskonale sobie radzi dzięki rozwiniętej funkcji regeneracyjnej.

Wątroba: Podstawowe funkcje

Wątroba
Wątroba (fot. Shutterstock)

Liczne funkcje, jakie spełnia wątroba można bardzo ogólnie podzielić syntezę (np. czynniki krzepnięcia krwi), metabolizm (np. metabolizuje aminokwasy w glukozę) oraz magazynowanie (np. witamin A, D, K). Do najważniejszych funkcji wątroby można zaliczyć produkcję żółci niezbędnej w procesach trawienia i wchłaniania. Jednocześnie przekształca glukozę w glikogen (i odwrotnie), aby utrzymać prawidłowy jej poziom w organizmie. Cukry, podobnie jak białka, są w wątrobie przekształcane w tłuszcze i już jako kwasy tłuszczowe – spalane. Poza procesami współtowarzyszącymi procesowi trawienia, wątroba ma za zadanie uchronić nasz organizm przed zatruciem. Najczęściej dochodzi do tego podczas detoksykacji lub degradacji toksycznych związków, np. alkoholu i innych używek. Proces ten nazywany jest biotransformacją. Do bardzo ważnych działań wątroby należy również synteza cholesterolu i trójglicerydów, których prawidłowy poziom w organizmie jest oznaką zdrowia. Nie jest też powszechnie wiadomo, że odpowiedni poziom cholesterolu jest niezbędny do budowy zdrowych komórek. Poza tym cholesterol jest także czynnikiem składowym wielu ważnych dla człowieka hormonów.

Wątroba: Pozostałe funkcje

Choć nie najważniejsze, warto też wspomnieć o innych procesach, w których współtowarzyszy wątroba. Lista jest długa, jednak skupiając się na najważniejszych można zauważyć, że wątroba u płodu powoduje wytwarzanie krwi. Po narodzinach funkcja ta ogranicza się już tylko do rozkładania erytrocytów. Ciekawą informacją jest też udział wątroby w termoregulacji organizmu. To oznacza, że pomaga utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Ponadto procesy zachodzące w wątrobie wspomagają w produkcji hormonów, energii i czynników zwiększających odporność ogólną organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpis komentarz
Wpisz swoje imię