Endoskopowa biopsja przełyku jest badaniem, które pozwala na pobranie fragmentów zmienionych chorobowo tkanek przełyku. Próbki są poddawane analizie histopatologicznej, podczas której określa się rodzaj zmian. Endoskopia przełyku może być badaniem nieprzyjemnym, powodującym dyskomfort, jednak badanie pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości, w tym choroby nowotworowej. W związku z tym, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, warto udać się na wizytę lekarską i jeżeli konieczne będzie przeprowadzenie endoskopowej biopsji przełyku, nie należy zwlekać z wykonaniem badania.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia endoskopowej biopsji przełyku?

Badanie endoskopowe przełyku oraz biopsję przełyku przeprowadza się u pacjentów, którzy skarżą się na takie objawy jak chrypka, kaszel, częsta zgaga, cofanie treści żołądkowej do przełyku, a także ból w klatce piersiowej. Objawy takie mogą świadczyć o chorobie refluksowej przełyku. Poza tym, zaniepokoić mogą takie dolegliwości jak zaburzenia przełykania, odczuwanie bólu podczas połykania, krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, nieuzasadniony spadek masy ciała oraz niedokrwistość spowodowana niedoborem żelaza, która nie może zostać wyjaśniona w inny sposób. Jeśli zauważy się u siebie powyższe objawy, należy jak najszybciej udać się na wizytę lekarską, ponieważ objawy tego typu mogą świadczyć o nowotworze przełyku. Badanie endoskopowe oraz biopsję przełyku przeprowadza się także jako badanie kontrolne u osób, które cierpią na tak zwany przełyk Barreta. Choroba ta może rozwinąć się w chorobę nowotworową, dlatego tak istotna jest regularna kontrola.

Jakie są przeciwwskazania przeprowadzenia endoskopowej biopsji przełyku?

Endoskopii, a więc również endoskopowej biopsji przełyku nie przeprowadza się u pacjentów, którzy w niedawnym czasie przebyli zawał serca, cierpią na ostrą niewydolność oddechową, znaczące niedociśnienie lub mają nieleczone, niekontrolowane nadciśnienie.

Jak przygotować się do endoskopowej biopsji przełyku?

Podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach, na które pacjent cierpi. Warto również powiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach oraz alergiach. Przed badaniem pacjent musi być na czczo.

Jak przebiega endoskopowa biopsja przełyku?

Badanie endoskopowe przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Znieczulane jest gardło, przez co zmniejszony zostaje odruch wymiotny, a wprowadzenie endoskopu do przełyku jest ułatwione. Czasami stosuje się znieczulenie ogólne – szczególnie w przypadku, gdy badanie jest przeprowadzane u małych dzieci oraz osób niewspółpracujących. W niektórych przypadkach, gdy pacjent jest wyjątkowo wrażliwy na nieprzyjemne doznania na jakie jest narażony podczas badania, zaleca się podanie leków uspokajających. Po znieczuleniu gardła, lekarz wprowadza przez usta endoskop i kieruje go do przełyku. Jeżeli zajdzie taka konieczność, do przełyku wdmuchiwane jest powietrze, dzięki czemu śluzówka wygładza się, przełyk zostaje rozszerzony, przez co lekarz uzyskuje lepszą widoczność. Podczas wprowadzania i wyjmowania endoskopu specjalista ogląda przełyk. Jeśli zauważy się zmienione tkanki, od razu podczas badania endoskopowego pobiera się fragment błony śluzowej do badania histopatologicznego. Wówczas, przez endoskop wprowadzane są kleszczyki, za pomocą których lekarz pobiera potrzebne fragmenty tkanek. Następnie próbki są zabezpieczane i wysyłane do laboratorium. Pobranie fragmentów śluzówki jest bezbolesne i nie wymaga późniejszej hospitalizacji. Dzięki badaniu histopatologicznemu określa się rodzaj zmian, możliwe jest wykrycie na przykład nowotworu. Na podstawie takiego badania możliwe jest podjęcie decyzji o leczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj