Masz już dość nieżytu nosa i uczucia zatkania zatok? Chcesz je oczyścić ale nie wiesz, jak to zrobić? Przeczytaj poradnik, dotyczący tego, jak oczyścić zatoki. Podpowiemy, jak to zrobić domowymi sposobami.

Inhalacje

Pierwszą i bardzo skuteczną, domową metodą są inhalacje. Jest to proces podczas którego wdychasz parę wodną z olejkami zapachowymi, które mają za zadanie udrożnić zatoki. Jeżeli nie masz inhalatora, to możesz skorzystać z babcinych sposobów. Weź miskę i napełnij ją wrzątkiem. Do miseczki dodaj kilka kropel olejku eukaliptusowego lub mentolowego. Pochyl się nad miską i przykryj szczelnie dużym ręcznikiem lub kocem. Wdychaj parę ustami i nosem na zmianę przez około 5 – 10 minut.

Możesz też udrożnić zatkany nos w pracy zmodyfikowanym sposobem inhalacji. Zrób sobie herbatę z cytryna i póki herbata paruje, wdychaj nosem parę. Gdy jesteś w domu alternatywą dla tradycyjnych inhalacji jest wzięcie gorącej kąpieli z dodatkiem olejków eterycznych. Niech aromat unosi się na całą łazienkę.

Zobacz także: Inhalacje – skuteczne leczenie kataru i zapalenia zatok

Jak oczyścić zatoki ciepłymi okładami

Aby udrożnić drogi oddechowe namocz ręcznik w ciepłej wodzie i w pozycji leżącej połóż go sobie na gorę nosa, lub na całą buzię. Poleż tak aż do momentu, kiedy ręcznik zrobi się chłodny i poczesz ulgę. Alternatywą dla tego sposobu może być też ciepły strumień powietrza z suszarki. Skieruj ją w kierunku buzi tak, aby się nie poparzyć gorącym powietrzem. Wysoka temperatura pomaga w zabiciu niepożądanych bakterii. Podczas tego zabiegu staraj się cały czas oddychać nosem.

Leki z apteki

Gdy zatoki nie mają postaci bardzo ostrego zapalenia możesz wspomóc się lekami z apteki. Najlepiej jest przed zakupem czegokolwiek poradzić się farmaceuty i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach. To co możemy dostać w aptece to aerozole lub tabletki.

  • Aerozole przynoszą szybką ulgę i stosuje się je miejscowo. Dobrze jest, gdy aerozol zawiera solankę. Pamiętaj, aby nie używać go za długo, ponieważ od tego rodzaju leków można się uzależnić.
  • Leki bez recepty na nieżyt nosa kupuj dopiero wtedy, gdy ustaliłeś jego przyczynę. Może to być alergia lub przeziębienie. Te sytuacje są więc różne i lek też powinien być inny. Gdy nie jesteś do końca pewny przyczyny, są oczywiście leki na te dwie dolegliwości. Jeżeli już farmaceuta pomógł ci w wyborze leku, zapytaj go o stosowanie. Nie wybieraj też leków, które mają mało składnika aktywnego i mają inne składniki na inne przyczyny. Możesz w ten sposób zaoszczędzić pieniądze.

Przy skłonnościach do zatkanych zatok pamiętaj, aby mieć w domu nawilżacz powietrza. Może być to nawet zwykły pojemnik, do którego nalewasz wodę i stawiasz lub wieszasz na kaloryferze. Wtedy nie będziesz podrażniać zatok suchym powietrzem.

Czytaj również: Przewlekłe zapalenie zatok u dzieci – kiedy jest stwierdzane i jak powinno być leczone

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj