Zaburzenia żołądkowo – jelitowe to jedne z najczęstszych problemów, z jakimi zgłaszają się pacjenci do lekarza pierwszego kontaktu. Zazwyczaj pomoc w wypadku ich wystąpienia to zalecenia odnośnie profilaktyki i przepisanie stosownych farmaceutyków. Co warto wiedzieć o tego typu zaburzeniach? Jakie są ich objawy i przyczyny?

Zaburzenia żołądkowo – jelitowe: gdzie szukać przyczyny?

Przed postawieniem ostatecznej diagnozy, czy cierpimy na zaburzenia żołądkowo- jelitowe, lekarz zawsze przeprowadza wywiad, który ma wskazać, czy problem, z którym się zgłasza my nie ma głębszej przyczyny. Warto bowiem pamiętać, że leki przyjmowane bez konsultacji mogą maskować prawdziwe objawy, które bardzo często są bagatelizowane.

Najczęściej występujące zaburzenia żołądkowo – jelitowe to nadkwaśność i zgaga. Zgaga objawia się jako nieprzyjemne pieczenie w przełyku, zdarza się, że pojawia się odbijanie, dziwny posmak w ustach, a także ból w mostku. Jak pokazują wyniki badań objawia się ona chrypką i kaszlem. Dyskomfort najczęściej pojawia się po posiłku lub po odpoczynku w pozycji leżącej. Przyczyną tego schorzenia jest przenikanie kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Zdarza się, że pojawiają się także bóle jelit. Najczęściej dolegliwości wywołuje jest zła dieta, w której dominują potrawy tłuste i ciężkostrawne. Problem może pojawić się także po zjedzeniu cytrusów, czekolady czy wypiciu kawy. Gdy objawy pojawiają się regularnie, konieczna jest konsultacja lekarska, która pomoże uniknąć groźnych dla zdrowia powikłań. Lekarz w celu diagnozy zleci gastroskopię.

Innym problemem mogą być bóle brzucha po jedzeniu wywołane zespołem jelita drażliwego. Oprócz wspomnianego bólu najczęstszym objawem są naprzemiennie występujące: biegunka i zaparcia. Mogą wystąpić także skurcze jelit oraz wzdęcia. Zazwyczaj dotyczy ona kobiet, dotyka je ona w 70%. Choroba ta ma złożoną etiologię, na którą składa się nie prawidłowa budowa jelit i zaburzenie ich motoryki, ale także stres, nieodpowiednia dieta i inne czynniki.

Problemy z wzdęciami. Zaparcia i biegunka

Osoby, które skarżą się na bóle brzucha po jedzeniu, bardzo często cierpią na wzdęcia. Charakteryzują się one uczuciem pełności oraz ucisku. Pojawia się także mimowolne oddawanie gazów. Dokuczliwe bywają także bóle jelit i ich skurcze. Zazwyczaj dyskomfort pojawia się po obfitym posiłku. Jak wskazują różnego rodzaju publikacje medyczne, ich przyczyną jest zła gospodarka gazami, które są fizjologicznym produktem przemiany materii. Zdarza się jednak, że są one źle przenoszone lub niedostatecznie wydalane i wtedy gromadzą się w jelitach. Mogą być one również objawem alergii czy efektem stosowania leków lub symptomem innych poważnych chorób przewodu pokarmowego. Gazy pojawiają się także w momencie stresu, sprzyjają im również siedzący tryb życia, który spowalnia perystaltykę jelit. Oprócz leków lekarz może zalecić spożywanie produktów z zawartością kminku, kopru czy mięty.

Często pojawiającym się problemem są także zaparcia i biegunki. O zaparciu mówi się w sytuacji, gdy liczba oddawanych stolców jest mniejsza niż trzy tygodniowo. Zazwyczaj ich przyczyną jest dieta uboga w błonnik i zbyt mała ilość płynów, która powoduje, ze masa kałowa staje się twarda. Niestety zaparcia mogą być również sygnałem poważnej choroby takiej jak niedrożność jelit, a nawet nowotwór. Biegunka natomiast pojawia się najczęściej w sytuacji infekcji wirusowej układu pokarmowego. Zazwyczaj towarzysza jej wymioty, nudności, a nawet podwyższona temperatura. Zawsze niepokoić powinna szczególnie obecność krwi w stolcu, jak również, gdy trwa ona dłużej niż 5 dni. Nieleczona może doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia organizmu.

Jak sobie radzić z problemem?

Na rynku jest szereg różnego rodzaju środków, które wspomagają w walce z problemami żołądkowo – jelitowymi. Wiele z nich zawiera składniki pochodzenia naturalnego, dzięki czemu są przyjazne dla organizmu i nie obciążają dodatkowo żołądka. Zawierają wyciągi z roślin, które już od dawna były stosowane jako pomoc w problemach z żołądkiem. Jednym z tych leków Iberogast, który jest całkowicie naturalny i sprawdza się przede wszystkim jako lek  w zespole jelita drażliwego, pomaga na skurcze jelit i w innych problemach z trawieniem.

Poprawę przynosi również picie herbatek ziołowych. Ważna jest także odpowiednia, lekkostrawna dieta, oraz aktywność fizyczna, która bardzo dobrze działa na przewód pokarmowy pobudzając do pracy jelita i cały układ trawienny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj