Choć nie jest to regułą, większość porodów odbywa się w 39 lub 40 tygodniu ciąży. A zatem, to już jest ten moment, kiedy dziewięciomiesięczna przygoda z powstawaniem nowego człowieka osiąga swój punkt kulminacyjny. Wciąż jeszcze ukryty w brzuchu mamy maluszek ma już ponad pięćdziesiąt centymetrów i osiągnął słuszną wagę ponad trzy tysiące dwieście gramów. Zapewne już całkiem niedługo wystąpienie regularnej czynności skurczowej macicy (co najmniej jednego skurczu na dziesięć minut przez minimum pół godziny) obwieści rozpoczęcie porodu.

Co się dzieje z dzieckiem w 39 tygodniu ciąży?

Już od jakiegoś czasu dziecko jest w pełni ukształtowane i gotowe do przyjścia na świat, jednak każdy kolejny dzień to większa dojrzałość, wzmocnienie układu odpornościowego i przyrost masy. W brzuchu jest już tak ciasno, że ruchy stają się bardzo trudne, nie ma już mowy o radosnych harcach, a jedynie o rozciąganiu i siłowaniu się ze ściankami macicy.

Poród to wyjątkowy moment dla matki, ale oczywiście również dla dziecka. W bardzo krótkim czasie następuje w jego życiu zmiana tak radykalna, jak nigdy potem. Świat, który dziecko znało dotychczas zupełnie się zmieni, zmieni się sposób oddychania, pożywiania, całe otoczenie. Nic dziwnego, że w czasie porodu mały organizm uwalnia więcej hormonów stresu, niż później w jakimkolwiek momencie życia. Od razu trzeba jednak dodać, że jest to zjawisko nie tylko normalne, ale wręcz bardzo pożyteczne, ponieważ hormony te stymulują pracę układów w organizmie i pomagają przestawić je na pracę bez pomocy łożyska matki.

Zmysłem, który u dziecka w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży jest jeszcze najsłabszy, jest wzrok. Niemowlę jest w stanie dostrzegać źródła światła, kontury przedmiotów i osób, rejestruje ruch, ale jego oczy jeszcze przez jakiś czas nie będą potrafiły rozpoznać na przykład rysów twarzy, nawet, jeśli będzie to twarz matki.

Jako ciekawostkę można też dodać, że dzieci w chwili porodu bardzo często mają długie paznokcie, czasem nawet wystające poza opuszki palców. W czasie pobytu w szpitalu, aby uniknąć nawet drobnych infekcji nie wolno dziecku tych paznokci obcinać. Jednocześnie, żeby maluch sam się nie podrapał trzeba mu zakładać delikatne rękawiczki, które koniecznie powinny znaleźć się w wyprawce dla dziecka.

Jak zmienia się Twoje ciało w 39 tygodniu ciąży?

39 tydzień ciąży nie przynosi kobiecie dużych fizycznych zmian w stosunku do tygodni minionych. Bezsenność, problemy z oddawaniem moczu, bolesność w okolicach kości łonowej to już niemal przykry standard. Do tego, spowodowane noszeniem ciężkiego brzucha, bóle pleców stają się coraz trudniejsze do wytrzymania i nawet leżenie nie zawsze jest tutaj skuteczną terapią. W trudniejszych przypadkach nacisk na nerwy może powodować bardzo dokuczliwą rwę kulszową, czyli silną bolesność promieniującą od krzyża, pośladków i miednicy w stronę kolan. Jeśli dolegliwości są już bardzo silne, nie pomaga zmiana pozycji, lekki masaż czy termofor, w ostateczności można sięgnąć po środki przeciwbólowe, ale jedynie po takie, o których lekarz powiedział, że są bezpieczne dla ciąży i jedynie w zaleconej przez tego lekarza dawce.

Całkiem możliwe jest także, że w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży, kobietę zaczną silniej męczyć nudności, wymioty, czy biegunka. Na szczęście nie są to objawy chorobowe, lecz naturalne dążenie organizmu do samooczyszczenia przed akcją porodową.

Sygnałem mniej odczuwalnym, ale wyraźnie wskazującym na zbliżanie się porodu jest rozpulchnienie szyjki macicy i zmiana jej położenia ujściem ku światłu pochwy.

Bardzo prawdopodobne jest także zaobserwowanie zwiększenia wydzielania śluzu. Jeśli dodatkowo śluz ten jest gęsty, zabarwiony na czerwono, można domniemywać, że odszedł czop śluzowy i rozpoczyna się poród. Nawet, jeśli temu zjawisku nie będą towarzyszyły regularne skurcze porodowe, jest to sytuacja, w której wskazane jest zgłoszenie się do szpitala. Jest to pierwszy etap porodu i może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin, a czasem ponad dzień. Czop śluzowy może odpaść także wcześniej. Zwykle nie jest wtedy krwawy, lecz biały i wprawdzie nie znamionuje szybkiego rozpoczęcia porodu, ale może powodować uwalnianie płynu owodniowego, co warto skonsultować z lekarzem.

Wody płodowe mogą sączyć się powoli, ale mogą też odejść bardzo gwałtownie, a wtedy już nie można czekać i należy zgłaszać się do placówki szpitalnej. Mimo to, warto wiedzieć, że tylko w piętnastu procentach przypadków rozpoczęcie porodu jest sygnalizowane pęknięciem błon płodowych. Najbardziej oczywistym objawem zawsze są regularne i często bolesne skurcze. Jeśli trwają długo, w rosnącej częstotliwości i nie ustępują po godzinie, oznacza to, że poród się rozpoczął.

O czym powinnaś wiedzieć?

Jeśli w trzydziestym dziewiątym tygodniu ciąży kobieta odczuwa nieprzepartą ochotę robienia porządków, przemeblowań, czy wykonywania innych prac domowych, jest to klasyczny przykład syndromu wicia gniazda. Nie ma w tym nic złego, warto wręcz poświęcić się jakimś pracom, które choć na chwilę odwrócą uwagę od dolegliwości i stresu związanego z porodem, jednak przy tym wszystkim trzeba zachować bardzo dużą ostrożność. Przemęczenie się może doprowadzić do zasłabnięcia lub utraty równowagi, a upadek nawet z małej wysokości dla ciąży może okazać się bardzo niebezpieczny. Ponadto pewnym niebezpieczeństwem grozi też kontakt z zawartymi w środkach czystości detergentami.

39 tydzień ciąży, to także czas, kiedy część kobiet zaczyna myśleć o przyśpieszeniu porodu. Zachowując oczywiście granice zdrowego rozsądku i przede wszystkim bezpieczeństwa matki i dziecka, rzeczywiście istnieje kilka metod, które czasem sprawdzają się w tej roli. Potocznie mówi się o tak zwanych „pięć razy S’”, czyli seks, schody, spacer, sprzątanie i spicy food (pikantne jedzenie). Żadna z tych metod nie gwarantuje sukcesu, czasem jednak sposoby te sprawdzają się i kobiety sobie je chwalą. Oczywiście konieczne jest zachowanie umiaru. Chodzenie po schodach, sprzątanie, a nawet spacer mogą być bardzo męczące, ostre przyprawy nie każdy lubi, więc wydaje się, że najbardziej uniwersalnym sposobem będzie seks. Niektórym, stosunek płciowy w tak zaawansowanej ciąży może wydawać się nie do końca naturalny i bezpieczny, jednak są to tylko granice natury mentalnej. W rzeczywistości seks nie tylko sprawia przyjemność i nie grozi niebezpieczeństwem, ale faktycznie może przyśpieszyć akcję porodową. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w spermie prostaglanydy w kontakcie z szyjką macicy powodują jej szybsze dojrzewanie i wywołują skurcze mięśni.

Wiedząc, że poród może nastąpić lada moment, mając przygotowane mieszkanie i omówione wszystkie sprawy związane z pobytem w szpitalu, dobrze jest też wiedzieć, jak wygląda czas po narodzinach dziecka od strony formalnej. Według przepisów państwowych rodzice mają prawo do pięćdziesięciu dwóch tygodni płatnego urlopu po urodzeniu dziecka (w tej puli zawiera się urlop macierzyński i rodzicielski) oraz do dodatkowych trzydziestu sześciu miesięcy bezpłatnego urlopu wychowawczego. Co ważne, czas ten nie jest przypisany wyłącznie do matki i w sporym zakresie rodzice mogą go między sobą podzielić. Niedawne zmiany w przepisach umożliwiają także wykorzystanie urlopu rodzicielskiego nie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, ale do końca roku, w którym dziecko ukończy sześć lat.

Zobacz także: Fazy porodu – zobacz jak przebiega poród

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj