Zatrzymanie miesiączki może nastąpić z wielu przyczyn. Zwykle to efekt zaburzeń hormonalnych, przemęczenia i niewłaściwej diety. Brak menstruacji to charakterystyczny objaw ciąży i menopauzy, ale może także pojawiać się w przebiegu wielu chorób na tle ginekologicznym.

Najczęstsze przyczyny braku miesiączki

Brak miesiączki nie jest klasyfikowany jak choroba ani zagrożenie zdrowia. Świadczy to jednak o zaburzonej równowadze hormonalnej. Przyczyn tej nieprawidłowości może być wiele. Zatrzymanie menstruacji może być uwarunkowane trybem życia lub mieć podłoże chorobowe. Dotyczy kobiet dojrzałych, u których do tej pory miesiączka pojawiała się regularnie. Jednym z powodów może być ciąża, w wyniku której fizjologiczny proces złuszczania się endometrium w celu ewakuacji niezapłodnionej gonady żeńskiej jest już zbędny. Nierzadko pierwsze objawy ciąży obserwuje się dopiero po kilku tygodniach od poczęcia, ze względu na to, że pojawia się plamienie implantacyjne, które niesłusznie utożsamiane jest z menstruacją.

Zatrzymanie miesiączki obserwuje się także w okresie połogu. Częstą przyczyną zaburzeń cyklu miesięcznego jest również przewlekły stres i przemęczenie fizyczne, umysłowe oraz emocjonalne. Szczególnie niekorzystny wpływ na zdrowie ma też praca zmianowa oraz częste i długie podróże wymagające zmiany strefy czasowej, ponieważ prawidłowe wydzielanie i działanie hormonów jest ściśle związane z zegarem biologicznym. Rozregulowanie dnia i niestabilny tryb życia wpływają także na jakość snu, którego zaburzenia niekorzystnie korelują z regeneracją organizmu.

Kłopoty z menstruacją pojawiają się najczęściej u kobiet szczupłych, niedożywionych, a także poddających się niewłaściwym dietom odchudzającym i tracących wagę zbyt szybko. Jednak również i nadmiar kilogramów może prowadzić do problemów, zwłaszcza kiedy wynik BMI wynosi powyżej 35. Zatrzymanie miesiączki bywa ponadto odpowiedzią organizmu na farmakoterapię, głównie o charakterze hormonalnym, stosowaną w przebiegu leczenia chorób endokrynologicznych oraz w celach antykoncepcji. Zjawisko może stanowić reakcję na inne specjalistyczne leki, używki i zatrucia toksycznymi substancjami.

Co to jest cykl bezowulacyjny?

Przyczyną braku miesiączki może być też cykl bezowulacyjny, w którego trakcie nie zostaje uwolniona komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. Stan tego typu nie objawia się bólem w podbrzuszu, podwyższoną temperaturą ciała ani innymi symptomami owulacji. Zwykle jednak obserwuje się nieregularne, bardzo krótkie cykle (ok. 20 dni), lub dłuższe, trwające nawet 35 dni. Cykl bezowulacyjny obserwuje się częściej u kobiet przed okresem przekwitania. Dopiero zatrzymanie miesiączki na co najmniej 12 miesięcy wskazuje na menopauzę. Do tego czasu może wzbudzać niepokój, zwłaszcza dlatego, że uwarunkowany jest wieloma czynnikami, jak zaburzenia funkcji jajników, torbiele, włókniaki, zapalenia i innego rodzaju zmiany przydatków czy choroby tarczycy. Cykl bezowulacyjny stanowi duży problem dla kobiet, które pragną zajść w ciążę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj