Zapalenie tchawicy u dzieci sporadycznie występuje jako osobna jednostka chorobowa. Najczęściej jest połączone z zapaleniem krtani, która znajduje się bezpośrednio nad nią w układzie oddechowym, jak również zapaleniem oskrzeli, zlokalizowanych poniżej. Może być spowodowana infekcją wirusową, bakteryjną lub stanowić konsekwencję zapalenia górnych dróg oddechowych.

Infekcja tchawicy może być niezwykle groźna, gdyż wywołuje upośledzenie oddechu. U dziecka możliwe jest wystąpienie narastających duszności. W wielu przypadkach zachodzi konieczność wezwania pogotowania, niekiedy również intubacji lub ostateczności, czyli tracheotomii, która jest metodą ratowania życia.

Istnieje szereg domowych sposobów, które mogą okazać się wsparciem w leczeniu zapalenia tchawicy. Warto jednak pamiętać, aby ich zastosowanie zawsze skonsultować z pediatrą i traktować je jedynie jako dodatkowe łagodzenie dokuczliwych objawów, a nie jako podstawę terapii. Zapalenie tchawicy może być bowiem bardzo groźne i wiązać się z szeregiem powikłań, które stanowią zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Jakie znamy domowe sposoby na zapalenie tchawicy u dzieci?

1. Inhalacje – zapalenie tchawicy u dzieci wymaga intensywnego nawilżenia dróg oddechowych, osiągnięcie tego dzięki zastosowaniu inhalacji stanowi jedno z lepszych rozwiązań. Polecane jest stosowanie olejków eterycznych, jednak można również wykonywać regularne inhalacje solą fizjologiczną. Dla dzieci najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie nebulizatora z maseczką lub wąsami do nosa, gdyż dzięki niemu uzyskamy lepszy dostęp do dróg oddechowych, a dodatkowo zniknie ryzyko poparzenia.

Zobacz także: Zapalenie krtani u dziecka

2. Nawodnienie – szczególnie jeśli infekcja przebiega z gorączką, konieczne jest pilnowanie, aby dziecko możliwie jak najwięcej piło. Podwyższona temperatura ciała sprzyja odwodnieniu w wyniku odparowywania wody z organizmu. Podawanie wody w większych niż zazwyczaj ilościach pomoże również nawilżyć drogi oddechowe.

3. Nawilżanie powietrza – Obecnie coraz powszechniej stosowane są w wielu domach specjalne urządzenia nawilżające powietrze. Posiadają one wiele zalet, bo poza samym nawilżeniem, mogą powietrze oczyszczać, dzięki systemom filtrów, a dodatkowo nieustannie mierzą poziom wilgotności w pomieszczaniu i utrzymują go na odpowiednim poziomie. Sprzyja to ułatwieniu oddychania dzieciom. Jeśli nie posiadamy takiego urządzenia, możemy w pokoju chorego dziecka rozstawić pranie, powiesić ceramiczny nawilżacz na ciepłym kaloryferze, lub rozwiesić po pokoju mokre ręczniki.

4. Wietrzenie pokoju – Staraj się regularnie wietrzyć pokój dziecka. Wymiana powietrza pomoże oczyszczać je z wirusów, a chłodne będzie ułatwiać oddychanie dziecku. Wystarczy na 5-10 minut przenieść dziecko do innego pomieszczenia i otworzyć okno na oścież. Wietrzyć mieszkanie należy również zimą. Wówczas jednak należy odczekać chwile, zanim dziecko wróci do swojego pokoju po wietrzeniu, aby nieco się ogrzało.

5. Herbata z cytryną – dodawaj do herbaty lub wody dla dziecka cytrynę i podawaj jak największe ilości do picia. Napój powinien być odpowiednio przestudzony i dopasowany do możliwości dziecka. Posłodzić możesz miodem, który dodatkowo nawilży, pamiętaj jednak aby dodawać go do już przestudzonego napoju, gdyż w temperaturze powyżej 40 stopni traci on swoje właściwości. Pomogą jednocześnie w rozrzedzeniu zalegającej wydzieliny i jej odkrztuszeniu.

6. Syrop z cebuli – do przygotowania potrzebna będzie duża cebula oraz kilka łyżek miodu. Kroimy cebulę, dodajemy miód, ewentualnie odrobinę wody. Zostawiamy w zakręconym słoiku na noc w ciepłym miejscu lub delikatnie podgrzewamy, aby nie zagotować. Przecedzamy przez gazę do słoika. Można podawać dziecku powyżej 1 roku życia nawet po jednej łyżeczce 3 razy na dzień. Pomoże w złagodzeniu objawów zapalenia tchawicy oraz krtani i pomoże w uciążliwym kaszlu.

7. Unikaj biernego palenia – nie pal przy dziecku i nie pozwalaj, aby ktokolwiek to robił. Dym papierosowy silnie podrażnia drogi oddechowe i może prowadzić do nasilenia objawów.

8. Syrop z czosnku – jest on naturalnym antybiotykiem. Jednak bardzo ciężkostrawnym, dlatego podawać go można najwcześniej kilkuletnim dzieciom. Około 30 ząbków czosnku przeciskamy przez praskę, dodajemy sok z pół kilograma cytryn, szklankę wody oraz około 2 centymetrów startego korzenia imbiru. Mieszamy, wlewamy do słoika i wstawiamy do lodówki, podajemy po 1 łyżeczce dwa razy dziennie. Warto mieć przygotowany kawałek jabłka do zagryzienia dla dziecka, gdyż łagodzi on nieprzyjemny smak i ból brzucha, który może pojawić się jako konsekwencja.

Czytaj również: Objawy zapalenia tchawicy u dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj