Holter EKG jest badaniem, które umożliwia monitorowanie rytmu serca przez co najmniej jedną dobę, podczas gdy pacjent wykonuje normalne, codzienne czynności. Badanie jest wykorzystywane w diagnostyce zaburzeń rytmu serca i pozwala na wykrycie przyczyny wielu dolegliwości sercowych. Badanie jest w pełni bezpieczne i bezbolesne, a aparat rejestrujący dobowy rytm serca pacjenta nie powinien ograniczać jego aktywności w ciągu dnia.

Kiedy zaleca się przeprowadzenie badania Holtera?

Dzięki badaniu Holtera możliwe jest monitorowanie pracy serca przez dłuższy czas, w związku z czym badanie może być stosowane w celu wykrycia zaburzeń rytmu serca jakie mogą występować u pacjenta w ciągu doby. Badanie pozwala zarówno na wykrycie, jak i monitorowanie chorób serca. Zaleca się przeprowadzić badanie, gdy pacjent zaobserwuje u siebie częste omdlenia, a nawet utraty przytomności, kołatanie serca i zawroty głowy, które mogą wynikać z problemów z sercem. Wówczas badanie pozwala na zweryfikowanie, czy powodem tych dolegliwości są zaburzenia rytmu serca. Wskazaniem do badania Holtera są zaburzenia rytmu serca, a także choroba wieńcowa. Badanie przeprowadza się również u osób, które przeszły zawał oraz u pacjentów po wszczepieniu stymulatora serca, w celu monitorowania rytmu po operacji. Badanie przeprowadza się także przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu leczenia antyarytmicznego, w celu kontroli jego skuteczności.

Jak przygotować się do badania Holtera?

Przed badaniem Holtera należy się wykąpać, ponieważ w czasie badania, czyli co najmniej przez 24 godziny, kąpiel będzie niemożliwa. W trakcie badania nie należy nawet brać prysznica, ponieważ aparat używany do badania mógłby się zepsuć, a elektrody odkleić od ciała badanej osoby. Po kąpieli nie należy smarować się żadnymi kremami, ani balsamami, gdyż mogłoby to utrudnić przeprowadzenie badania. Poza tym, zaleca się, aby bujne owłosienie na klatce piersiowej zostało zgolone, tak aby zapewniony był dobry kontakt elektrod ze skórą. Podczas wywiadu lekarskiego warto pokazać specjaliście wynik poprzedniego badania EKG.

Jak przebiega badanie Holter EKG?

Przed przystąpieniem do właściwego badania, na czystej i odtłuszczonej skórze klatki piersiowej pacjenta przykleja się elektrody, które są połączone z aparatem rejestrującym EKG. Urządzenie rejestrujące jest przyczepiane do paska pacjenta. Badanie trwa zwykle od 24 do 48 godzin, dzięki czemu możliwa jest długotrwała analiza pracy serca i wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i zaburzeń rytmu serca. Podczas badania pacjent nie powinien rezygnować z normalnej aktywności. Zaleca się, aby wykonywać takie zajęcia jak w każdy inny dzień i nie powstrzymywać się od wykonywania codziennych zadań, podczas których mogą wystąpić zaburzenia rytmu serca. To ważne, ponieważ zaburzenia pojawiają się zwykle właśnie podczas aktywności, a nie w czasie, w którym pacjent odpoczywa. Duże znaczenie ma fakt, że praca serca jest rejestrowana również w trakcie snu, kiedy to często ujawnia się arytmia. W czasie badania nie można używać poduszek ani koców elektrycznych. Nie należy również manipulować przy urządzeniu rejestrującym. Zaleca się aby przez cały czas trwania badania pacjent prowadził dzienniczek, w którym będzie zapisywał kiedy wystąpiły dolegliwości takie jak ból w klatce piersiowej, zasłabnięcie czy uczucie kołatania serca, oraz w jakich okolicznościach się pojawiły (po wykonywaniu jakich czynności czy zmianie nastroju, na przykład przy silnym zdenerwowaniu). Po zakończeniu badania aparat oraz elektrody zostają zdjęte, a zapisy rytmu serca oraz dzienniczek pacjenta są analizowane przez lekarza. Specjalista kardiolog podczas oceny dobowego rytmu serca bierze pod uwagę również aktywność fizyczną pacjenta w ciągu dnia, jego wiek oraz ogólny stan zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj