Analiza składu ciała to badanie, które pozwala na ocenę nie tylko masy ciała, ale również tego, jaki procent wagi stanowi tkanka tłuszczowa, a jaki beztłuszczowa, czyli mięśnie, woda oraz tkanka kostna. Dzięki badaniu ocenia się ogólną kondycję zdrowotną organizmu, przez co możliwe jest skuteczne opracowanie diety oraz indywidualne dobranie planu treningów tak, aby osiągnąć najlepsze efekty odchudzające lub lecznicze. Badanie przeprowadza się na specjalnie przeznaczonej do tego wadze, która wykorzystuje bioimpedancję elektryczną. Analiza składu ciała jest procedurą bezinwazyjną i całkowicie bezbolesną. Zaletą badania jest krótki czas wykonania oraz to, że daje ono znacznie więcej informacji niż zwykły pomiar masy ciała lub obwodów poszczególnych partii ciała.

Kiedy warto przeprowadzić analizę składu ciała?

Analizę składu ciała zaleca się osobom, które chcą dowiedzieć się z czego składa się ich organizm, tak aby na podstawie tej wiedzy dobrać indywidualną dietę. Badanie przeprowadza się również po ukończeniu diety lub w jej trakcie, w celu kontroli efektów. Analizie składu ciała może się poddać prawie każdy, a poleca się ją zwłaszcza osobom, które dbają o stan swojego organizmu i chcą go w jakiś sposób monitorować.

Urządzenie, za pomocą którego przeprowadza się analizę składu ciała umożliwia na określenie ilości tkanki tłuszczowej w stosunku do całkowitej masy ciała, co pozwala na stwierdzenie czy badana osoba ma prawidłową masę, cierpi na niedowagę lub nadwagę. Jeżeli procent tkanki tłuszczowej jest zbyt duży, pacjent jest bardziej zagrożony takimi chorobami jak nadciśnienie, choroby serca, cukrzyca, a nawet nowotwory. Kolejna ważna informacja, którą uzyskuje się podczas badania to ilość wody w organizmie. W przypadku kobiet wartość ta powinna wynosić od 45 do 60%, natomiast u mężczyzn norma to 50 – 65%. Analiza składu ciała pozwala również na określenie wskaźnika podstawowej przemiany materii, czyli dziennego zapotrzebowania na kalorie. W czasie badania określa się także masę mięśniową oraz masę tkanki kostnej, a dzięki złożonej analizie wszystkich uzyskanych parametrów ocenia się wiek metaboliczny organizmu oraz jego kondycję.

Na czym polega analiza składu ciała?

Analiza składu ciała jest przeprowadzana za pomocą specjalnej wagi diagnostycznej. W platformie urządzenia znajdują się elektrody, które podczas badania uwalniają słabe sygnały elektryczne. Impulsy przebiegają przez tkanki mięśniowe, które zawierają dużo wody, więc dobrze przewodzą prąd. Z kolei tkanka tłuszczowa stanowi dla impulsu elektrycznego opór, co pozwala na odróżnienie tkanki tłuszczowej od innych tkanek ciała.

Badanie można przeprowadzić w poradniach dietetycznych, ale również na niektórych siłowniach czy w klubach fitness. Wprawdzie na rynku dostępne są również domowe wagi, które dają możliwość analizy składu ciała, jednak wyniki otrzymywane za pomocą takich urządzeń nie są w pełni miarodajne. Najbardziej wiarygodne i dokładne wyniki można uzyskać badając się na wadze, na której się staje i dodatkowo trzyma w rękach elektrody.

Jak się przygotować do analizy składu ciała?

Przez około 24 godziny przed poddaniem się analizie składu ciała nie powinno się spożywać napojów zawierających kofeinę oraz alkoholu. Przygotowując się do badania nie należy ograniczać ilości przyjmowanych płynów, ponieważ organizm nie powinien być odwodniony. Na badanie najlepiej przyjść na czczo lub minimum 4 godziny po spożyciu ostatniego posiłku.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania analizy ?

Ze względu na kontakt pacjenta z impulsami elektrycznymi, które są stosowane podczas badania, analizie składu ciała nie mogą się poddawać kobiety w ciąży, osoby, które mają wszczepiony rozrusznik serca lub inne urządzenie, a także pacjenci cierpiący na padaczkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj