Ból głowy

Nie ma chyba osoby, która nigdy w życiu nie doświadczyła uczucia bólu głowy. Jest to bardzo popularna dolegliwość, która może powstawać bez uchwytnej przyczyny lub występować w przebiegu konkretnego procesu chorobowego. Dane wskazują, że najczęściej bólu głowy doświadczają osoby dorosłe, gdzie ponad dwu-, a nawet trzykrotną przewagę mają kobiety. Ponadto bóle głowy mogą mieć różne nasilenie i częstotliwość występowania oraz przyczyniać się do znacznych ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu.

Ból głowy w sytuacjach stresowych

Najczęściej jest to tzw. napięciowy ból głowy, który występuje u ok. 45-80% populacji z tą dolegliwością. Zwykle jest to ból o średnim nasileniu, słabszy w porównaniu z napadem migrenowym i najczęściej nie oznacza nic poważnego. Jedną z najprostszych zasad reagowania na ten rodzaj bólu jest uspokojenie się i wyciszenie. Jeżeli takie postępowanie nie przynosi efektów, zaleca się przyjęcie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) np. ibuprofen. W niektórych przypadkach, u osób którym bóle zdarzają się często, można zapobiegawczo zastosować lek przeciwdepresyjny np. amitryptylinę. Dodatkowo przypuszczalnie dobre efekty zapobiegawcze mogą przynieść regularne terapie relaksacyjne, takie jak np. akupunktura.

Napadowy ból głowy

Najbardziej niepokojące są nagłe, ostre bóle głowy, zwłaszcza jeżeli występują po raz pierwszy w życiu. Mogą oznaczać zaburzenia naczyniowe np. krwotok podpajęczynówkowy, rozwarstwienie tętnicy doprowadzającej krew do mózgu lub pęknięcie tętniaka w obrębie naczyń mózgowych. W takim przypadku konieczna jest pilna diagnostyka i konsultacja lekarska, ponieważ każda minuta może być kluczowa dla ratowania życia. Takie sytuacje powinny być odróżniane od częstych, silnych i nagłych bólów, umiejscowionych w okolicy oczodołów lub skroni, które powtarzają się w ciągu dnia. Taki rodzaj bólu głowy zwany jest klasterowym, a napady dolegliwości mogą występować seryjnie w danym okresie czasu.

Ból głowy z powodu nadużywania leków

W dzisiejszych czasach, kiedy dostępność leków przeciwbólowych jest bardzo powszechna, dochodzi do częstego zjawiska ich nadużywania. Najczęściej na zbyt częste przyjmowanie leków przeciwbólowych narażeni są starsi ludzie, którzy z racji wieku cierpią na różne schorzenia, których bolesność utrudnia codzienne funkcjonowanie. Takie postępowanie może spowodować zmniejszenie progu bólowego u danej osoby, co będzie wywoływać coraz częstsze występowanie tej dolegliwości.

Ból głowy towarzyszący infekcji układu oddechowego

Ból głowy to także nieodłączny element towarzyszący innym objawom jesienno-zimowych infekcji. Dlatego bardzo często wystąpi w przypadku zachorowania na grypę czy przeziębienia lub może sugerować zapalenie zatok przynosowych. W takim przypadku przede wszystkim należy leczyć przyczynę, na której tle wystąpił ból głowy. Jeżeli będzie to grypa o ciężkim przebiegu, można wspomóc się lekami o działaniu przeciwwirusowym np. oseltamiwirem, natomiast podczas przeziębienia sprawdzi się lek na zatoki Aspirin, który wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe.

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię