Jeśli jesteś w ciąży, to z pewnością nie raz słyszałaś, że istnieje wiele naturalnych sposobów na wywołanie porodu. Niektórzy lekarze zalecają seks, stosowanie oleju rycynowego oraz stymulowanie brodawek sutkowych. Inną metodą jest masaż szyjki macicy. Na czym polega i czy jest bezpieczny? Mamy kilka informacji!

Kiedy wykonać masaż szyjki macicy?

Aby poród przeszedł prawidłowo skurcze macicy muszą wywołać rozwarcie szyjki macicy. Czasami jednak tak się nie dzieje lub dzieje się zbyt wolno. Wtedy właśnie stosuje się sposoby na wywołanie rozwarcia, a w tym właśnie masaż szyjki macicy. Ma on na celu rozluźnienie i zmiękczenie szyjki. Zabieg ten uelastycznia także mięśnie macicy. Może on być jednak przeprowadzony tylko za zgodą rodzącej.

Jak wygląda masaż szyjki macicy?

Zabieg ten polega na ręcznej stymulacji szyjki macicy i kanału rodnego. Zabieg wykonuje lekarz albo pielęgniarka. Palcem masuje kanał rodny do momentu rozluźnienia i zmiękczenia aż nastąpi gotowość do akcji porodowej. Lekarz wykonuję tę czynność aż otworzy się kanał rodny, a dolna część pęcherzyka płodowego oddzieli się od ścian macicy. Masaż ten jest niewskazany, jeśli mamy do czynienia z tak zwanym łożyskiem przodującym.

Czy masaż kanału rodnego jest bezpieczny?

Mimo że zabieg ten ma na celu przyspieszenie porodu i zadbanie o skrócenie bólu pacjentki oraz uniknięcie cięcia cesarskiego, to jednak ma on wiele wad, o których powinnaś wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz. Przede wszystkim jest on bardzo bolesny. Nawet najdelikatniejszy lekarz nie jest w stanie wykonać go bezboleśnie. Ponadto trzeba liczyć się z pewnymi skutkami ubocznymi, do których należą:

  • mikrourazy na szyjce macicy
  • bardziej obfite krwawienie podczas porodu
  • pęknięcie szyjki macicy
  • zaburzenia fizjologiczne w trakcie regeneracji mięśni macicy

Jednak mimo wszystko wiele kobiet nadal decyduje się na masaż szyjki macicy przed porodem. Jest on sposobem na szybsze i mniej bolesne wydanie potomka na świat. Pamiętaj, że masz prawo się nie zgodzić albo poprosić lekarza o wykonanie tego zabiegu. Wszystko zależy więc od ciebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj