Pandemia koronawirusa trwa nieprzerwanie od marca 2020 roku. Od tego czasu niebezpieczny wirus zebrał niestety bogate żniwo. Do tej pory na świecie na COVID-19 zachorowało ponad 63 miliony ludzi, z czego prawie 1,5 miliona z nich zmarło. W Polsce statystyki z dnia 1 grudnia 2020 mówią o blisko milionie potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-Cov-2 i 17 600 ofiarach śmiertelnych.

Znakomita większość osób, które zachorowały na koronawirusa przeszło chorobę bez konieczności hospitalizacji, w zaciszu własnego domu. Właśnie dla tych osób Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nowy program Domowa Opieka Medyczna (w skrócie DOM), który ma na celu pomoc osobom w walce z koronawirusem i stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjentów.

Jak działa Domowa Opieka Medyczna

Domowa Opieka Medyczna opiera się na działaniu dwóch narzędzi – pulsoksymetru i aplikacji mobilnej PulsoCare, którą należy ściągnąć na swój telefon, tablet lub uruchomić na komputerze.

Zobacz także: Jakie maseczki wybrać dla dzieci?

W ramach programu DOM pacjenci otrzymują pocztą narzędzie diagnostyczne – pulsoksymetr, który mierzy poziom saturacji (nasycenie krwi tlenem) i tętno. Urządzenie należy sparować (połączyć za pomocą łącza Bluetooth) z telefonem, tabletem lub komputerem. W ten sposób otrzymane wyniki pomiaru zostaną przekierowane automatycznie do aplikacji PulsoCare. Następnie są przesyłane do Centrum Kontaktu powołanego przy Ministerstwie Zdrowia, gdzie będą monitorowane. Takie działanie pozwoli na szybką reakcję ze strony systemu opieki zdrowotnej. Lekarze i konsultanci, zaniepokojeni wynikami pacjenta udostępnionymi w aplikacji PulsoCare, mogą wysłać do chorego Pogotowie Ratunkowe lub skierować go na lekarską konsultację telefoniczną.

Do kogo skierowany jest program?

Do programu DOM automatycznie są włączone wszystkie osoby, które skończyły 55 rok życia i stwierdzono u nich zakażenie SARS-Cov-2. W przypadku osób poniżej 55 roku życia o udziale w programie decyduje lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Można również wypełnić ankietę na stronie Ministerstwa Zdrowia Formularz PulsoCare dla osób, które nie ukończyły 55 lat (govtech.gov.pl), na podstawie której otrzymamy decyzję o kwalifikacji do programu.

6 kroków Domowej Opieki Medycznej

  1. Po zakwalifikowaniu do programu DOM otrzymasz pocztą pulsoksymetr.
  2. Ściągnij na swój telefon lub tablet albo uruchom na komputerze aplikację PulsoCare. Zaloguj się podając swoje dane.
  3. Połącz swoje urządzenie z pulsoksymetrem za pomocą łącza Bluetooth.
  4. Dokonuj pomiarów pulsoksymetrem kilka razy dziennie (otrzymasz od lekarza odpowiednie zalecenia).
  5. Wpisz w aplikacji dodatkowe informacje o swoim stanie zdrowia tj. temperatura ciała, objawy chorobowe.
  6. Wyślij dane do Centrum Kontaktu.

Co istotne, w chwili obecnej lekarze rodzinni nie mają wglądu do wyników badań pacjentów objętych programem DOM. Ministerstwo uruchomi taką możliwość w późniejszym okresie. Stan zdrowia pacjenta monitoruje personel medyczny Centrum Kontaktu.

Czytaj również: Koronawirus. Porady: jak nie zarazić się SARS-CoV-2?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj