Biopsja endometrium, czyli błony śluzowej macicy, ma na celu rozpoznanie zmian zachodzących w obszarze endometrium oraz kanału szyjki macicy. Badanie pozwala zdiagnozować lub wykluczyć zmiany nowotworowe oraz chorobowy rozrost błony śluzowej. Biopsja endometrium jest stosowana również w diagnostyce niepłodności u kobiet. Badanie polega na pobraniu fragmentu błony śluzowej macicy, a następnie, po odpowiednim przygotowaniu materiału, poddaniu go badaniu mikroskopowemu.

Kiedy zaleca się przeprowadzenie biopsji endometrium?

Wskazaniem do przeprowadzenia biopsji błony śluzowej macicy są między innymi nieregularne krwawienia, które mogą pojawiać się nawet u kobiet po okresie menopauzy. Przeprowadzenie biopsji endometrium jest zalecane również u kobiet w wieku rozrodczym, u których pojawiają się krwawienia lub obfite plamienia niezwiązane z krwawieniem miesięcznym. Badanie jest pomocne w zdiagnozowaniu przyczyn niepłodności, związanych zwłaszcza z nieprawidłowościami, które pojawiają się w obszarze błony śluzowej macicy lub niewydolnością ciałka żółtego. W tym przypadku, biopsja endometrium pozwala również wykluczyć ciążę pozamaciczną. U niektórych kobiet biopsję przeprowadza się w celu kontrolowania skutków leczenia hormonalnego lub w sytuacji występowania wahań hormonalnych.

Jak przygotować się do biopsji endometrium?

Do biopsji endometrium nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjentka powinna być około 20. dnia cyklu miesięcznego. U kobiet, u których badanie będzie przeprowadzane w celu diagnostyki przyczyn problemów z zajściem w ciążę, zaleca się, aby kobieta była pomiędzy 22. a 24. dniem cyklu miesięcznego. Zaleca się żeby przed wykonaniem biopsji przeprowadzone zostało badanie ginekologiczne oraz, jeżeli jest to konieczne, inne badania. Bardzo ważne jest, aby przed przeprowadzaniem biopsji upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży, ponieważ badanie tego typu może doprowadzić do poronienia. Przed badaniem, przynajmniej przez 24 godziny, nie powinno się stosować tamponów ani żadnych środków dopochwowych.

Jak przebiega biopsja endometrium?

Biopsję endometrium przeprowadza się, gdy pacjenta leży na fotelu ginekologicznym. Badanie jest bezbolesne, jednak może powodować u kobiety pewien dyskomfort, w związku z czym, czasami stosowane jest znieczulenie. Po znieczuleniu, pacjentce zakładany jest wziernik. U niektórych kobiet, u których występuje specyficzna budowa narządów rodnych, konieczne jest rozszerzenie kanału szyjki macicy. Po czynnościach przygotowujących, do macicy wprowadzane jest narzędzie, za pomocą którego lekarz ginekolog pobiera fragmenty błony śluzowej macicy. Podczas badania pacjentka powinna być rozluźniona, ponieważ gdy mięśnie będą spięte, badanie będzie trwało dłużej i będzie bardziej kłopotliwe. Badanie nie wymaga hospitalizacji, jednak przez kilka godzin po badaniu kobieta powinna pozostać pod kontrolą lekarza. Ze względu na naruszenie śluzówki, po badaniu może się pojawić lekkie plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, jednak jest to w pełni naturalne i nie powinno powodować niepokoju. Przez kilka dni po zabiegu, dla komfortu warto stosować podpaski lub wkładki higieniczne. Nie należy używać tamponów. Po zabiegu można odczuwać delikatny ból i dyskomfort, dlatego czasami niezbędne jest zażycie leków przeciwbólowych. Dodatkowo, lekarz może zlecić przyjmowanie antybiotyków, które zapobiegną pojawieniu się infekcji.

Jakie powikłania mogą wystąpić po biopsji endometrium?

Po biopsji błony śluzowej macicy, oprócz plamienia, mogą wystąpić powikłania, takie jak osłabienie, mdłości, skurcze macicy oraz ból brzucha. Bardzo rzadko podczas zabiegu dochodzi do przebicia ścian macicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj