Gluten to białko występujące w wielu ziarnach, w tym pszenicy, jęczmieniu i życie. Znajduje się w różnych produktach spożywczych, takich jak chleb, makaron, pizza i płatki zbożowe. Sprawdź, czy naprawdę Ci szkodzi i kiedy warto wykreślić go ze swojej diety!

Czym jest gluten?

To białko trudne do strawienia dla naszego układu trawiennego. W związku z tym może prowadzić do uszkodzenia przewodu pokarmowego. Sprzyja też stanom zapalnym i reakcjom immunologicznym. Na dłuższą metę zwiększa ryzyko zespołu nieszczelnego jelita. W przypadku celiakii jest bezpośrednią przyczyną choroby autoimmunologicznej.

Czy gluten naprawdę szkodzi?

Gluten zwiększa ryzyko zespołu nieszczelnego jelita, a tym samym przewlekłego zapalenia i zalaniu organizmu alergenami i patogenami. Właśnie dlatego gluten jest powiązany z różnymi chorobami autoimmunologicznymi, w tym chorobą Hashimoto, cukrzycą typu 1.

Celiakia

To choroba zapalna jelit. Jest wyzwalana przez błędną reakcją immunologiczną na gluten, który występuje w wielu zbożach. Do najczęstszych objawów można zaliczyć silną biegunkę, wzdęcia i ból brzucha po zjedzeniu określonych produktów. Jak dotąd leczenie ogranicza się głównie do diety bezglutenowej.

Zadbaj o swój układ pokarmowy!

Przede wszystkim powinny go wykreślić ze swojego jadłospisu osoby z celiakią. Dla nich dieta bezglutenowa jest niezbędna.
Warto też wspomnieć o osobach, które są nadwrażliwe na gluten. Mogą mieć negatywne wyniki testów na celiakię. Cierpią jednak na charakterystyczne objawy, takie jak wzdęcia, biegunka lub skurcze brzucha po zjedzeniu produktów zawierających gluten. Jedną z przyczyn jest alergia na pszenicę. Można ją zdiagnozować za pomocą testów skórnych. Wiele osób czuje się po prostu lepiej, będąc na diecie bezglutenowej.

Szacuje się, że około 1 na 100 osób na świecie ma celiakię. Jednak ta liczba może być znacznie wyższa. U wielu osób nie została jeszcze zdiagnozowana.

Kiedy nie warto przechodzić na dietę bezglutenową?

Nie rezygnuj z glutenu, tylko dlatego, że chcesz zdrowo jeść. Chyba że musisz przejść na taką dietę. Wycinanie pszenicy, żyta, jęczmienia i innych ziaren eliminuje niektóre kluczowe źródła złożonych węglowodanów potrzebnych w zrównoważonej diecie. W ten sposób możesz także nie dostarczać wystarczającej ilości błonnika, witamin z grupy B, żelaza, wapnia i witaminy D. Co prawda bezglutenowe pieczywo, płatki zbożowe i krakersy zapełniają pustkę w żołądku, ale zwykle zawierają mniej błonnika. Często znajduje się w nich więcej cukru i tłuszczu, aby wzbogacić walory smakowe.

Gluten: nie wykreślają go samodzielnie z menu

Chęć odchudzania również jest niewłaściwym powodem, by przejść na dietę bezglutenową. Narażasz się w ten sposób na utratę ważnych składników odżywczych. Istnieją zdrowsze i skuteczniejsze sposoby. Zamiast jeść słodkie przekąski, wybierz warzywa, owoce lub orzechy. Zamiast soków owocowych, czy napojów gazowanych, pij wodę.

Jeśli uważasz, że możesz mieć celiakię lub nadwrażliwość na gluten, nie diagnozuj się na własną rękę. Skonsultuj się z lekarzem. Wybierze dla Ciebie odpowiedni sposób leczenia.
Pamiętaj, że ścisła dieta bezglutenowa wykracza daleko poza unikanie chleba, makaronu i pizzy. Śladowe ilości glutenu znajdują się w wielu różnych produktach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj