mikroskop biologiczny
fot. elements.envato.com

Najważniejszymi parametrami, które należy rozważyć podczas wyboru mikroskopu są powiększenie, rodzaj materiału jaki będziemy oglądać oraz jakie efekty chcemy uzyskać.

Obecnie istnieje wiele rodzajów mikroskopów używanych w laboratoriach i placówkach edukacyjnych:

  • akustyczne,
  • elektronowe,
  • fluorescencyjne,
  • holograficzne,
  • pomiarowe,
  • polaryzacyjne,
  • optyczne

Budowa mikroskopu

Mikroskop składa się z:

  • okularu i soczewek,
  • śruy makro- i mikrometrycznej, regulujących ostrość i ustawiają odległość,
  • źródła światła
  • tarczy rewolwerowej – służącej do obracania mikroskopu,
  • elementów mechanicznych – stolika, zacisku i statywu

Zastosowanie

Najważniejsze jest określenie pola zastosowania mikroskopu. W dziedzinach takich jak biologia, medycyna czy zoologia najlepiej jest używać mikroskopy do światła przechodzącego, dolnostolikowe (czasem odwrócone).

Z kolei w naukach technicznych oraz przemyśle lepiej sprawdzi się mikroskop do światła odbitego (rzadziej przechodzącego), dolnostolikowy lub też odwrócony.

Funkcjonalność mikroskopu zależy od dwóch parametrów:

– układu optycznego

-mechanizmu regulacji ostrości

Głównym problemem układów optycznych jest odpowiednie odwzorowanie kolorów. Dla osób początkujących – uczniów wystarczą mikroskopy z obiektywami achromatycznymi i standardowymi. Natomiast te przeznaczone dla specjalistów, do prowadzenia badań klinicznych muszą zazwyczaj być zaopatrzone w większe powiększenie i wyposażone w obiektywy planarno-achromatyczne oraz okulary o szerszym polu widzenia. Należy pamiętać, że powiększenie jest również uzależnione od wielkości preparatów, które mają być oglądane.

Akcesoria

Da okulary o powiększeniu dziesięciokrotnym oraz dwudziestokrotnym powinny być wystarczające dla celów edukacyjnych. Całkowite powiększenie obrazu jaki obserwujemy jest równe iloczynowi powiększenia obiektywu i okularu. Najbardziej powszechnym układem okularów w rewolwerze jest: 3 okulary o powiększeniu 4- , 10 – oraz 40 – krotnym.

Oświetlenie

Obecnie nie wykorzystuje się już mikroskopów z naturalnym źródłem oświetlenia ze względu na problemy, które stwarza takie rozwiązanie. Większość mikroskopów wyposażona jest w sztuczne źródło światła (LED, halogen). Najlepszym rozwiązaniem jest wybór sprzętu wyposażonego w oświetlenie LED.

Ostrość obrazu

Przy znacznych wartościach powiększenia mikroskop musi być wyposażony w precyzyjny mechanizm regulacji ostrości. Stosowana jest podziałka od 0,001 mm do 0,2 mm. Regulacja odbywa się na zasadzie podnoszenia i opuszczania stolika oraz poruszanie się układu optycznego. Profesjonalne mikroskopy wyposażone są w system współosiowy.

Pamiętajmy by przy wyborze mikroskopu zwrócić uwagę jak szczegółowy obraz chcemy uzyskać, czyli wielkość struktur, które chcemy badać. Zaopatrzmy się w system oświetlenia najlepiej LED lub halogenowy. Gdyby jednak potrzebowali Państwo bardziej szczegółowej porady odnośnie wyboru sprzętu, zapraszamy do kontaktu z nami. Konsultanci firmy DANLAB pomogą Państwu w doborze odpowiedniego do potrzeb sprzętu. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj