Jeśli bez mleka krowiego nie wyobrażasz sobie porannej owsianki, a ze względów zdrowotnych musisz z niego zrezygnować, użyj napoju migdałowego! Badania empiryczne wykazały, że spośród wielu napoi roślinnych, to właśnie mleko migdałowe (oraz napój ryżowy), pod względem gładkości i nuty smakowej, najbardziej przypomina zwykłe mleko[1].

Zalety napoju migdałowego, potocznie zwanego mlekiem migdałowym, nie kończą się jedynie na walorach smakowych. Należy przy tym zaznaczyć, że najbardziej wartościowy napój migdałowy to taki, który w swoim składzie nie zawiera cukru (ani innych substancji słodzących) oraz jest fortyfikowany (wzbogacony o składniki odżywcze).

Wartości odżywcze

Napój migdałowy jest produktem niskokalorycznym. 100 gram produktu to zaledwie 15 kcal, co jest niewątpliwym plusem dla osób dbających o linię.

Wraz z mlekiem migdałowym dostarczamy naszemu organizmowi dobrodziejstwa jakie oferują migdały, oczywiście, ze względu na płynną konsystencję, z mniejszym natężeniem. Mamy więc witaminę E, która jest naturalnym przeciwutleniaczem i pomaga chronić organizm przed wolnymi rodnikami, zapobiegając uszkodzeniom błony komórkowej. Jedna szklanka mleka migdałowego zaspokaja dzienne referencyjne spożycie tej witaminy[2].

Mleko migdałowe zawiera również wapń, magnez, mangan, potas, fosfor i sód. Co warte uwagi, dostępne na rynku napoje roślinne na bazie migdałów są bogatsze w składniki mineralne od mleka migdałowego domowej roboty (za wyjątkiem sodu, który ze względów zdrowotnych jest zazwyczaj ograniczany)[3]. Pijąc mleko roślinne zmniejszamy tym samym ryzyko chorób układu krążenia i chorób zwyrodnieniowych.

Niestety napój migdałowy jest ubogi w białko, dlatego pod tym względem nie jest dobrą alternatywą dla mleka krowiego. Natomiast wzbogacenie go o kultury bakterii Lactobacillus reuteri i Streptococcus thermophilus, które dbają o naszą florę jelitową powoduje, że jest dobrym zamiennikiem produktów mlecznych dla wegan lub osób z nietolerancją laktozy i alergią na białko mleka krowiego[4].

Zobacz także: Migdały – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Przepis na mleko migdałowe

Mleko migdałowe jest jednym z najchętniej kupowanych napoi roślinnych. Z uwagi na ten fakt, można je z łatwością nabyć w większości sklepów spożywczych. Zrobienie go samodzielnie w domu nie jest jednak trudne!

Do przygotowania mleka migdałowego potrzebujesz tylko migdałów i wody. Z wodą nie ma problemu – spokojnie możesz wykorzystać kranówkę lub wodę źródlaną. Migdały to już większy problem, ponieważ trzeba je obrać. Dlaczego? Po pierwsze, ze względu na smak – skórka pozostawia gorzki posmak w ustach. Po drugie, skórka zawierać może szkodliwe substancje chemiczne, a także naturalnie występujący kwas fitowy, który spożywany w dużych ilościach utrudnia przyswajanie żelaza, magnezu, wapnia i cynku. I tu zaczynają się schody – jak obrać migdały?. Mamy dwa rozwiązania:

  1. Metoda łatwiejsza – zalewasz migdały wrzątkiem, czekasz 15 minut i skórka praktycznie sama odchodzi. Wystarczy przycisnąć palcem lub delikatnie naciąć nożykiem.
  2. Metoda trudniejsza – zalewasz migdały zimną wodą i odstawiasz na minimum 24 godziny. Po tym czasie starasz się ściągnąć skórkę, która schodzi, ale nie tak łatwo, jakbyśmy sobie tego życzyli.

Jak to często w życiu bywa, pójście na skróty nie jest dobrym rozwiązaniem, stąd pierwsza metoda nie jest najlepsza. Traktując migdały wrzątkiem pozbawiamy ich walorów zdrowotnych (m.in. witaminy E, magnezu i białka). Dodatkowo obecne w migdałach nienasycone kwasy tłuszczowe, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, pod wpływem wysokiej temperatury zostają przekształcone w szkodliwe dla nas tłuszcze trans, a te z kolei przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych, nowotworów czy cukrzycy.

Jeśli już decydujesz się wykonać napój migdałowy samodzielnie, polecamy skorzystać z trudniejszej metody obierania migdałów. Dzięki temu zachowają one wszystkie wartości odżywcze.

Gdy już masz obrane migdały możesz zrobić swój napój!

Przygotuj 300g obranych migdałów (mniej więcej 2 szklanki) i 4 szklanki wody. Obrane migdały wrzuć do blendera i zalej wodą. Następnie wszystko razem dokładnie zmiksuj. Powstały napój musisz teraz odcedzić przez drobne sitko, albo najlepiej, przez kilkukrotnie złożoną gazę lub pieluchę tetrową. Otrzymasz w ten sposób około litra zdrowego mleka migdałowego. Trzymaj je w lodówce i spożyj w ciągu trzech dni.

Smacznego!

Czytaj również Napoje roślinne (mleko roślinne) jako zamiennik mleka krowiego

Źródła:

  [1] Hoffmann, M. , Kostyra, E. Jakość sensoryczna i wartość odżywcza wegańskich substytów mleka krowiego, Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego, 2015 | nr 1| 52     [2] FoodData Central (usda.gov)                                                                              [3] Porównaj: Homemade almond milk Nutrition Facts & Calories (self.com) i FoodData Central (usda.gov)                                                                                                   [4] Bernat, N., Chafera, M., Chiralt, A., & Martinez, C. (2015). Probiotic fermented almond “milk” as an alternative to cow-milk yogurt, International Journal of Food Studies.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj