Artykuł dotyczy bardzo często występującej choroby skóry: Łuszczycy. Mam nadzieję, że po przeczytaniu większość ludzi zmieni swoje nastawienie do ludzi na nią cierpiących. Zmieni się postrzeganie tych ludzi w społeczeństwie.

Łuszczyca jest to choroba skóry przewlekła, nie uleczalna, ale z okresami remisji. Znaczy to tyle, że zmiany ulegają całkowitemu wyleczeniu, lecz tylko na pewien czas. Nikt nie jest w stanie powiedzieć na jak długo. Jest to choroba niezakaźna. Zmiany łuszczycowe nie zawsze można zasłonić. Otoczenie widząc je traktuje ludzi chorych jak odmieńców, są traktowani jak ludzie drugiej kategorii, dyskryminowani. Ciągły brak akceptacji przez społeczeństwo doprowadza do wzrostu występowania u chorych na łuszczycę stanów depresyjnych. Trudności w odnalezieniu się w środowisku powodują, że chorzy zamykają się w domu przed światem.. Łuszczyca jest chorobą wymagającą zrozumienia przez otoczenie, oraz zaakceptowania przez samego chorego. Głównym sukcesem w leczeniu jest równowaga psychiczna.

Łuszczyca występuję dziedzicznie, ale coraz częściej występuje, jako przypadek pojedynczy, niezwiązany z nikim w rodzinie. Zmiany łuszczycowe najczęściej występują na kolanach, łokciach, ale również mogą dotyczyć inny części ciała, łącznie ze skórą głowy. Na czym polega mechanizm występowania zmian. U ludzi zdrowych złuszczanie trwa ok 26-28 dni, a u ludzi z łuszczycą tylko 4 dni. Tworzy się grudka, która pokrywa się blaszkami łuszczycowymi.

Osoby chore powinny bardzo uważać, aby unikać stanów zapalnych w dużej mierze prowokują one wysiewy łuszczycowe. Bardzo często oprócz ogólnego zdrowia na występowanie zmian ma wpływ tryb życia, tj. dieta, unikanie używek, unikanie stresów. Ważne jest pozytywne nastawienie, zaakceptowanie, polubienie choroby, to bardzo pomaga w leczeniu, i w życiu, na co dzień. Dużą ulgę a nawet poprawę w wyglądzie przynoszą balsamy, nacierać skórę po kąpieli, i w ciągu dnia. Skóra jest gładka, a zmiany znacznie mniej wyczuwalne, i co najważniejsze pozbawione łusek, i mniej czerwone. Polecam Balsam Garniera do skóry suchej, w czerwonej butelce. Dużą poprawę, a nawet zmiany przynosi picie ziół. Stosowanie kremów ziołowych, tylko powoli, najpierw sprawdzić czy nas nie uczulą. Osobiście niestety nie znam żadnego, nie stosowałam.  Kiedyś chodziłam do homeopaty, ale bez rezultatu. Jak nie ma lata i słońca dobre rezultaty daje naświetlanie UVB. Trzeba mieć skierowanie od lekarza dermatologa.

Zobacz także: Łuszczycowe zapalenie stawów – opis choroby

Najlepiej goi łuszczycę słoneczko, w każde lato polecam wyjazd nad morze, jod, klimat morski wpływają rewelacyjnie. Już po tygodniu zmiany robią się płaskie i nie rośnie łuska, bez żadnego smarowania. Po dwóch tygodniach wszystko znika. Niestety w aglomeracji miejskiej po kolejnych dwóch tygodniach Łuszczyca wraca, ale mniej intensywnie. Bardzo ważne obok leczenia maściami jest wsparcie rodziny, znajomych. Coraz częściej chorzy na łuszczycę zasięgają porad psychologa. Wszystko to może spowodować, że wysiewy Łuszczycy znacznie się zmniejszą, a nawet mogą ulec bardzo długiej remisji

W Łuszczycy duże zastosowanie mają również kosmetyki, szczególnie z Morza Martwego, stosowanie ich również powoduję dużą redukcję zmian, a nawet całkowite ustąpienie. W tych kosmetykach są kremy, sole do kąpieli, szampony.

Czytaj więcej: Łuszczyca skóry – objawy, diagnostyka i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj