Zdaniem specjalistów, pomimo intensywnego rozwoju medycyny, wprowadzania nowych leków, terapii i technik leczniczych, to nadal szczepienia stanowią główne narzędzie w przeciwdziałaniu niebezpiecznym schorzeniom. Z pewnością właśnie prace związane z ich udoskonalaniem i wprowadzaniem nowości są kluczowe dla naszego zdrowia i życia.

Obecnie powszechnie wykorzystywana jest cała grupa szczepień. Wiele z nich od wielu lat i jak wskazują prowadzone badania, ryzyko wystąpienia NOP, czyli nieprawidłowego odczynu poszczepiennego po nich, jest o wiele niższe niż ryzyko groźnych powikłań po chorobie zakaźnej, na którą możemy zapaść, jeśli nie mamy wykonanego szczepienia.

Z założenia program bezpłatnych szczepień obejmuje dzieci. Ich wykonanie zgodnie z obowiązującym obecnie kalendarzem szczepień ma pozwolić zabezpieczyć dzieci, przed groźnymi schorzeniami. Długo uznawano, że antybiotyk wyleczy wszystko, jednak coraz częściej możemy przeczytać i usłyszeć o bakteriach, które są odporne na działanie antybiotyków, tak więc pozostają nam głównie szczepienia.

Szczepień u dzieci nie powinniśmy odkładać w czasie i w miarę możliwości przeprowadzać je dokładnie, zgodnie z kalendarzem szczepień, aby jak najszybciej i jak najskuteczniej uchronić nasze dziecko przed zachorowaniem lub doprowadzić do tego, że choroba, nawet jeśli będzie, to przebiegnie łagodnie.

Lista szczepień w Polsce

Na terenie Polski obowiązuje podział na szczepienia obowiązkowe (bezpłatne) oraz zalecane (odpłatne). Te pierwsze zgodnie z uregulowaniami prawnymi musi mieć wykonane każde dziecko, aby zapewnić mu podstawowy poziom ochrony przed groźnymi schorzeniami. Druga grupa to natomiast szczepienia, których wykonanie zależy jedynie od rodziców.

Szczepienia obowiązkowe

Pośród nich znajdują się:

  1. Gruźlica.
  2. Pałeczka hemofilna typu b.
  3. Wirusowe zapalenie wątroby typu b.
  4. Błonica, tężec, krztusiec.
  5. Odra, świnka, różyczka.
  6. Wirusowe porażenie dziecięce – polio oraz choroba Heinego i Medina.
  7. Ospa wietrzna oraz pneumokoki – te szczepienia wykonywane są bezpłatnie u dzieci znajdujących się w grupach największego ryzyka zachorowania, np. uczęszczający do żłobków.

Szczepienia zalecane

Są to szczepienia, które możemy, ale nie musimy wykonać u naszych dzieci. Jeśli się na nie zdecydujemy, wzrasta poziom zabezpieczenia malucha przed groźnymi schorzeniami. Wyróżniamy:

  1. Rotawirusy.
  2. Pneumokoki.
  3. Meningokoki.
  4. Grypa.
  5. Ospa wietrzna.
  6. Wirusowe zapalenie wątroby typu A.

Inne szczepienia

W tej grupie znajdują się tzw. szczepienia skojarzone. Ich zadaniem jest poprawienie komfortu dziecka i zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz stresu, poprzez ograniczenie ilości zastrzyków.

Szczepienia ochronne są szczególnie ważne dla dzieci znajdujących się w grupach podwyższonego ryzyka zachorowania na groźne schorzenia. Wówczas należy rozważyć wdrożenie szczepień z kalendarza zalecanego, dla zwiększenia ochrony dziecka. W grupie największego ryzyka znajdują się: dzieci, które posiadają starsze rodzeństwo, które chodzą do żłobka, przedszkola lub szkoły, maluchy, które już korzystają lub będą korzystać z opieki żłobka, lub przedszkola, jeśli ktoś z bliskiej rodziny pracuje np. w szpitalu, przychodni, domu dziecka itp., gdyż wówczas ryzyko przeniesienia infekcji jest większe, częste wyjazdy za granicę, choćby wakacyjne oraz dzieci, które z innych przyczyn medycznych jak choroby przewlekłe czy wcześniactwo muszą dużo przebywać w szpitalu.

Dzięki wprowadzeniu obowiązku szczepiennego w Europie udało się wyeliminować bądź zmniejszyć ilość zachorowań na wiele niebezpiecznych schorzeń, a co za tym idzie nasze dzieci albo nie zachowują, albo przejdą schorzenie łagodnie i nie będzie ryzyka powikłań. Z tego powodu z pewnością warto szczepić.

Czytaj więcej: Jak działają szczepienia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj