Strona główna Odżywianie Klasyfikacja win – poradnik początkującego sommeliera

Klasyfikacja win – poradnik początkującego sommeliera

Klasyfikacja win nie jest prostą sprawą. Jest wiele czynników grupujących wina w określane klasy, przy czym kolor wina wcale nie jest tutaj najważniejszy. O wiele istotniejsza jest ich słodycz, a raczej jej poziom.

Cukier w winach jest pozostałością po fermentacji, procesie w wyniku którego w winie powstaje alkohol. W winach cukier nigdy nie powinien być dodawany po fermentacji. Takie słodzone alkohole nie powinno się nazywać winami.  W prawdziwych winach cukier pozostaje wtedy, gdy drożdże nie są już w stanie dalej kontynuować procesu fermentacji albo gdy proces fermentacji został przerwany sztucznie w toku produkcji wina.  Taki cukier nazywamy cukrem resztkowym i to on decyduje o słodyczy wina.

Klasyfikacja Win ze względu na poziom cukru resztkowego wina

  • Wina wytrawne „Dry wine” – cukier resztkowy na poziomie poniżej 9 g/litr, pod warunkiem, że poziom kwasowości jest nie większy niż 2 g/litr poniżej poziomu cukru resztkowego;
  • Wina półwytrawne „Medium dry wine” – cukier resztkowy na poziomie poniżej 18 g/litr, pod warunkiem, że poziom kwasowości jest nie większy niż 10g/litr poniżej poziomu cukru resztkowego;
  • Wina półsłodkie „Medium sweet wine” – cukier resztkowy na poziomie poniżej 45 g/litr;
  • Wina słodkie „Sweet wine” – cukier resztkowy na poziomie powyżej 45 g/litr.

Klasyfikacja win musujących

Nieco inna klasyfikacja obowiązuje w przypadku win musujących. Tutaj  ze względu na fakt, iż poziom dwutlenku węgla jest zależny od poziomu cukry, limit cukru resztkowego jest wyższy niż w winach niemusujących. Wina musujące dzielimy następująco:

  • Wina bardzo wytrawne „Brut intégral, Brut zero, Extra brut” – cukier resztkowy na poziomie poniżej 6 g/litr;
  • Wina wytrawne „Brut” – cukier resztkowy na poziomie poniżej 15 g/litr;
  • Wina półwytrawne „Sec” – cukier resztkowy na poziomie 12-35 g/litr;
  • Wina półsłodkie „Demi sec” – cukier resztkowy na poziomie poniżej 33-50 g/litr;
  • Wina słodkie „Doux” – cukier resztkowy na poziomie powyżej 50 g/litr.

Klasyfikacja win – ciekawostki

Zwiększanie poziomu cukru w winach można osiągnąć przez dodawanie cukru przed procesem fermentacji lub w jego trakcie. Takie dodawanie cukru określamy mianem zcukrzeniem młodego wina (champtalization). W Niemczech zcukrzać można tylko wina niskiej jakości, we Francji zaś proces ten może być stosowany nawet do win najwyższej jakości. W wyniku takiego zcukszania proces fermentacji wydłuża się, czego efektem jest wyższy poziom alkoholu w winach, nie koniecznie zaś wyższy poziom cukru resztkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj