Potówki u niemowląt, małych dzieci, ale również i starszych stanowią dość powszechny i często pojawiający się problem. Najczęściej ich skuteczne pozbycie się, nie powoduje większych trudności. Warto jednak wiedzieć skąd się biorą, aby zyskać możliwość zapobiegania ich występowaniu oraz poznać sposoby na ich usunięcie.

Pojawienie się potówek ma miejsce najpowszechniej w porze letniej, ale mogą wystąpić również zimą, gdy ubierzemy dziecko zbyt ciepło. Na skórze w ich przebiegu widoczne są delikatne czerwone krostki lub pęcherzyki, niekiedy wokół nich widoczne jest zaczerwienienie skóry.

Lokalizacja

W większości przypadków występują w większych grupach, skupiskach, w lokalizacjach na ciele, które są szczególnie narażone na występowanie i oddziaływanie potu. Mowa tu przede wszystkim o fałdach skórnych, na karku, szyi, twarzy, pupie czy w pachwinach.

Objawy potówek

Potówki zdecydowanie częściej obserwuje się u niemowląt niżeli u dzieci starszych z uwagi na fakt, iż gruczoły potowe w obrębie ich skóry są nadal niedojrzałe. Gdy nasza malutka pociecha się spoci, pot gromadzi się w obrębie porów, jednak, zamiast wydostać się na zewnątrz blokuje ich ujścia. W konsekwencji dochodzi do pojawiania się niewielkiego stanu zapalnego. Potówki nie powodują dokuczliwych dolegliwości w postaci świądu czy pieczenia, nie mogą jednak być lekceważone, gdyż można doprowadzić do rozwinięcia się na skórze zdecydowanie bardziej kłopotliwych zmian ropnych.

Jak zapobiegać pojawianiu się potówek u dzieci?

Przede wszystkim nie należy ubierać dziecka nadmiernie ciepło. Wiadomo, że malutkie niemowlę w pierwszych miesiącach życia musi być odpowiednio ubrane, bo jego organizm wykazuje nadal problemy z odpowiednią termoregulacją, jednak nie powinien być nadmiernie mocno opatulany. Zdecydowanie wystarczy założenie jednej, nie nadmiernie grubej warstwy ubrania więcej niż dla siebie. Latem w czasie upału wystarczy body z krótkim rękawem i ewentualnie cienki kocyk.

Starsze niemowlę można ubierać równie ciepło, jak samego siebie. Dziecko nie powinno być przegrzewane również nocą. Latem wystarczy sam pajacyk, nie ma potrzeby zakładania pod spód body, a kołdrę można zastąpić cienkim kocykiem.

Dobrze, jeśli ubranka, które kupujemy dla niemowlęcia, są wykonane z naturalnych tkanin. Dają one skórze możliwość „oddychania”. Powinno się jednocześnie dbać o regularne wietrzenie skóry dziecka. Każde przewijanie może stać się okazją, aby maluch choć przez chwilę poleżał bez pieluszki.

Na przewijaku nie powinno się kłaść dziecka bezpośrednio na ceratowym materacyku, tylko podkładać ręcznik, pieluchę tetrową lub flanelową, w łóżeczku nie stosujemy nieprzepuszczających powietrza podkładów. Stosowane pieluszki jednorazowe powinny być dobrej jakości, aby umożliwiły skórze oddychanie.

Zobacz także: Upalne dni z maluchem bez stresu – jak je przetrwać?

Kąpiel i usuwanie potówek

Aby pozbyć się potówek, do wanienki, do wody, w której będzie kąpane dziecko, dosypujemy garść mąki ziemniaczanej. Takie postępowanie wykazuje działanie kojące dla podrażnionej skóry i przyspiesza proces jej gojenia się.

Wskazane jest również kąpanie dziecka w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu. Kupimy go w każdej aptece. Rozpuszczamy kilkanaście kryształków w naczyniu z wodą i dolewamy do kąpieli, woda przyjmie bladoróżowy kolor.

Przemywanie skóry dla złagodzenia zmian

Potówki na skórze niemowlęcia lub małego dziecka można nawet kilka razy w ciągu dnia przemywać gazikiem zwilżonym letnią przegotowaną wodą. W przypadku, gdy u dziecka występują większe krostki, mocno zaczerwienione i widoczne są zmiany o ropnym charakterze, to wodę można zastąpić roztworem sody oczyszczonej (mieszamy pół łyżeczki sody z połową szklanki przegotowanej wody).

Kiedy z potówkami do lekarza?

W sytuacji, gdy potówki na ciele niemowlęcia utrzymują się przez dłuższy czas, i nie poddają się leczeniu, a wręcz przeciwnie, zamiast znikać stają się coraz bardziej nasilone, zaognione należy udać się z niemowlęciem lub małym dzieckiem do lekarza.

Konsultacja jest również konieczna w sytuacji, gdy z całą pewnością można stwierdzić, że występujące na ciele krostki są dla malucha swędzące. W takiej sytuacji można podejrzewać wysypkę na tle alergicznym, a nie potówki.

Jeśli dziecko miało styczność z osobą lub osobami chorymi na ospę wietrzną, to również należy skonsultować się z lekarzem, gdyż brzydkie krosty na ciele mogą stanowić objaw tego schorzenia zakaźnego.

Czytaj również: Jak rozpoznać i leczyć potówki u niemowlaka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj