Kwas foliowy jest składnikiem odżywczym o ogromnym znaczeniu w procesie rozwoju płodu, gdy wzrasta wytwarzanie kwasów DNA, do których potrzeba falianów.

Według normy obowiązującej w Polsce kobieta w ciąży powinna dziennie dostarczać swemu organizmowi 450 μg kwasu foliowego. Jest on niezbędny w procesie wytwarzania kwasów DNA, których tempo i ilość gwałtownie wzrasta, gdy komórki zaczynają intensywnie się dzielić wraz z rozwojem płodu. Jednak równie ważkie znaczenie ma dostarczanie organizmowi kobiety kwasu foliowego w okresie poprzedzającym zajście w ciążę. Jego brak może skutkować wadami cewy nerwowej u dziecka.

Znaczenie kwasu foliowego dla płodu

Kwas foliowy to witamina z grupy B. Bierze udział w wielu ważnych reakcjach zachodzących w organizmie: syntezie związków purynowych i piramidowych, syntezie DNA, metabolizmie aminokwasów, przemianach mrówczanów, podziałach komórkowych w tkankach, melanizacji włókien nerwowych, metabolizmie homocysteiny. Znaleźć go można zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego (przede wszystkim w wątróbce i w nerkach) oraz roślinnego (głównie w orzechach, soi, warzywach liściastych i drożdżach). Przy tym kwas łatwo usuną z pożywienia wskutek gotowania lub ekspozycji na słońce. W związku z tym zalecana jest suplementacja witaminy.

Kwas foliowy – skutki niedoboru

Wrodzone wady cewy nerwowej u płodu mogą skutkować u dziecka: rozszczep kręgosłupa, bezmózgowie lub przepuklinę układu nerwowego. Jego niedobór w procesie metabolizmu homocysteiny może wpłynąć na wystąpienie powikłań miażdżycowych u płodu. Do chorób tym spowodowanych należą: choroba niedokrwienna serca oraz udary mózgu. Dodatkowo brak odpowiednich ilość i kwasu foliowego może doprowadzić do przedwczesnego porodu. U osób niebędących w ciąży niedobór kwasu foliowego również przynosi wiele negatywnych skutków, między innymi: anemię, spadek koncentracji, stany lękowe, depresję, bezsenność, problemy z pamięcią, zaburzenia trawienia, biegunkę, nadmierne wychudzenie itd.

Zobacz także: Stwardnienie Rozsiane: Na czym polega kuracja interferonem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj