Strona główna Badania Angiografia mózgowa pozwala wykryć tętniaka

Angiografia mózgowa pozwala wykryć tętniaka

628
0
Angiografia mózgowa
Angiografia mózgowa

Angiografię często stosuje się w badaniach mózgu. Metoda pozwala ocenić stan naczyń wewnątrzmózgowych.

Najczęściej badanie zleca się osobom, u których podejrzewa się tętniaka. Kieruje się na nie również pacjentów z zagrożonych melioracją naczyniową czy nowotworem mózgu. Poprzedza się nim również niektóre operacje, gdy łączą się ze zwężeniem lub niedrożnością tętnicy.

Angiografia mózgowa: Przebieg badania

Samą angiografię mózgową należy poprzedzić szeregiem badań dodatkowych. Wśród nich są: tomografia komputerowa, badania dopplerowskie oraz USG. Jakiekolwiek nieprawidłowości wykryte w tych trzech badaniach są podstawą do przeprowadzenia angiografii. Na badanie kieruje się również pacjentów, którzy zgłaszają następujące objawy: częste i długotrwałe bóle głowy, bóle szyi, częste zawroty głowy, nawracające omdlenia, wady serca, problemy z krążeniem. Kluczowy jest wywiad z pacjentem, w którym lekarz dowiaduje się o wszystkich przyjmowanych lekach oraz alergiach. Absolutnie nie zleca się angiografii mózgowej kobietom w ciąży, osobom z nadczynnością tarczycy, uczulonym na kontrast, pacjentom z wysokim ciśnieniem czy ze skazą krwotoczną. Sama angiografia jest wykonywana na czczo, ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Pacjentowi podawany jest kontrast i wykonywana seria zdjęć rentgenowskich. Bez kontrastu nawet na fotografiach wykonanych rentgenem nie widać naczyń krwionośnych, dlatego nieodzowne jest zastosowanie kontrastu. Jest jeszcze druga metoda przeprowadzania tego badania – cewnikowanie tętnicy. Nakłuwana jest dużą tętnica np. udowa, w której umieszcza się prowadnik, następnie umieszcza się cewnik zbudowany z metali i przezeń wprowadza się kontrast. Metale zawarte w cewniku są widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Metody są równie skuteczne i stosowane równie często.

Angiografia mózgowa: Przeciwwskazania

Każda angiografia, również mózgowa, wiąże się z możliwościami powikłań. W tym wypadku należą do nich: możliwość pojawienia się krwiaka w miejscu wbicia igły, uszkodzenie ściany naczynia przez cewnik, wystąpienie zakrzepów czy zatorów, problemy skórne (świąd, wysypka), nudności, zapaść naczyniowa, oderwanie części tętnicy czy blaszek miażdżycowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here