Angiografia mózgowa często stosuje się w badaniach mózgu. Metoda pozwala ocenić stan naczyń wewnątrzmózgowych. Najczęściej badanie zleca się osobom, u których podejrzewa się tętniaka. Kieruje się na nie również pacjentów z zagrożonych melioracją naczyniową czy nowotworem mózgu. Poprzedza się nim również niektóre operacje, gdy łączą się ze zwężeniem lub niedrożnością tętnicy.

Angiografia mózgowa: Przebieg badania

Samą angiografię mózgową należy poprzedzić szeregiem badań dodatkowych. Wśród nich są: tomografia komputerowa, badania dopplerowskie oraz USG. Jakiekolwiek nieprawidłowości wykryte w tych trzech badaniach są podstawą do przeprowadzenia angiografii. Na badanie kieruje się również pacjentów, którzy zgłaszają następujące objawy: częste i długotrwałe bóle głowy, bóle szyi, częste zawroty głowy, nawracające omdlenia, wady serca, problemy z krążeniem. Kluczowy jest wywiad z pacjentem, w którym lekarz dowiaduje się o wszystkich przyjmowanych lekach oraz alergiach. Absolutnie nie zleca się angiografii mózgowej kobietom w ciąży, osobom z nadczynnością tarczycy, uczulonym na kontrast, pacjentom z wysokim ciśnieniem czy ze skazą krwotoczną. Sama angiografia jest wykonywana na czczo, ze znieczuleniem miejscowym lub ogólnym. Pacjentowi podawany jest kontrast i wykonywana seria zdjęć rentgenowskich. Bez kontrastu nawet na fotografiach wykonanych rentgenem nie widać naczyń krwionośnych, dlatego nieodzowne jest zastosowanie kontrastu. Jest jeszcze druga metoda przeprowadzania tego badania – cewnikowanie tętnicy. Nakłuwana jest dużą tętnica np. udowa, w której umieszcza się prowadnik, następnie umieszcza się cewnik zbudowany z metali i przezeń wprowadza się kontrast. Metale zawarte w cewniku są widoczne na zdjęciach rentgenowskich. Metody są równie skuteczne i stosowane równie często.

Przeciwwskazania

Każda angiografia, również mózgowa, wiąże się z możliwościami powikłań. W tym wypadku należą do nich: możliwość pojawienia się krwiaka w miejscu wbicia igły, uszkodzenie ściany naczynia przez cewnik, wystąpienie zakrzepów czy zatorów, problemy skórne (świąd, wysypka), nudności, zapaść naczyniowa, oderwanie części tętnicy czy blaszek miażdżycowych.

Zobacz także: Angiografia mózgowa pozwala wykryć tętniaka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj