Angiografia, zwana inaczej też arteriografią, jest techniką obrazowania w medycynie. Służy ona do badania przede wszystkim mózgu, naczyń krwionośnych, organów, zwracając szczególną uwagę na serce i żyły. Wykorzystywane jest do badania wykrywania zwężeń i zmian w kształcie żył i tętnic, a czasem również do wykrywania zmian nowotworowych.
Angiografia – jak wyglądają badania aniograficzne?
To metoda badań, która polega na strzyknięciu substancji cieniującej i wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego. Stosowane jest miejscowe znieczulenie w miejscu wbicia igły lub ogólne, jeśli badaniu podlegają dzieci. Jest to więc proste i bezbolesne badanie, które dodatkowo trwa bardzo krótko. Czasami łączy się je od razu z zabiegiem lub podaniem odpowiedniego leku, jednak zazwyczaj stosowane jest w diagnostyce. Dzięki zobrazowaniu naczyń i ich światła, możliwe jest wykrycie ewentualnych zmian i zwężeń. Czasem badanie wykorzystuje się również do wykrycia guza.
Angiografia to bardzo przydatna metoda diagnozowania i obrazowania zmian, z którą możecie się często spotkać. Więcej informacji o jej rodzajach i przebiegu badania dowiecie się na naszym portalu – 123zdrowie.