Baza wiedzy na temat ochrony zdrowia, spersonalizowana dieta ułożona na każdy dzień tygodnia, treningi online, publikacje naukowe, szkolenia e-learningowe, wywiady z ekspertami, raporty i zestawienia dotyczące służby zdrowia, to tylko niektóre z możliwości jakie oferuje portal Akademia NFZ. I to zupełnie za darmo.

Czym jest Akademia NFZ

Akademia NFZ została uruchomiona w 2011 jako projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Od samego początku projekt nastawiony był na poprawę jakości świadczonych usług w systemie ochrony zdrowia poprzez działalność informacyjną i szkoleniową skierowaną zarówno do świadczeniodawców (lekarzy i specjalistów), jak i do świadczeniobiorców, czyli pacjentów. Dziś na stronie  https://akademia.nfz.gov.pl/ znajdziemy mnóstwo cennych i praktycznych informacji na temat zdrowia, w których NFZ kładzie nacisk na prewencję, zgodnie z hasłem „zamiast leczyć, zapobiegaj”. Oto co między innymi oferuje nam portal Akademia NFZ.

Środa z profilaktyką

W każdą środę na portalu oraz na kanale Akademii NFZ na YouTube dostępny jest nowy materiał poświęcony promocji zdrowia oraz profilaktyce chorób. Co tydzień prezentowany jest inny temat, często powiązany z międzynarodowymi inicjatywami prozdrowotnymi tak jak np. zapobieganie raka piersi w październiku. Akcja ma na celu zwiększyć świadomość pacjentów na temat profilaktyki i promować postawy prozdrowotne. Wypowiedzi ekspertów, dane statystyczne i kolorowe grafiki mają nam uzmysłowić jak wiele możemy sami zrobić dla naszego zdrowia.

Sprawdź także: Ćwiczenia z gumą oporową – trening w domu

Diety w Akademii NFZ

Klikając w tę zakładkę zostaniemy przeniesieni do dedykowanej strony https://diety.nfz.gov.pl/, gdzie poproszeni będziemy o zarejestrowanie się w systemie, w celu dobrania odpowiedniej dla nas diety. Należy wówczas podać takie dane jak: płeć, waga, wzrost, wiek i stopień aktywności fizycznej. Po chwili dostajemy informację na temat naszego BMI (jest to wskaźnik masy ciała), PPM (podstawowa przemiana materii – jest to najmniejsza ilość kalorii, jaką musimy zjeść w ciągu dnia, by żyć) oraz CPM (całkowita przemiana materii – określa ilość kalorii niezbędną do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu). Na tej podstawie określamy kalorykę naszej diety. Do wyboru mamy diety: 1200, 1500, 1800, 2000, 2500 oraz 3000 kalorii. Dodatkowo wybieramy jaką dietę chcemy stosować. Dostępne są następujące warianty: DASH, WEGE, dla cukrzyków, na nadciśnienie, dla osób chorych na Hashimoto oraz diety dla seniorów. Po dokonaniu wyboru pojawia się jadłospis na cały dzień. Bardzo fajną funkcją jest możliwość wymiany posiłków i wybór swoich preferencji z przygotowanej listy. Codziennie otrzymujemy inny jadłospis, który możemy zachować w formie pdf lub wydrukować.

8 tygodni do zdrowia

To projekt Akademii NFZ, który ma na celu kompleksowe podejście do naszego zdrowia, koncentrując się przede wszystkim na podstawie piramidy żywieniowej rekomendowanej przez Instytut Żywności i Żywienia, czyli na aktywności fizycznej. Autorzy projektu przygotowali 8 różnych treningów, które są udostępniane co tydzień na kanale YouTube. Ćwiczenia są zaplanowane w taki sposób, by każdy, kto nie ma przeciwskazań zdrowotnych, mógł je wykonać. Z tygodnia na tydzień wzrasta intensywność treningów i czas poświęcony na aktywność. Przed każdym treningiem fizjoterapeuta tłumaczy jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia. Po treningu dostajemy wskazówki od lekarza jak bezpiecznie przejść przez cały program, by na końcu cieszyć się lepszą kondycją fizyczną. W projekcie otrzymujemy również wsparcie psychologa, który czuwa nad naszą motywacją i zaangażowaniem. Projekt wystartował pod koniec września br., ale w każdej chwili można się do niego przyłączyć.

Strefa edukacyjna

W tej zakładce znajdziemy wiele ciekawych publikacji oraz filmików na temat zdrowia. Wszystkie są oczywiście dostępne online, a publikacje można dodatkowo pobrać i wydrukować. Poprzez portal Akademia NFZ możemy się również zapisać na bezpłatne szkolenia e-learningowe z takich tematów jak: „ABC Promocji Zdrowia”, „O karmieniu piersią – dla mam” czy „Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży oraz dorosłych i seniorów”.

Warto również zapoznać się z aplikacjami mobilnymi, które proponuje nam NFZ. SweetPregna jest dedykowana dla kobiet w ciąży. CanCell Cancer to aplikacja skierowana dla osób, które prowadząc zdrowy tryb życia chcą ustrzec przed chorobami nowotworowymi. Dzięki aplikacji „Człowiek i narządy” w obrazowy sposób dowiemy się jak jest zbudowane ciało człowieka.

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj