Skaleczenia u dzieci są bardzo powszechne, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, gdy większość czasu spędzają poza domem. Zwykle są to stosunkowo niegroźne draśnięcia, które nie wymagają specjalnego postępowania. Jednak zdarza się, że dziecko w momencie, gdy zobaczy krew na rączce, zaczyna panikować i chce, żeby coś z ranką zrobić. Poza tym, jeśli naskórek jest uszkodzony, warto zabezpieczyć go przed infekcją, szczególnie gdy dziecko zamierza się dalej bawić na dworze. Zadbaj więc o dobrze wyposażoną domową apteczkę.

Jak postępować, gdy dziecko się skaleczy?

1. W pierwszej kolejności obejrzyj ranę i sprawdź, czy nie jest głęboka. Jeśli to nie zwykłe, prozaiczne skaleczenie należy udać się na pogotowie w celu jego zszycia.

2. Przemyj ranę – wiadomo, że kobieca torebka zmieści wszystko, ale rzadko spotykane jest noszenie w niej wody utlenionej czy innego środka do odkażania ran. Na dworze musimy poradzić sobie nieco inaczej. Gdy wychodzimy z dzieckiem na dłużej, zwykle mamy wodę do picia, lub obok znajduje się sklep gdzie, ją kupimy. Warto z jej wykorzystaniem delikatnie umyć i oczyścić rankę. Osuszamy całość czystą chusteczką.

3. Naklej plasterek – to chyba element, który każda mama powinna mieć zawsze przy sobie. Możesz włożyć kilka sztuk np. do portfela i wówczas, w razie konieczności będzie zawsze pod ręką. Dokładnie zaklej skaleczenie i dziecko spokojniejsze wróci do dalszej zabawy.

4. Po powrocie do domu dokładnie oczyść ranę płynem do odkażania lub wodą utlenioną. Zarówno ty, jak i dziecko powinniście skrupulatnie umyć ręce i okolicę zranienia wodą z mydłem.

5. Gdy rana będzie czysta, załóż opatrunek dopasowany do jej wielkości.

6. Jeśli na drugi dzień skaleczenie nieco się zasklepi, warto przestać nosić opatrunek, aby miało ono dostęp świeżego powietrza, które przyspieszy proces gojenia.

7. Jeśli skaleczenie okazało się głębokie i musieliście udać się na pogotowie w celu zszycia rany, w dalszych etapach postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czytaj również: Rany i zranienia u dzieci – jak udzielać dziecku pierwszej pomocy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj