Choć kształt i wielkość brzucha ciężarnych kobiet mogą znacznie się między sobą różnić, jedno wydaje się pewne – w trzydziestym drugim tygodniu ciąży nie ma już kobiet z małym brzuszkiem. I trudno się dziwić, skoro macica zwiększyła swoją objętość około pięćset razy! O czym jeszcze warto wiedzieć w 32 tygodniu ciąży?

Co się dzieje z dzieckiem w 32 tygodniu ciąży?

Do tysiąca dziewięciuset gramów i nawet czterdziestu ośmiu centymetrów długości – takie wymiary ma dziecko w 32 tygodniu ciąży. Maluch wciąż rośnie, choć już nieco wolniej niż do tej pory, za to coraz intensywniej przybiera na wadze. W przeciągu ostatnich trzech tygodni ilość jego tkanki tłuszczowej wzrosła z czterech, aż do dziesięciu procent masy ciała. W ten sposób sytuacja będzie się rozwijała przez wszystkie ostatnie tygodnie ciąży. Malec będzie nabierał masy, a oprócz tkanki tłuszczowej silny rozwój będą przechodziły jego mięśnie.

Z każdym dniem dziecko coraz bardziej przypomina niemowlaka po porodzie. Ma już nawet w pełni rozwinięte (choć na razie bardzo miękkie i delikatne) paznokcie. Jednak podobieństwo do żyjącego samodzielnie dziecka nie dotyczy już tylko wyglądu, ale też zachowania. Wierzganie, kopanie i machanie rękami nabierają pewności i płynności, a to tylko część zachowań jakie można zaobserwować. Maluch często ssie kciuki, a co interesujące, już na tym etapie ciąży stroi najróżniejsze miny. Rozwinął się już obszar mózgu odpowiedzialny za mimikę twarzy, nie powinno więc dziwić, że podczas badania USG możemy zauważyć na twarzy dziecka uśmiech, skrzywienie, a nawet wystawianie języka.

W 32 tygodniu ciąży okresy aktywności i snu dziecka są już bardzo wyraźne i regularne. Matka z całą pewnością dobrze wie, w jakich porach mieszkaniec jej brzucha ma ochotę na igraszki, a kiedy na odpoczynek. Idealne byłoby zgranie tych faz z fazami matki, lub choć z porami dnia i nocy, ale choć również dziecko świetnie już się w tych fazach orientuje, rzadko udaje się podobny stan uzyskać. Niestety regułą jest raczej, że malec ucina sobie drzemkę w czasie aktywności matki, a gdy ona chciałaby spać, jemu zbiera się na rozrabianie. To bywa bardzo męczące, ale trzeba pamiętać, że wyraźnie zaznaczona aktywność dziecka jest pozytywnym sygnałem – świadczy o tym, że czuje się dobrze i wszystko z nim w porządku.

Jak zmienia się Twoje ciało w tym tygodniu?

Na ostatnim etapie ciąży, wśród dolegliwości, które szczególnie dokuczają przyszłym mamom, jedną z bardziej męczących jest konieczność częstego chodzenia do toalety. Jak w przypadku innych uciążliwości, tak i tutaj przyczyna leży w powiększeniu macicy i jej uciskaniu na inne narządy – w tym wypadku na pęcherz moczowy, który nie może przez to prawidłowo spełniać swojej zwykłej roli. Bywa, że częste oddawanie moczu jest dla mamy tak bardzo męczące, że miewa ona ochotę ograniczyć spożywanie płynów, jednak absolutnie nie wolno tego robić. Odwodnienie może pojawić się bardzo szybko, a przy takim obciążeniu organizmu, jakim jest ciąża, nawet jego łagodna forma łatwo przyczynia się do nawarstwiania innych dolegliwości: kłopotów trawiennych, żylaków, hemoroidów, a nawet problemów w rozwoju dziecka.

W 32 tygodniu ciąży, a także później zdarza się kobietom odczuwać niepojące kołatanie serca. Wbrew pozorom objaw ten nie jest bardzo niebezpieczny. Wynika po prostu z przemęczenia organizmu i powiększenia objętości krwi w krwiobiegu. Problem pojawia się dopiero wtedy, kiedy kołataniu towarzyszy ból w klatce piersiowej i duszności. Taki stan zdecydowanie jest sygnałem alarmowym i wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej.

Jeśli w trzecim trymestrze u kobiety pojawia się swędzenie skóry (szczególnie dłoni i stóp), a czasem też zażółcenie skóry dobrze jest sprawdzić, czy nie jest to objaw cholestazy ciężarnych. Jest to choroba wątroby wynikająca z nadwrażliwości na duże stężenie hormonów płciowych i objawiająca się zastojem żółci. Choć dla matki choroba ta nie jest zbyt groźna, wymaga dokładnego monitorowania, gdyż bywa, że wywołuje bardzo niebezpieczne komplikacje w przebiegu ciąży, łącznie z zagrożeniem życia dziecka.

Zobacz także: Wątroba – poznaj najważniejsze funkcje i cechy

32 tydzień ciąży – o czym powinnaś wiedzieć?

Kobieta w 32 tygodniu ciąży często miewa problemy z wykonywaniem codziennych czynności, czasem nawet tak błahych, jak zawiązanie sznurówek. Pomoc ze strony bliskich jest na tym etapie nieoceniona i żadna z pań w ciąży nie powinna się bać, by o nią poprosić. Podobnie, niczym krępującym nie powinna być potrzeba odpoczynku, czy drzemki. Kobieta w zaawansowanej ciąży powinna przeanalizować swój plan dnia i w miarę możliwości wykreślić z niego czynności najbardziej męczące.

Jeśli duży brzuch przeszkadza tak bardzo , że w nocy nie da się znaleźć wygodnej pozycji warto spróbować tak zwanego „rożka dla ciężarnych”. Jest to rodzaj dużej poduszki w kształcie półksiężyca, która bardzo pomaga w wygodnym ułożeniu się na łóżku. Taki rożek może posłużyć również po okresie ciąży, jako pomoc przy dobraniu wygodnej pozycji do karmienia.

Jeśli jesteśmy przy wygodnych pozycjach, warto również wspomnieć o utrzymaniu prawidłowej postawy, co w zaawansowanej ciąży może wcale nie być łatwe. Mimo to, dobrze jest starać się powstrzymać przed garbieniem i odchylaniem do tyłu. Takie postawy pogłębiają bóle w plecach i powstawanie obrzęków nóg. Na bolące plecy pomóc może za to wizyta u fizjoterapeuty zajmującego się kobietami w ciąży. Masaże opracowane specjalnie dla ciężarnych bardzo często przynoszą zaskakująco dobre efekty.

Dobrze zdać sobie sprawę, że 32 tydzień ciąży, to okres już naprawdę bliski porodowi. Jeśli do tej pory nie miało to miejsca, to ostatni moment, by rozpocząć uczęszczanie na zajęcia w szkole rodzenia. Podobnie rzecz się ma z wyborem szpitala – przy tej okazji dobrze jest wybrać się do placówki, obejrzeć sale, zobaczyć jak wygląda opieka poporodowa i procedury. Już po dokonaniu wyboru dobrze jest też opracować ze dwie alternatywne trasy dojazdu do szpitala, na wypadek, gdyby konieczny okazał się szybki dojazd w porze korków.

Patrząc pod innym kątem, jeśli kobieta czuje się dość dobrze, a jej ciąża nie jest zagrożona, jeszcze przez jakiś czas (do trzydziestego szóstego tygodnia ciąży) będzie mogła podróżować samolotem. Jeśli tego typu aktywność jest konieczna, lub w ramach relaksu planuje się jakiś mało forsowny wyjazd na wakacje, to ostatni moment na bezpieczną podróż. W takim wypadku koniecznie trzeba mieć ze sobą dokument od lekarza z informacją, który to tydzień ciąży i ewentualnymi wskazówkami zdrowotnymi.

Wszystkie powyższe porady i zalecenia są o tyle istotne, że czas do porodu jest już naprawdę krótki, a przecież może się zdarzyć, że poród nastąpi przed terminem. Należy przygotować się na taką sytuację i w razie czego podejść do niej bez paniki. Jeśli skurcze pojawiają się regularnie, co dziesięć minut, lub częściej, stają się coraz silniejsze i bolesne, a już zwłaszcza, jeśli odpłyną wody płodowe, trzeba koniecznie zgłosić się do szpitala. Sytuacja taka wymaga pośpiechu, ale nie potrzeba się denerwować, bowiem, choć oczywiście istnieje ryzyko komplikacji, to dzieci urodzone w trzydziestym drugim tygodniu ciąży i później w zdecydowanej większości będą rozwijały się tak samo, jak dzieci donoszone.

Czytaj więcej: 33 tydzień ciąży – kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj