recepta
fot. elements.envato.com

Epidemia spowodowała duże zmiany na całym świecie. Zmieniło się nasze podejście do spraw, które kiedyś wydawały się oczywiste. Na szczęście nowe rozwiązania dostosowane do aktualnych warunków sprawdzają się równie skutecznie, co te tradycyjne. Także e-recepta online ma duże grono swoich zwolenników i cieszy się pozytywnym odbiorem społeczeństwa. Elektroniczna forma wydawania recept jest łatwa i bezproblemowa. Duża część pacjentów nie odczuwa różnicy w tym aspekcie. Sprawdźmy więc jakie wady i zalety ma nowy system wydawania recept.

Recepta online – zalety

Największą zaletą, którą zdarza się wskazywać tak i pacjentom, jak i farmaceutom, jest ich czytelność. W przeszłości nieraz zdarzały się sytuacje, że recepty zapisane ręcznie były nieczytelne. Lekarze wręcz słyną z nieprecyzyjnego pisma. Aktualnie każda recepta jest zrozumiała. Także ich dostępność jest znacznie łatwiejsza. Elektroniczny zapis widnieje na koncie pacjenta, co sprawia, że może on wrócić do niej w razie potrzeby. Dzięki temu recepta nie zostanie zgubiona i nie przepadnie bezpowrotnie. Kolejną zaletą jest także wygoda wystawiania e-recepty. Można ją uzyskać bez osobistej wizyty u lekarza. Wystarczy teleporada lub konsultacja online, czyli e-wizyta. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są w grupie ryzyka zachorowania na Covid lub po prostu nie mają możliwości wizyty stacjonarnej. W przypadku, gdy osoba jest schorowana lub wymaga pilnej i szybkiej konsultacji lekarskiej, świetnym wyborem jest skorzystanie z usługi medyk online. Recepta wystawiona podczas takiej wizyty jest tożsama z receptą papierową, którą dostajemy podczas wizyty w gabinecie lekarskim. Receptę taką będzie mogła odebrać dowolna osoba posiadająca odpowiednie do tego dane.

Wady elektronicznych recept

Jak każdy system i e-recepty mają swoje wady. W większości koncentrują się one na sposobie ich wystawiania. Starsi lekarze wolą jednak tradycyjną formę i nowy system jest dla nich uciążliwy. Liczba przychodni dostosowana do tej procedury dopiero teraz osiągnęła swoje maksimum. Aktualnie recepta papierowa może zostać wystawiona, gdy w grę wchodzi sprowadzenie leku zza granicy, który nie jest dopuszczony do handlu w Polsce. Gdy osoba wystawiająca receptę będzie miała problem z awarią systemu lub brakiem dostępu do Internetu, wtedy zadecyduje o konieczności wystawienia wersji papierowej.

W krajach zachodnich już od lat działa e-recepta. Lekarz online to w Polsce raczkujący temat, który pojawił się na większą skalę w czasie pandemii. Jednak z pewnością zagości na stałe, gdyż pacjenci widzą dużo plusów z korzystania z takich usług.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj