Zabieg persuflacji, inaczej pertubacji, bywa zwyczajowo nazywany przedmuchiwaniem jajowodów. Persuflacja jest zabiegiem ginekologicznym, którego celem jest ocena drożności jajowodów. Przedmuchiwanie jajowodów odbywa się poprzez wprowadzenie gazów do jamy macicy i poprzez jajowody do jamy otrzewnej. W pewnych przypadkach, jeśli występują małe zrosty, pod wpływem wytworzonego ciśnienia gazów, może zostać przywrócona drożność mechaniczna jajowodów. Jeśli jajowody są drożne lekarz słyszy w słuchawkach charakterystyczny szum.

Zabieg persuflacji stosowany jest również w diagnostyce np. w diagnostyce niepłodności lub w przypadku potwierdzenia innych przyczyn wystąpienia niedrożności jajowodów jak np. guzy.

Persuflacja – jak należy przygotować się do badania?

Przed przystąpieniem do zabiegu persuflacji należy wykonać:

  • badanie mikrobiologicznego rozmazu z pochwy
  • badanie ginekologiczne
  • morfologię krwi
  • należy oznaczyć grupę krwi
  • wykonać badanie Rtg klatki piersiowej
  • u pacjentek , które ukończyły 50 rok życia należy wykonać EKG spoczynkowe

Przed badaniem, należy podać lekarzowi datę ostatniej miesiączki (badanie wykonuje się do 10 dnia cyklu miesiączkowego). Zabieg nie jest wykonywany podczas krwawienia miesiączkowego (nawet wtedy, gdy występuje śladowe krwawienie z ujścia zewnętrznego części pochwowej szyjki macicy). Na ok. 20 min. przed zabiegiem należy przyjąć doodbytniczy czopek rozkurczowy. Jest to bardzo istotne ponieważ, ma to na celu osłabienie kurczliwości macicy lub zniesienia występujących skurczów rogów macicy. Podczas zabiegu persuflacji, może zaistnieć konieczność, wykonania znieczulenia ogólnego.

Jak przebiega persuflacja?

Badanie persuflacji przebiega w warunkach gabinetu ginekologicznego. Pacjentka do zabiegu kładzie się na fotelu ginekologicznym (jak do badania), jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Lekarz zakłada pacjentce wzierniki dopochwowe. Badający uwidacznia ujście zewnętrzne szyjki macicy, w które zostaje wprowadzona końcówka aparatu Schultza (po uprzednim uchwyceniu odpowiednim narzędziem, części pochwowej szyjki macicy). Poprzez aparat Schultza do jamy macicy wprowadzany jest gaz. Gazem tym najczęściej jest dwutlenek węgla ze względu na jego szybkie przenikanie do światła jamy macicy, później przez jajowody do jamy otrzewnej.

Potwierdzeniem tego, że jajowody są drożne jest szmer jaki jest słyszalny przez lekarza wykonującego badanie w słuchawkach. Jest to dźwięk, przechodzącego do jamy otrzewnowej gazu, w miejscu rzutu ujść brzusznych jajowodów, na powierzchnię brzucha pacjentki. Przebieg krzywej, zmian ciśnienia gazu w drogach rodnych, jest zapisywany podczas zabiegu przy użyciu specjalnego aparatu o nazwie kimograf. Ten zapis (obserwacja przebiegu krzywej), jest dla lekarza dodatkowym potwierdzeniem, drożności jajowodów. Wykres ciśnienia, pod jakim gaz przechodzi przez jajowody, pozwala na wysunięcie wniosków co do ich drożności i zastosowania odpowiedniej terapii.

Zabieg zwykle trwa ok. 20 minut. Pacjentka otrzymuje go w formie opisu z dołączonym wykresem kimograficznym przedstawiającym zmiany ciśnienia gazu. Nie stwierdzono występowania powikłań po badaniu persuflacji. Nie ma też specjalnych zaleceń odnośnie zachowania się po zabiegu. Przedmuchiwanie jajników może być wykonywane u kobiet w każdym wieku. Może być również okresowo powtarzane. Badania nie wykonuje się u ciężarnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj