Jeżeli chcemy odpowiedzieć na pytanie: jak pozbyć się atopowego zapalenia skóry w skrócie należy zapoznać się z przyczyną powstawania AZSu, objawami, oraz leczeniem. Czytając ten tekst zapoznasz się z całą podstawową wiedzą na temat tego schorzenia. Zapraszam do czytania i mam nadzieję, że artykuł pomoże wam chociaż w małym stopniu.

Jak pozbyć się atopowego zapalenia skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie skóry, niezakaźne o podłożu alergicznym, na które nie ma lekarstwa, są tylko środki, które łagodzą objawy i znacznie ułatwiają życie. Na AZS na świecie choruje około 20% populacji według obserwatorów, naukowców zajmujących się tą chorobą częściej chorują dziewczynki. Obecnie nie stanowi to żadnego pocieszenia gdyż AZS jest podejrzenie może być chorobą dziedziczną. Jak w przypadku chorób skóry, tak i tu dużą rolę odgrywa akceptacja przez otoczenie, najbliższych, współpracowników. Komfort psychiczny przynosi pozytywne wyniki w leczeniu, obok preparatów stosowany bezpośrednio na skórę.  Przyjęte jest, że na AZS przeważnie chorują dzieci, tak choroba zaczyna się w wieku wczesno dziecięcym, trwać może nawet przez całe życie. Stosować można szereg dermo kosmetyków dostępnych na rynku.

Zobacz także: Atopowe zapalenie skóry u dzieci – to zmora rodziców! 

Głównym objawem atopowego zapalenia skóry, jest bardzo silny świąd, skóra jest sucha, zaczerwieniona. Jak wyżej napisałam leczenie AZSu nie jest proste, zwłaszcza, gdy chory cierpi na jeszcze inną chorobę o podłożu alergicznym Małe szanse na całkowite wyleczenie mają Osą mniej podatne na leczenie tzn. trudniej reagują na leki. Przy lekkiej postaci choroby stosuje się specjalne maści-kremy. Niestety bardzo często stosowane są jeszcze kremy sterydowe. One to właśnie sprawiają, że skóra robi się coraz cieńsza, pergaminowa. Na rynku obecnie są się kremy przeciwzapalne, które działają jak sterydy, ale nie niszczą skóry. Podaje się tabletki przeciwuczuleniowe. Ciężkie przypadki leczy się sterydami.  Po tych preparatach ustają dokuczliwe objawy, ale choroba może powrócić w znacznie silniejszej postaci.

Zalecana jest także psychoterapię, która uczy radzić sobie ze stresem. Dlaczego to takie ważne? Dowiedziono, że prawie zawsze stres nasila swędzenie i czerwone plamy. Całkowicie nie wyleczymy AZSu, ale istnieje szereg domowych sposobów na znaczne złagodzenie uciążliwych objawów. Jeszcze kilka lat temu chorym U niektórych osób z  atopowym zapaleniem skóry lepsza jest kąpiel w wannie z dodatkiem siemienia lnianego, rozgotowane nasiona w postaci kisielu.   Są też osoby, które uważają, że jest lepszy szybki prysznic – skóra krócej kontaktuje się z wodą, przez co nie dochodzi do przesuszenia. Lekarze dermatolodzy twierdzą, że codzienna 5-10-minutowa kąpiel w wannie nie tylko nie szkodzi skórze atopowej, ale może wręcz podziałać na nią leczniczo, jest to bardzo indywidualna sprawa. Wszystko zależy od tego, czego dodamy do wody.

Należy zapomnieć o istnieniu kolorowych silnie pachnących płynów, mydełek, balsamów, ale w zamian jest duży wybór w aptekach specjalnych olejków do skóry atopowej, alergicznej i wrażliwej, zmniejszą one negatywny wpływ wody na skórę i po kąpieli skórę pozostawią ją natłuszczoną i gładką. Dobra jest także sól z Morza Martwego (do kupienia w aptece). Chorzy na atopowe zapalenie skóry nie powinni używać do mycia zwykłych mydeł i innych kosmetyków.   Pamiętać należy, że skóra jest bardzo delikatna i po kąpieli nie wolno szorować jej ręcznikiem. Ręcznikiem należy się owinąć i lekko przyciskać do skóry przez dotyk bardzo delikatnie osuszymy skórę, a potem użyć sprawdzonego balsamu nawilżającego lub tłustego kremu. Miejsca łuszczące się można posmarować wazeliną, lub maścią zaleconą przez dermatologa. Do kąpieli można wsypać parę łyżek płatków owsianych – doskonale zmiękczają skórę. Świąd zlikwiduje natomiast kąpiel w galaretce z siemienia lnianego lub krochmalu z mąki ziemniaczanej, o tym napisałam wyżej. Osoby chore na AZS nie powinny się smarować mieszankami z dodatkiem miodu, jest silnym alergenem i bardzo podrażnia chorą skórę. Mam nadzieję ze kilka rad, choć trochę poprawi komfort waszego życia.

Czytaj więcej: Czy z atopowego zapalenia skóry (AZS) można wyrosnąć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj