fot. elements.envato.com

Ultrasonografia lub USG to obecnie jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Jest to bezpieczna, w pełni bezbolesna i wyjątkowo uniwersalna metoda, stanowiąca nieocenione narzędzie diagnostyczne o wielu zastosowaniach. Duża dokładność badania umożliwia wczesne wykrycie niepokojących zmian chorobowych w organizmie pacjenta. USG jest również jedną z podstawowych metod oceny prawidłowego rozwoju płodu w przypadku kobiet w ciąży. Na czym polega badanie ultrasonograficzne i jakie są wskazania do jego zastosowania?

Co to jest badanie USG?

Badanie ultrasonograficzne korzysta ze zjawiska rozchodzenia się, rozpraszania i odbicia fal ultradźwiękowych. Pierwsze próby wykorzystania częstotliwości dźwiękowych w diagnostyce podjęto już w trakcie II wojny światowej. Aparaty badawcze wprowadzono natomiast do szpitali na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Sam zabieg jest obecnie jedną z najmniej inwazyjnych i najbezpieczniejszych metod diagnostycznych wykorzystywanych w medycynie.

Procedura może być wykonywana z dowolną częstotliwością oraz w przypadku pacjentów w każdym wieku. Badanie USG pozwala na uzyskanie obrazu przekroju badanego organu, celem oceny jego wielkości, położenia, kształtu i wnętrza. Na podstawie rezultatu przeprowadzonej ultrasonografii, specjalista jest w stanie wykryć możliwe zmiany zapalne, zwyrodnieniowe, zanikowe lub nowotworowe, a także przedstawić odpowiednią diagnozę i plan dalszej terapii. Profesjonalne i kompleksowe badania USG możesz wykonać w nowo powstałych szpitalu Medyk – więcej na https://medyk-szpital.pl/

Jak działa aparat ultrasonograficzny?

Urządzeniem służącym do wykonywania badania USG jest aparat zwany ultrasonografem. Zadaniem ultrasonografu jest tworzenie obrazów struktur wewnętrznych organizmu z użyciem niesłyszalnych dla ludzkiego ucha ultradźwięków. Wiązka dźwięków o wysokiej częstotliwości jest kierowana na dany badany obszar za pomocą głowicy urządzenia, po czym wraca do niej, odbijając się od diagnozowanych struktur organizmu. Fala ultradźwiękowa przenika przez komórki organizmu, nie mając na nie negatywnego wpływu, jak choćby w przypadku badania RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Aparat przetwarza dźwiękową informację zwrotną na obraz, co umożliwia ocenę stanu organów wewnętrznych pacjenta z dokładnością nawet do 0,1 mm.

Rodzaje badań USG

Badanie USG to wyjątkowo wszechstronna metoda obrazowania ludzkiego ciała. Dzięki dostępności głowic ultrasonograficznych o różnorodnych kształtach i rozmiarach istnieje możliwość zbadania niemalże dowolnego narządu pacjenta. Do najczęściej wykonywanych procedur diagnostycznych należą między innymi USG jamy brzusznej, USG ginekologiczne i położnicze, USG serca, USG prostaty i jąder, a także USG poszczególnych stawów.

Badanie ultrasonograficzne cechuje się wysoką dokładnością, umożliwiającą wczesne wykrycie zmian pourazowych i nowotworowych jak choćby guzy, torbiele i ropnie. Jest to również podstawowa procedura w przypadku kontroli prawidłowości rozwoju płodu w łonie matki. Poza diagnostyką metoda jest z powodzeniem wykorzystywana w celu monitorowania postępów podjętych terapii.

Jak przygotować się do badania USG?

Dzięki swojej uniwersalności oraz nieskomplikowanemu przebiegowi samej procedury, badanie USG jest obecnie wykonywane w większości placówek medycznych i diagnostycznych. Przed zabiegiem, lekarz lub personel placówki udzielają pacjentowi wszelkich niezbędnych informacji. W przeddzień badania warto zastosować lekkostrawną dietę, unikając przy tym napojów gazowanych oraz potraw smażonych. Z racji, że nadmiar powietrza w jelitach i żołądku może zaburzyć obraz, wskazane jest również przyjęcie środka przeciw wzdęciom oraz ograniczenie palenia papierosów i żucia gumy.

Samo badanie USG jest wykonywane na czczo, co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku pacjenta. Przed procedurą należy zazwyczaj wypić sporą ilość wody niegazowanej, aby w pełni wypełnić pęcherz. Jeżeli pacjent dokonywał już w przeszłości badania ultrasonograficznego, powinien również zabrać ze sobą otrzymane wyniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj