Peelingi chemiczne cieszą się coraz większą popularnością. Złuszczają martwy naskórek i wygładzają skórę. Dzięki nim cienkie zmarszczki i blizny stają się bledsze i mniej widoczne. Łagodzą też trądzik i przebarwienia. Sprawdź, czy warto wykonać taki zabieg!

Jak wygląda peeling chemiczny?

Zazwyczaj peeling ma żelową konsystencję. Nakłada się go na twarz, chociaż można też stosować na inne części ciała, takie jak klatka piersiowa, szyja i dłonie.
Obecnie dostępnych jest wiele różnych rodzajów peelingów chemicznych. Niektóre wykonywane są tylko przez dermatologów, kosmetyczki lub kosmetologów, podczas gdy inne możesz śmiało stosować w domu.

Popularne rodzaje peelingów chemicznych

Łagodne peelingi leczą przede wszystkim niewielkie problemy skórne. Co ważne, nie wymagają długiego okresu rekonwalescencji. Rezultaty są zwykle mniej zauważalne i spektakularne, szczególnie po jednym zabiegu. Najczęściej nie powodują żadnych skutków ubocznych.

Peelingi chemiczne o średniej głębokości pomagają usunąć zmarszczki, blizny i znamiona. Z drugiej strony powodują większe ryzyko skutków ubocznych. Musisz się też liczyć z dłuższym okresem leczenia. Większość osób zobaczy efekty już po pierwszym zabiegu. Warto jednak przygotować się na wielokrotne powtórzenie zabiegu, aby uzyskać imponujące wyniki. Niektórzy dermatolodzy zalecają peelingi, w których stosuje się wiele kwasów zamiast jednego o większej sile. W ten sposób można znacząco zmniejszyć ryzyko podrażnień.

Głębokie peelingi chemiczne pozwalają usunąć przedrakowe narośla, głębokie blizny, zmarszczki, nasilony trądzik i uporczywe plamy starcze Świetne efekty można uzyskać już po pierwszym zabiegu, z drugiej częściej powoduje poważne skutki uboczne. Powinieneś się też liczyć z większymi kosztami.

Popularne peelingi chemiczne mogą zawierać kwas trichlorooctowy (TCA), kwas mlekowy, alfa-hydroksykwas (AHA), witamina C, hydrochinon, kwas salicylowy, złuszczającą rezorcynę i polifenole.

Dlaczego warto umówić się na zabieg?

Zabieg pomaga złuszczyć skórę, dzięki czemu stanie się gładsza i jędrniejsza. Dodatkowo zyska równomierny odcień. Stanie się też bardziej jedwabista i napięta. Peelingi chemiczne gwarantują lepsze wchłanianie produktów pielęgnacyjnych. Usuwają również martwe komórki naskórka.

Ponadto minimalizują uszkodzenia słoneczne i przebarwienia. Stosując łagodne peelingi chemiczne można wyleczyć ciemne plagi, piegi i problemy pigmentacyjne. Zmniejszają drobne linie i zmarszczki, a także odmładzają i ujędrniają skórę.

Niektóre zabiegi łagodzą objawy trądziku. Mogą też zmniejszy blizny potrądzikowe. To jednak nie wszystko! Wspomniane zabiegi odblokowują pory i usuwają zaskórniki. Kwas salicylowy i kwas mlekowy są często stosowane w peelingach eliminujących problemy z trądzikiem. Z kolei kwas trichlorooctowy sprawi, że blizny staną się jaśniejsze i mniej widoczne.

Peelingi chemiczne usuwają drobne linie/zmarszczki na czole oraz w okolicy ust i oczu. Pamiętaj później o odpowiedniej ochronie przed słońcem.

Możliwe skutki uboczne

Do możliwych skutków ubocznych peelingów chemicznych możemy zaliczyć:

  • kłucie, drętwienie i pieczenie skóry,
  • złuszczanie skóry,
  • zaczerwienienie,
  • strupy powstałe po złuszczeniu martwych komórek,
  • zwiększona światłoczułość,
  • w przypadku wrażliwej skóry, mogą pojawić się blizny.

Peelingi chemiczne w domu

Zastanawiasz się, jak bezpiecznie wykonać peeling chemiczny w domu? Obecnie znajdziesz na rynku różne produkty do peelingu. Wiele z nich ma taki sam skład, jak preparaty stosowane w profesjonalnym salonie.

Pamiętaj jednak, by kupić produkt z górnej półki i uważnie czytać etykiecie. Wykonaj też wcześniej test skórny w mało widocznym miejscu. Poczekaj 24 godziny, a następnie sprawdź, czy pojawiła się reakcja alergiczna. Jeśli nie,możesz zastosować peeling na ciało. Zachowaj odpowiedni odstęp między kolejnymi zabiegami. Dzięki temu skóra spokojnie się zregeneruje.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj