Gronkowiec złocisty jest niezwykle powszechną bakterią. Bytuje w glebie i powietrzu, ale również na naszej skórze, w nosie czy jamie ustnej. Zwykle nie wywołuje dolegliwości chorobowych, jednak gdy dojdzie do zranienia lub znacznego spadku odporności organizmu może przedostać się do wnętrza i powodować różne infekcje i schorzenia.

Uniknięcie gronkowca jest więc absolutnie niemożliwe. Aby się przed nim chronić należy wpajać dzieciom podstawowe zasady higieny. Nauka mycia rąk przed posiłkiem, po powrocie do domu, zabawie ze zwierzętami itp. Codzienne kąpiele i mycie zębów dwa razy dziennie również są bardzo ważne. Każda rana powinna być opatrzona, odkażona i zabezpieczona plastrem.

Gronkowiec złocisty – co powoduje gronkowiec?

Bakteria gronkowca może skutkować zachorowaniem na różne choroby zakaźne. Około 60% wszystkich zachorowań to konsekwencja osiadania gronkowca na błonach śluzowych jamy nosowo-gardłowej. Mogą również lokować się w górnych drogach oddechowych czy na skórze. Najgroźniejsza jest bakteria gronkowca pochodzenia szpitalnego, jeśli placówka nie przestrzega sterylności to może ona prowadzić do śmierci pacjentów.

Gronkowiec złocisty – objawy gronkowca u dzieci

Zakażenie gronkowcem może skutkować rozwojem różnych infekcji. Najpowszechniejszym objawem świadczącym o przeniknięciu bakterii do organizmu są zmiany o ropnym charakterze, które można obserwować na skórze lub błonach śluzowych dziecka. Zwykle występuje również gorączka, a dziecko skarży się , że źle się czuje.

Najpopularniejsze infekcje wywoływane przez gronkowca i ich objawy

  • Czyraki – na początku pojawia się niewielki ból oraz świąd. Z biegiem czasu można zauważyć, że skóra w miejscu zainfekowania ulega ciemnieniu. Zmiany takie u dzieci uznaje się za niebezpieczne, bo poza wystąpieniem zakażenia w obrębie skóry bakteria przedostaje się również do tkanki podskórnej.
  • Liszajec – są to zmiany pojawiające się wokół ust bądź nosa dziecka, które z wyglądu mogą sugerować opryszczkę. Wyglądają jak rozlane pęcherze, które wypełnione są płynem. Po pewnym czasie zasychają oraz pękają. Jednak ich pojawienie się jest uciążliwe, gdyż powodują swędzenie, a dziecko drapiąc nawet bezwiednie może powodować nadkażenia powstających ran.
  • Zapalenie mieszków włosowych – mogą występować w różnych częściach ciała, jednak u dzieci najczęściej pojawia się jęczmień, który wywołuje obrzęk powieki oraz ból.
  • Gronkowcowy zespół oparzeniowy – ta jednostka chorobowa rozpoznawana jest zwykle u małych dzieci, które nie ukończyły jeszcze 5 roku życia. Gdy infekcja się pojawia to zajmuje jedynie chorą partię skóry, jednak szybko się rozwija zajmując całe ciało dziecka poprzez wysypkę, która następnie przemienia się w bolesne pęcherze, po pewnym czasie pękają i sprawiają, że skóra wyglądem przypomina silnie poparzoną. Schorzenie to wyróżnia się wysoką gorączką, dolegliwościami bólowymi, dziecko bardzo się męczy i konieczny jest pobyt w szpitalu. Ten rodzaj infekcji wywołanej przez bakterię gronkowca stanowi duże zagrożenie i niemal w każdym przypadku pozostawia trwałe ślady na skórze dziecka.
  • Narządowe stany zapalne – zapalenie ucha środkowego, zapalenie płuc, zapalenie narządu wzroku, zapalenie gruczołu sutkowego, zapalenie wsierdzia, zapalenie osierdzia.
  • Choroby błon surowiczych i śluzowych – zapalenie gardła, angina, zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie oskrzeli, zapalenie żył, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropne zapalenie stawów, zapalenie jelit, zapalenie dróg moczowych.
  • Zatrucia pokarmowe – jeśli zjemy pokarmy zainfekowane gronkowcem to kilka godzin później występują wymioty, biegunka, nudności i silne bóle brzucha.
  • Posocznica, inaczej sepsa czyli ogólne zakażenie całego organizmu, które może skutkować śmiercią.
  • Zapalenie szpiku kostnego.

Zobacz także: Gronkowiec złocisty u dzieci, poznaj najważniejsze fakty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj