Smog jest mieszaniną cząstek płynnych i stałych mgły i dymu. Powstaje wtedy, gdy opary, emisje i cząsteczki stałe (tlenku azotu i siarki oraz lotne związki organiczne) reagują pod wpływem światła słonecznego, tworząc ozon w warstwie przyziemnej. Powoduje szereg problemów zdrowotnych i szkodzi środowisku.
Przyczyny smogu
Węgiel
Wykorzystanie węgla jako paliwa w instalacjach grzewczych lub energetycznych powoduje duże stężenie tlenków siarki w atmosferze. Dodatkowo wzrasta poziom zawieszonych cząstek stałych w powietrzu i wilgotność. Spalanie węgla generuje również znaczne ilości dymu, co prowadzi do smogu.
Spaliny pojazdów, z zakładów przemysłowych i fabryk
Spaliny samochodowe uwalniają duże ilości tlenku węgla. Właśnie dlatego pojazdy hybrydowe i elektryczne cieszą się coraz większą popularnością. Prowadzą do mniejszej emisji toksycznych substancji do środowiska.
Paliwa kopalne również stanowią problem na dużą skalę, gdy są spalane na energię w elektrowniach. Uwalniane są wtedy substancje chemiczne, takie jak dwutlenek siarki, które przemieszczają się bezpośrednio do atmosfery. Reagują z cząsteczkami wody, tworząc kwaśne deszcze.
Cięższe maszyny znajdujące się w dużych fabrykach i zakładach przemysłowych także emitują zanieczyszczenia do powietrza.
Działalność budowlana i rolnicza
Codziennie kurz i pył są usuwane do atmosfery podczas prac budowlanych. Skupiając uwagę na działalności rolniczej, amoniak jest częstym produktem ubocznym. To jeden z najbardziej niebezpiecznych gazów w naszym środowisku.
Przyczyny naturalne
Wulkany, pożary lasów i burze piaskowe to naturalne zjawiska, które wyrzucają ogromne ilości zanieczyszczenia powietrza do środowiska.
Zobacz także: Czy i jak warunki pogodowe wpływają na smog?
Skutki smogu
Problemy zdrowotne
Smog podrażnia oczy, nos i gardło. Może wywołać stan zapalny w płucach. Wysoki poziom ozonu w smogu wpływa na układ oddechowy, powodując kichanie i świszczący oddech. Najczęściej objawy ustępują po kilku dniach, ale cząstki nadal uszkadzają płuca.
Ponadto smog powoduje problemy z oddychaniem i zaostrza istniejące stany, takie jak astma i rozedma płuc. W przypadku ciągłego narażenia na zanieczyszczenie powietrza zwiększa się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Ciężki smog utrzymujący się przez długi czas blokuje dopływ promieni UV. Powoduje to niedobór witaminy D, który prowadzi do krzywicy z powodu upośledzonego metabolizmu wapnia i fosforu w szpiku kostnym.
Skutki dla roślin i zwierząt
Smog hamuje wzrost roślin i prowadzi do znacznego uszkodzenia upraw, drzew i roślinności. Rośliny i warzywa, takie jak pszenica, soja, pomidory, orzeszki ziemne i bawełna nie mogą prawidłowo się rozwijać. Stają się mniej odporne na choroby.
Smog utrudnia też zwierzętom przystosowanie się lub przetrwanie w toksycznych warunkach.
Kwaśne deszcze
Kiedy zanieczyszczenia powietrza, w szczególności tlenki siarki i azotu, jest uwalniane do nieba poprzez spalanie paliw kopalnych, powoduje zjawisko, zwane kwaśnym deszczem. Szkodzą ludziom i zwierzętom, a nawet niszczą uprawy.
Jak radzić sobie ze smogiem?
- Postaraj się rzadziej jeździć samochodem. Spaceruj, jedź rowerem i korzystaj z transportu publicznego, jeśli to tylko możliwe.
- Dbaj o samochód. Pamiętaj o regularnych badaniach diagnostycznych. Wymieniaj oleje zgodnie z harmonogramem i pompuj opony do odpowiedniego poziomu. W ten sposób zmniejszysz zużycie paliwa i emisje spalin.
- Postaraj się tankować, gdy jest chłodniej. Dzięki temu zapobiegniesz nagrzewaniu się oparów gazu i wytwarzaniu ozonu.
- Unikaj produktów, które uwalniają duże ilości LZO (lotnych związków organicznych).
Czytaj więcej: Smog – wpływ smogu na zdrowie