Picie oleju lnianego na czczo to bardzo popularna metoda na wzmocnienie i odżywienie swojego organizmu, zwłaszcza jesienią. Wprowadzenie tego zdrowego i wartościowego produktu do twojej diety wpłynie na ciebie pozytywnie w wielu różnych aspektach. Przeczytaj, dlaczego warto pić olej lniany, oraz dowiedz się, w jaki pozytywny sposób może on oddziaływać na twoje zdrowie, samopoczucie i nastrój.

Czym właściwie jest olej lniany i jaki jest jego skład?

Olej lniany to jak najbardziej naturalny produkt spożywczy, które powstaje poprzez tłoczenie na zimno nasion lnu zwyczajnego. Ma cierpki, intensywny zapach, żółty kolor, oraz cechuje się delikatnym orzechowym posmakiem. Olej lniany jest bogaty w różne witaminy oraz kwasy, w dużym stopniu przeważają w nim kwasy omega 3, kwasy omega 6 oraz 9, których dobroczynne działanie jest bardzo ważne dla naszego organizmu. Olej lniany jest bardzo dobrym źródłem tych składników, a kwasy omega 3 w nim zawarte wspomagają pozytywnie nasz organizm, który sam nie potrafi ich wytworzyć. Dodatkowo ważnym składnikiem tego oleju jest duża wartość błonnika. Ponadto znajduje się w nim wiele pożytecznej dla organizmu witaminy E, która posiada właściwości zarówno antyoksydacyjne, jak i przeciwkrzepliwe, które pozytywnie wpływają na organizm, wspomagając jego funkcjonowanie.

Czytaj więcej: Olej lniany i jego zalety

Dlaczego warto go pić?

Picie oleju lnianego może przynieść wiele pozytywnych efektów. Przede wszystkim wzmacnia on odporność organizmu oraz zabezpiecza go przeciw powstawaniu stresu oksydacyjnego, jak i pomaga on opóźnić procesy starzenia się, co zawdzięczamy zawartej w tym oleju witaminie E. Witamina ta wspomaga także funkcjonowanie układu rozrodczego, oraz przyczynia się do zwalczania stanów zapalnych organizmu. Zawarte w oleju lnianym odżywcze substancje regulują metabolizm organizmu, dzięki czemu przywraca prawidłową perystaltykę jelit oraz niweluje nieprzyjemne dolegliwości takie jak wzdęcia czy zaparcia, Ponadto picie oleju lnianego pomaga organizmowi walczyć z wieloma chorobami, spowalnia proces takich chorób jak Alzheimer lub Parkinson, oraz reguluje ciśnienie, i pomaga w leczeniu dny moczanowej.

Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że picie oleju lnianego pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, oraz zdolność skupienia się i koncentrację. Dobrym pomysłem jest podawanie oleju lnianego również dzieciom, ponieważ zwiększa ich zdolność uczenia się, jak i zapamiętywania.

Olej lniany pozytywnie wpływa również na urodę, wzmacnia włosy i paznokcie, odżywia i nawilża skórę i pomaga walczyć z trądzikiem. Dokonuje również zmian hormonalnych przede wszystkim w organizmach kobiet, jak i młodzieży, zwiększając samopoczucie i dobry nastrój.

Czy picie oleju ma jakieś wady?

Ogólnie rzecz biorąc, ciężko jest znaleźć negatywne aspekty picia oleju lnianego. Jednym z najbardziej nieprzyjemnych negatywów picia go, jest jego specyficzny smak, który niektórym może sprawić nieco trudności. Ponadto może on czasem powodować drobne problemy żołądkowe bądź objawy alergiczne, w przypadku alergii. Dodatkowo może on powodować także niekorzystne zmiany metaboliczne, jednak zazwyczaj może dochodzić do nich wyłącznie u osób chorych na cukrzycę.

Dodatkową wadą jest krótki termin przydatności do spożycia oleju oraz fakt, że nie w każdym sklepie znajdziemy olej lniany dobrej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj