Dane statystyczne wskazują, że schorzenia nowotworowe znajdują się obecnie już na drugiej lokacie pośród przyczyn śmierci dzieci. Specjaliści zwracają uwagę, że w wielu przypadkach jesteśmy bezsilni, gdyż choroby onkologiczne w wieku dziecięcym rozwijają się wyjątkowo szybko, a ich objawy różnią się od tych, jakie znamy u dorosłych, są niespecyficzne, przez co postawienie diagnozy się opóźnia, a to z kolei pogarsza rokowania.

Jakie nowotwory występują u dzieci najczęściej?

Co roku w Polsce stwierdza się 1100-1200 nowych przypadków schorzeń onkologicznych u dzieci. Te liczby mogą przerażać, bo każdy rodzic, czytając to, ma nadzieje, że jego dziecko nie znajdzie się w tej grupie. Pośród najczęstszych nowotworów wieku dziecięcego znajdują się:

  • białaczki – to nawet 35% wszystkich stwierdzanych w Polsce nowotworów u dzieci. Najczęściej występuje ostra białaczka limfoblastyczna, rzadko z kolei stwierdza się białaczki nielimfoblastyczne czy sporadycznie przewlekłą białaczkę szpikową. Ostra białaczka limfoblastyczna jest zwykle rozpoznawana pomiędzy 2 a 5 rokiem życia dziecka.
  • nowotwory OUN (Ośrodkowego Układu Nerwowego) – to nawet 23% wszystkich nowotworów dziecięcych w Polsce. W tej grupie wyróżniamy: rdzeniaka mózgu, glejaki, jak również wyściółczaki. Niemal ¼ takich guzów stwierdzana jest u dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3 roku życia, najsilniej zagrożone są dzieci pomiędzy 3 a 10 rokiem życia, gdyż w tej grupie wiekowej występuje nawet 43% wszystkich guzów OUN wieku dziecięcego, starsze dzieci stanowią około 33% przypadków zachorowań.
  • chłoniaki – zajmują trzecią lokatę, stanowiąc 10% rozpoznawanych u najmłodszych nowotworów. Najpowszechniejsza jest tu ziarnica złośliwa.

Pośród kolejnych często pojawiających się u dzieci nowotworów wyróżniamy:

  • nerwiak zarodkowy współczulny, czyli neuroblastoma – jest to schorzenie wywodzące się z komórek cewy nerwowej, która w przeszło 50% przypadków stwierdzana jest u dzieci młodszych niż 2-latka. Ten rodzaj nowotworu to aż 7% wszystkich nowotworów złośliwych u dzieci.
  • Guz Wilmsa – stanowi około 6% wszystkich nowotworów w wieku dziecięcym. Jednocześnie jest najczęściej stwierdzanym złośliwym nowotworem w obrębie nerek u dzieci.
  • Mięsaki – to kolejna grupa nowotworów, które bywają stwierdzane u dzieci. Wywodzą się z tkanki łącznej, np. z mięśni, stawów, nerwów, kości czy naczyń krwionośnych. Najczęstsze w tej grupie są mięsaki kości i mięsaki tkanek miękkich.

Zobacz także: Nowotwory skóry – rozpoznanie, rodzaje i metody leczenia

Konieczne jest obserwowanie i regularne badanie dzieci. Ilość diagnozowanych zachorowań jest znaczna, stąd powinniśmy nauczyć się lepiej diagnozować te niebezpieczne schorzenia, co pozwoli na ich wczesne wykrywanie i zmniejszanie poziomu śmiertelności, jaki się z nimi wiąże. Choroby onkologiczne, szczególnie u dzieci przerażają rodziców. Medycyna idzie stale do przodu, liczne z nich zyskały już miano schorzeń przewlekłych, a nie śmiertelnych. Jednak mimo wszystko diagnozę raka traktujemy jak wyrok, a nie zawsze tak jest.

Diagnozowanie w zależności do wieku dziecka

Dziecko przed 1 rokiem życia:

  • najczęściej stwierdzane są nowotwory: nerwiak zarodkowy współczulny (neuroblastoma), siatkówczak (retimoblastoma), nerczak zarodkowy (nephroblastoma, guz Wilmsa). Wszystkie one są pochodzenia embrionalnego.

Dziecko pomiędzy 2 a 4 rokiem życia:

  • jest to wiek, w którym stwierdza się największą ilość białaczek, a pośród nich najpowszechniejsza jest ostra białaczka limfoblastyczna.

Dzieci szkolne i młodzież:

  • w tej grupie wiekowej najpowszechniejsze są guzy kości i tkanek miękkich, jak również chłoniaki ziarnicze i nieziarnicze.

Nowotwory u dzieci wymagają specjalnego postępowania. W leczenie zaangażowana jest cała rodzina, która spędza z dzieckiem dużo czasu w szpitalu. Z tego powodu wskazane jest korzystanie z pomocy psychologów.

Artykuł współtworzony z portalem Nowotwory.org

Czytaj również: Białaczka – czym się objawia i jakie są rokowania?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj