Niekiedy zapalenie krtani wydaje się wręcz przerażającą chorobą, zapewne z uwagi na fakt, iż może prowadzić do utraty głosu. W przypadku ostrej postaci schorzenia zwykle nie jest wymagane specjalne leczenie, ma ono najczęściej charakter objawowy i szybko ustępuje. Antybiotykoterapię wprowadza się jedynie, przy stwierdzeniu bakteryjnej etiologii zapalenia. Przewlekłe zapalenie krtani wymaga leczenia systemowego – jeśli objawy u dziecka, mimo iż postępujesz zgodnie ze wskazani lekarza i wspierasz to domowymi sposobami, nie ustąpią po upływie 2-3 tygodni należy zgłosić się do lekarza.

Jakimi domowymi sposobami można wesprzeć leczenie zapalenia krtani u dziecka?

1. Uspokój dziecko – szczególnie w atakach szczekającego kaszlu będzie to bardzo ważne. Dziecko z pewnością będzie przestraszone, więc rodzic powinien przytulić, wziąć na ręce, pozwolić wygodnie się ułożyć, mówić do dziecka w spokojny sposób lub śpiewać ulubioną piosenkę. Pomoże to się dziecku wyciszyć, wyrównać oddech i zmniejszyć uczucie duszności.

2. Świeże powietrze – ważne jest, aby regularnie wietrzyć pokój dziecka. Jednak gdy oddech malucha się uspokoić można go ciepło ubrać i razem, trzymając na kolanach usiąść przy otwartym oknie, aby dziecko oddychało świeżym, chłodnym i wilgotnym powietrzem z dworu. Takie postępowanie może doprowadzić do zmniejszenia obrzęku krtani i jednocześnie do uspokojenia ataku kaszlu.

3. Parująca łazienka – aby złagodzić gwałtowny kaszel, można również zamknąć się z dzieckiem w łazience i puścić z kranów gorącą wodę. W ten sposób wytworzy się para, która pozytywnie wpłynie na nawilżenie krtani.

4. Inhalacja – nebulizacja – nebulizator jest obecnie urządzeniem, którego posiadanie zaleca się właściwie wszystkim rodzicom. Nie jest on bardzo drogi w zakupie, a może stanowić idealne rozwiązanie w wielu schorzeniach. W przypadku zapalenia krtani przyda się w celu udzielenia dziecku pierwszej pomocy i usunięcia ataku dokuczliwego kaszlu. Wystarczy wykonać nebulizację solą fizjologiczną.

Zobacz także: Inhalacje – skuteczne leczenie kataru i zapalenia zatok

5. Woda — dziecko z zapaleniem krtani powinno otrzymywać jak najwięcej wody w ciągu dnia. Nawet koło 10 szklanek. Wskazane jest utrzymywanie jej w temperaturze pokojowej. Woda nawilża krtań w czasie choroby i pomaga chronić ją przed uszkodzeniami i podrażnieniami.

6. Płukanka z miodu i cytryny – znajdzie zastosowanie u starszych dzieci, które będą potrafiły już płukać gardło. Należy wymieszać miód i sok z cytryny. Miód zadziała łagodząco na podrażnienia oraz nawilży tkanki, zaś cytryna doprowadzi do rozrzedzenia śluzu.

7. Herbatki z cytryną – ciepła, ale nie gorąca herbata, szczególnie z dodatkiem cytryny pomoże rozrzedzić śluz, który w przebiegu choroby zalega w gardle.

8. Syrop z cebuli, miodu oraz cytryny – kroimy 3 duże cebule, dodajemy 4-5 szklanek wody i podgrzewamy, do momentu, aż całość będzie przypominać syrop, nie gotujemy. Zdejmujemy z ognia i przecedzamy. 5 łyżek syropu wlewamy do szklanki ciepłej wody, dodajemy łyżkę miodu i kilka kropli cytryny. Taką miksturę należy pić powoli, można podawać dziecku po trochu łyżeczką.

9. Oszczędzanie krtani – dziecko nie powinno krzyczeć ani mówić szeptem, gdyż w ten sposób silnie podrażnia krtań. Głos w okresie choroby powinien być normalny, w miarę cichy i spokojny. Najlepiej mówić jak najmniej, aby narząd mógł odpocząć. W przypadku małych dzieci ważne będzie więc dbanie o ich komfort, aby nie wywoływać płaczu i krzyku. Jeśli dziecko jest starsze, można zamienić leczenie w zabawę, np. przez trzy dni komunikujemy się ze sobą w formie wiadomości na kartach. Dziecko będzie zobligowane do milczenia, rodzic wprawdzie też, ale jest szansa, że głos szybciej powróci.

10. Unikaj narażenia dziecka na działanie dymu tytoniowego – w domu i przede wszystkim w otoczeniu dziecka nie powinno być papierosów. Dym podrażnia śluzówki i może opóźniać wyleczenie zapalenia krtani.

11. Nawilżanie powietrza — w odpowiednio wilgotnym otoczeniu dziecku łatwiej będzie się oddychało, a krtań będzie w lepszej kondycji. Można stosować specjalne urządzenia, rozstawiać pranie w pokoju, lub po prostu rozwiesić mokre ręczniki.

12. Solne płukanki – do szklanki wody dodaj łyżeczkę soli, wymieszaj, podawaj starszemu dziecku do płukania gardła nawet kilka razy w ciągu dnia. Taka mikstura pozwoli na zmniejszenie stanu zapalnego. Sprawdza się w leczeniu licznych infekcji w obrębie gardła.

13. Płukanki ziołowe – kolejna metoda płukania gardła przeznaczona raczej dla starszych pociech. Możesz wykorzystać rumianek, szałwię czy tymianek, które wykazują działanie antybakteryjne.

14. Podawaj jogurty i kefiry– mogą być również inne produkty nabiałowe. Znajdują się w nich cenne probiotyki, które wesprą leczenie krtani oraz gardła. Nie podawaj dziecku od razu po wyjęciu z lodówki, niech chwile postoi na stole.

Zobacz także: Zapalenie krtani u dziecka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj