fot. elements.envato.com

Direktoskopia inaczej nazywana wziernikowaniem krtani lub mikrolaryngologią bezpośrednią. Jest to zabieg diagnostyczny, podczas wykonywania którego możliwy jest dokładny ogląd krtani. Wziernikowanie krtani umożliwia ocenę przez lekarza trudno dostępnych okolic. Dodatkowym atutem zabiegu jest możliwość obejrzenia badanych miejsc w powiększeniu. Dodatkowo zabieg direktoskopii może być obok funkcji diagnostycznych zabiegiem leczniczym, podczas którego możliwe jest usunięcie zmian chorobowych z okolic krtani. Direktoskopię wykonuje się przy użyciu laryngoskopu wyposażonego w światło oraz soczewki szerokokątne. Dodatkowo obraz krtani lekarz może obserwować na monitorze komputera, dzięki znajdującej się na końcu wziernika kamerze.

Direktoskopia  – jakie są wskazania do wykonania badania?

Wskazaniami do wykonania direktoskopii jest:

  • obecność ciała obcego w okolicach krtani
  • ocena diagnostyczna krtani u osób, u których badanie bez użycia znieczulenia jest niemożliwe, natomiast objawy świadczą niezbicie o zmianach chorobowych
  • konieczność podania leku wewnątrzkrtaniowo
  • przewlekłe przerostowe zapalenie krtani
  • polipy, torbiele i guzki śpiewacze
  • choroba fałdów głosowych, zwana obrzękiem Reinkego
  • stany przedrakowe takie jak leukoplakia czy pachydermia
  • brodawczaki krtani

Diagnostyka chorób krtani

Rozpoznanie przez lekarza laryngologa zmian chorobowych w obrębie krtani, możliwe jest na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego, przeprowadzeniu przedmiotowego badania laryngologicznego oraz wykonaniu badań dodatkowych. Konsultacja foniatryczna jest bardzo istotnym badaniem zarówno przedoperacyjnym jak i pooperacyjnym. Podczas tej konsultacji wykonywana jest wideolaryngoskopia oraz wideostroboskopia. Postawienie ostatecznej diagnozy opiera się na wyniku badania histopatologicznego wycinków pobranych podczas mikrodirektoskopii (laryngoskopi bezpośredniej), która zazwyczaj wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

Jak należy przygotować się do direktoskopii?

Co najmniej 6 godzin przed wykonanym zabiegiem pacjent nie może spożywać żadnych pokarmów ani pić. Na czas wziernikowania krtani pacjenci, którzy noszą sztuczne szczęki powinni je wyjąć. Pacjenci są kwalifikowani do zabiegu, po wcześniejszej konsultacji laryngologicznej.

Jak przebiega direktoskopia?

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Podczas jego wykonywania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na plecach. Zabieg wykonywany jest w warunkach szpitalnych. Podczas zabiegu krtań poddawana jest ocenie laryngologicznej za pomocą sztywnych endoskopów (laryngoskopów). Obecnie częściej stosowaną metodą direktoskopii, jest mikrolaryngoskopia. Mikrolaryngoskopia również wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Laryngoskop zostaje umieszczony poprzez jamę ustną pacjenta w taki sposób, aby uwidocznić krtań. Następnie laryngoskop mocuje się na specjalnej dźwigni. Po czym przed laryngoskopem zostaje umieszczony mikroskop operacyjny, przy pomocy którego lekarz ogląda krtań pacjenta. Zabieg może być wykonany zarówno w celach diagnostycznych jak i zabiegowych. Podczas mikrolaryngoskopii, przy pomocy mikronarzędzi chirurgicznych, może być pobrany materiał do badań histopatologicznych, lub można wewnątrzkrtaniowo usuwać zmiany patologiczne krtani.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj