Jeśli zapalenie zatok pojawia się zaraz po infekcji, możemy spróbować z nim walczyć domowymi sposobami, przynajmniej na samym początku. Gdy nie następuje jakakolwiek poprawa najlepiej udać się do lekarza na dokładniejsze badania. Jednak z pewnością, każdy rodzic zauważy, że dziecko męczy się przy schorzeniu, a zatkany nosek silnie dokucza. Chcąc ulżyć możemy wypróbować domowe sposoby na zapalenie zatok u dzieci.

1. Inhalacje – niekiedy wystarczające jest zastosowanie jedynie pary wodnej, można dodać odrobinę soli, zastosować sól fizjologiczną, zioła takie jak rumianek czy olejki eteryczne. W przypadku dzieci zaleca się wykonywanie inhalacji z zastosowaniem specjalnych urządzeń – nebulizatorów, gdyż uniemożliwiają one poparzenie, jak w przypadku metod tradycyjnych. Inhalacje to jedna z najbardziej skutecznych domowych metod na zapalenie zatok u dzieci.

2. Ciepłe kąpiele – do ciepłej wody można dodać kilka kropli olejków eterycznych, wydzielina się znacząco rozrzedzi, a oddychanie stanie się łatwiejsze.

3. Olejkami eterycznymi skrop dziecku również poduszkę i kołdrę przed snem, wówczas inhalacja będzie bardziej skuteczna.

4. Dbaj o nawilżenie pomieszczeń – jeśli nie masz specjalnego urządzenia, powieś mokre ręczniki na grzejnikach. W ten sposób dziecku we śnie będzie się łatwiej oddychać.

5. Podawaj dużo płynów – ciepłe herbaty, soki i oczywiście woda. Dziecko może mieć mniejszy apetyt, ale aby nie doprowadzić do odwodnienia koniecznie musi pić możliwie jak najwięcej. To pomaga na zapalenie zatok.

6. Gorczyca lub sól w woreczkach – z gęsto utkanego płótna szyjemy woreczek, do środka wsypujemy gorczycę lub sól kuchenną. Rozgrzewamy go na patelni lub w piekarniku. Przykładamy do czoła oraz policzków. Uwaga aby okłady nie były nadmiernie gorące, bo mogą doprowadzić do poparzeń. Jeśli zdecydujesz się na gorczycę to jej przyjemny zapach po rozgrzaniu przyspieszy proces udrażniania dróg oddechowych. Zależnie od tego jak mocno zatkany jest nos okłady można wykonywać nawet kilka razy w ciągu dnia, gdy wydzielina zacznie spływać należy ją usuwać dmuchając, zatykając jedną z dziurek nosa.

7. Sól fizjologiczną i roztwór soli morskiej stosuj na zatoki do oczyszczania i nawilżania błon śluzowych w nosku dziecka.

Czytaj więcej: Zapalenie zatok u dzieci – objawy, przyczyny i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj